Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.


Iceman

Cu tunel fara tunel, cu Bechtel sau fara ei... Ne ingropam intr-o infrastructura moarta...Pe A3 este inadmisibil sa faci un SF care sa fie egal cu 0...Se scot la licitatie trosoasne care nu sunt reale....Vine un constructor liciteaza ,castiga licitatia si pana isi termina PT ajunge la concluzia ca trebuie sa aduca bani de acasa pt SF nu a fost real.......Totul se blocheaza ,totul se reliciteaza totul se termina cu ani de intarziere...Iar dupa acea apar scuze ca nu sunt bani...Totul pare incredibil dar este REAL..... :(

NGC

Foarte probabil situatia pentru un anumit lot se va complica putin.
Din motive obiective, deocamdata nu va pot da mai multe detalii.
Stay tuned!

GDPR

Pai daca pe lotul Maltauro trebuie facute tuneluri, din pacate situatia e clara inca de acum. E doar o chestiune de timp.

laszlo.robert

NGC.Era o surpriza daca ziceai ca lucrurile s-au rezolvat,simplificat,clarificat pe nu anumit lot,cu complicatiile suntem obisnuiti ,a devenit deja o rutina.Asa ca pentru noi doar :Keep calm and stay fuc.ed ! :((

bridge


csebi24

^^^^ Iceman sau orice alt cunoscator. Un constructor care liciteaza pentru un lot de autostrada, nu stie de la inceput traseul si cam ce are de facut ( 4 poduri, 2 tunele etc etc ). Adica ei liciteaza si dupa ajung sa zica "vai da nu stiam ca este deal aici". Ceva nu mi foarte clar. Probabil ( sigur ) vorbesc prostii, dar din cate am inteles din postul tau se bazeaza pe un studiu de fezabilitate care nu e bun. De ce? In capul meu studiu de fezabilitate defineste un traseu pe unde sa treaca autostrada tocmai pe idea de a gasi cea mai optima solutie ( intre costuri si cat de multa lume se va bucura de el).

andrei@buc

^^^
pentru ca au facut studiul de fezabilitate din birou, fara studii geotehnice serioase, fara foraje, cu harti facute la ochi. au presupus ca "dealul ala sta pe loc" cand el defapt pleaca la vale. cand fac proiectul tehnic incep sa vada ca ceea ce au in documentatie nu se potriveste cu realitatea din teren si atunci incep sa faca claim-uri: mi-ai spus la licitatie ca dealul sta dar el pleaca, trebuie schimbata solutia tehnica si pus un tunel acolo.
apoi vine alt competitor si spune: dar eu am propus de la inceput tunel acolo si am pierdut licitatia pentru ca iesea mai scump si tot asa se face 2020 si se incheie exercitiul bugetar multianual al UE

csebi24

^ multumesc Andrei de clarificari. Pai atunci normal ar fi ca cine a facut SF din Google Maps, sa platesca pentru toate lucrarile care se impun pentru a duce "traseul" la specificatiile din studiu de fezabilitate. Adica ai zis ca deal sta pe loc, daca nu sta, platesti tu sa-l faci sa stea, daca trebe tunel, eu ca si construct pun bani cam cat ai preconizat tu ca trebuie pentru zona respectiva si restul pui tu.

Adica daca asa merge treaba, ma apuc sa fac si eu studii de fezabilitate, trag linii drepte intre localitati si am rezolvat problema. Si ce e cel mai enervant este ca pe langa banii pierduri, pierdem noi tot romanii, drumuri sigure si rapide.

Cred ca cam de un an sunt pe aici pe forum, inainte sa ajung aici chiar speram ca in 2020 voi putea merge din Cluj pana in Oradea pe autostrada. Acuma stiu sigur ca nu o sa pot face asta prea curand.

E:
Si cand te gandesti ca termenul pentru TOATA autostrada era 2012  :o :o.

Ionut

Quote from: csebi24 on May 26, 2017, 10:28:08 AM
Cred ca cam de un an sunt pe aici pe forum, inainte sa ajung aici chiar speram ca in 2020 voi putea merge din Cluj pana in Oradea pe autostrada. Acuma stiu sigur ca nu o sa pot face asta prea curand.

Înseamnă că nu existăm degeaba. :)

Avem oameni pe forum din zona Campia-Târgu Mureș pentru poze de la sol?

bumblebee

#12850
^
Da si am  niste poze cu lotul Geiger.
Mi am luat "zborul" saptamana trecuta la Ogra

Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk


bumblebee

Poze lot Geiger part 2

Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk


Granata06

Se poate lucra dupa ploile din ultimele zile?

ciprebbe

NU, au fost inundatii acolo :). Trebuie 2-3 zile de soare minim.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dr4qul4

@csebi24, NU au facut SF-urile de pe Google Maps.  Din pacate.
SF-urile de la noi par mai degraba facute dupa hartile militare vechi de 40-50 de ani. Forma de relief nu s-a schimbat de atunci, dar localitatile da.
Google Maps si OSM au optiuni de "terrain" cu elevatii si "satellite". Daca le combini pe astea 2, ai un SF mult mai bun decat cele pe care se lucreaza acum.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024