Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 26 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

De cand este receptionata. Tu daca iti cumperi un televizor si nu il folosesti 2 ani, mai primesti garantie inca 2 ani dupa?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

De la receptie "curge" garantia.
Si receptia va fi ceruta de UMB la finalizarea lucrarilor, adica probabil in septembrie. O mai lungesc si ei (Cip sa-mi spui daca vor mai repede).

Procedura, simplificata, e cam asa:
1. UMB cere receptia, face o adresa catre CNAIR si ii cheama sa vada ce-au facut
2. daca baietii din CNAIR nu raspund sau se fac ca ploua, atunci UMB cere din nou receptia
3. CNAIR nu vine nici a doua oara
4. UMB cere iar receptia si CNAIR are timp (nu stiu cat, legal) sa raspunda
5. Daca nici a treia oara nu vin, se considera ca beneficiarul a acceptat lucrarile "din oficiu".

Din ce am inteles din episodul Margina-Dumbrava unde la prima strigare CNAIR s-a facut ca ploua, toata povestea asta poate dura vreo 2,5-3 luni. Deci anul asta e clar ca incepem sa numaram zilele de muzeu si incepem sa scadem garantia unui lot-țiplă.

andrei@buc

Quote from: dr4qul4 on May 22, 2017, 09:43:35 AM
Tu daca iti cumperi un televizor si nu il folosesti 2 ani, mai primesti garantie inca 2 ani dupa?
nu este chiar aceeasi situatie. unul este un produs "de masa", a carui garantie in general este guvernata de legi ce protejeaza consumatorul (consumer law) si sunt standard (cel mult poti sa negociezi o extindere a garantiei de catre retailer dar niciodata a garantiei oferite de producator). cu totul alta este cazul unui produs complex, one off, unde poti se pot pune in contract ce clauze hotarasc cele 2 parti (evident, in limitele legale, precizand cine face arbitrajul etc). si doar am intrebat daca stie cineva ce clauze sunt in acest caz

in aceasta situtie, pe langa faptul ca nu va fi folosita, defectele de constructie care pot aparea doar sub trafic vor fi vazute cand remedierea se va face pe bani publici

ciprebbe

Garantia e de 4 ani. Termenul de finalizare acordat constructorului, daca nu ma insel, e spre finalul lunii iulie. Alunecarea dinspre Nadaselu va depasi acest termen (abea au facut platforma pentru coloane) oricum se va finaliza tot in toamna. Ar fi culmea sa vedem ca sunt penalizati pt depasirea termenului :)))))
Ramane loc de negociere in conditiile in care nici in 2018 nu o sa fim in stare sa ii dam drumul circulatiei pe aici daca nu se rezolva rapid evaluarea ofertelor. Urmand contestatiile e clar ca 2017 e un an ratat pt pod. Daca mai avem norocul sa existe si probleme la grinzi (stau depozitate din 2009 acolo) va fi un show maxim.

O sa urmeze si filmul cu minunatia de viaduct lipsa..........

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

NGC

Quote from: pbh on May 22, 2017, 08:22:22 AM
Ceva noutati in legatura cu licitatia pentru vestitul pod de la Gilau?

^^^

Quote from: NGC20 on May 04, 2017, 12:25:40 AM
Quote from: NGC20 on April 28, 2017, 11:51:34 PM
Viaductul Gilau

Va pot spune ca astazi cele 2 contestatii (VIAROM CONSTRUCT si asocierea condusa de SOCIETATEA DE CONSTRUCTII NAPOCA) au fost rezolvate si au fost admise. Initial CNAIR a respins ofertele in etapa de evaluare DUAE.

CNAIR va astepta probabil motivarea, asa ca termenul de 30.04.2017 pentru evaluarea tehnica se va amana.

Cum ziceam, s-a amanat. Noul termen pentru evaluarea tehnica este 30.06.2017.

Nici o graba, si-au lasat timp berechet pana in 30.06.2017 sa termine evaluarea tehnica.
Urmeaza apoi deschiderea ofertelor financiare.

Ionut

Anunță în iulie câștigătorul?

Tavi

^Doar daca este presiune publica. Altfel, nu-i vad asa sprintari.

ticker

Probabil iulie 2018.

Sincer sa fim, vad doar rea-vointa din partea unor oameni platiti sa face ceva (nu sa taraganeze). Si fara sa intru in politic, nu cred ca poate aduce cineva argumente ca nu e strict politica treaba.
De la fonuri mic alocate pana la "hai sa dam fonduri ca sa avem de unde sa realocam fondurile neconsumate la prima rectificare bugetara..."

panda_no 5

Quote from: ion59 on May 20, 2017, 05:48:41 PM
Am avut astazi ocazia sa folosesc A3 pe sectorul dinspre Snagov spre Bucuresti. Am remarcat aparitia, in spatiul de servicii de pe sensul opus, aprox. la km 17, a unei constructii realizata cu BCA, in lucru. Parca acum o saptamana nu era! Pe sensul de mers, la spatiul de servicii similar, doar structura de fier-beton si ceva gramezi de pietris, neschimbate de ceva vreme. In laterala podului peste DNCB, la iesirea spre Otopeni, a aparut o macara de foarte mari dimensiuni, impreuna cu una mai mica, folosita, cred, pentru a o asambla pe prima.  S-or pregati sa transporte grinzile peste pod? Nici o schimbare, vizibila de pe autostrada, la intersectia de la Moara Vlasiei. Din pacate fara imagini.

Am trecut si eu astazi pe acolo.
Macaraua care se asambleaza este de la DEME Macarale si este o macara de grinzi.
Probabil ca vor sa le mute pe alt loc ( Popasului sau Gherghitei ) ?
Ar fi interesant de vazut unde se monteaza cea care urmeaza sa le descarce.
Intre timp cele doua rampe de la Popasului cresc, incet dar cresc.
Compacteaza fiecare strat de 20-30 de cm

Sorin62

#12774
^
La Gherghiței au apărut componentele unei macarale (duminică era încă demontată). Nu părea a fi macara de grinzi.
Tot duminică erau pregătite pentru turnare armături pentru radiere. Am văzut și 4 armături verticale pentru pile ieșite prinse deja într-un
radier turnat anterior.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ciprianul

Foarte tare filmare. Pacat ca cei de la CNAIR nu sunt in stare sa isi faca treaba pentru care sunt platiti. Vorbele oricum sunt de prisos.....
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

TibiV

Frumoasa filmare...
Triste imagini...

Cip, :cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Redox

De cine aparțin lucrările de la CIC Gilău?
ciprebbe  :cheers:

ciprebbe

CIC Gilau e pe contractul UMB.
Final de august e gata CIC-ul
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe