Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

6 Members and 25 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

pt Comarnic - Brasov avem asa :

1.Asocierea formată din Vinci (Franţa)- Aktor (Grecia) - Strabag (Austria)
2.Grupul UMB Spedition-Tehnostrade (România)
3.IMPREGILO S.p.A. (Italia)
4.şi o firmă din China
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

udar

iarasi UMB...... !?
de unde atat sustinere de forte,utilaje... ?

iotu

Nu cred ca reuseste UMB sa ia un asemenea credit ... insa vazand ca e si Impregilo acolo, pare ca nu e cu dedicatie pentru Vinci.

ciprebbe

#1263
si confirmarea
Potrivit unor surse din cadrul CNADNR, au fost depuse 4 oferte la preselecţia organizată pentru construcţia în concesiune a tronsonului de autostradă Comarnic-Braşov.

Eu vad asa:
UMB nu cred ca are forta financiara pt asa tronson, Impregilo s-ar putea sa se afle in aceeasi situatie la cum evolueaza lucrurile in Italia( insa cine stie cu ce garantii bancare vine), nu stim inca cine e din China ( si ce istoric are, insa poate fi invocata calitatea lucrarilor facute de chinezi) si cine mai ramane in carti?
Astea au fost ofertele, urmeaza descalificarile ........
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

lucian252012

#1264
Quote from: ciprebbe on February 27, 2013, 02:28:29 PM
si confirmarea
Potrivit unor surse din cadrul CNADNR, au fost depuse 4 oferte la preselecţia organizată pentru construcţia în concesiune a tronsonului de autostradă Comarnic-Braşov.

Eu vad asa:
UMB nu cred ca are forta financiara pt asa tronson, Impregilo s-ar putea sa se afle in aceeasi situatie la cum evolueaza lucrurile in Italia( insa cine stie cu ce garantii bancare vine), nu stim inca cine e din China ( si ce istoric are, insa poate fi invocata calitatea lucrarilor facute de chinezi) si cine mai ramane in carti?
Astea au fost ofertele, urmeaza descalificarile ........

China Communications Construction Company Limited, din Beijing

http://www.china.org.cn/top10/2012-04/20/content_25195668.htm

Rank 2012: 245

Sales: US$46.8 billion; Profits: US$1.9 billion

Assets: US$56.7 billion; Market Value: US$15.6 billion

Industry: Construction Services

Founded: 1980

Employees: 101,030

Astia ne cumpara cu totul insa sa vedem si ce preturi vor oferi fiecare ..........

Ionut

CCCC este din China? Sigur? N-am citit. Sunt mari rau... insa prefer francezii, mai ales ca e si Strabag acolo, pare treaba serioasa.

UMB?! ??? Face si Umbrarescu publicitate acum, o sa fie descalificat probabil. Dar UMB singur, fara asocieri? :o

reed

#1266
sa se faca...odata..faca si chinezii numai sa se miste ceva  :lies:

verdiuc

Quote from: Ionut on February 27, 2013, 04:31:45 PM
CCCC este din China? Sigur? N-am citit. Sunt mari rau... insa prefer francezii, mai ales ca e si Strabag acolo, pare treaba serioasa.

UMB?! ??? Face si Umbrarescu publicitate acum, o sa fie descalificat probabil. Dar UMB singur, fara asocieri? :o

Ba da, UMB are asociat pe Tehnostrade.
8)

reed

a fost pe tvr 1 astazi despre asta la ora de business.

Ionut

Quote from: verdiuc on February 28, 2013, 12:10:05 AM
Ba da, UMB are asociat pe Tehnostrade.  8)

:lol: Pai... tot aia. :D

Stie cineva daca avem un termen pentru etapa urmatoare? Acum trebuie studiate ofertele si apoi se invita la negocieri castigatorul/castigatorii? Stiti exact procedura si eventual termene?

ciprebbe

Se confirma ca firma din China e CCCC(China Communications Construction Company Limited), ce-a care a si contestat la inceput licitatia incheiata ieri.

@ionut - din ce am vazut la TV in interviul luat lui "copy paste" acesta a zis ca asteapta sa vada candidatii si ofertele pt a trece la etapa urmatoare insa nu a vehiculat nici un termen.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe


alecu26

#1272
Quote from: Ionut on February 28, 2013, 06:16:56 AM
Quote from: verdiuc on February 28, 2013, 12:10:05 AM
Ba da, UMB are asociat pe Tehnostrade.  8)

:lol: Pai... tot aia. :D

Stie cineva daca avem un termen pentru etapa urmatoare? Acum trebuie studiate ofertele si apoi se invita la negocieri castigatorul/castigatorii? Stiti exact procedura si eventual termene?



era scrisa in documentatia de licitatie.

In principiu, pe masura ce treci la nivelul urmator, mai primesti informatii. Cred ca de aici califica minim 2 companii, dar maxim 3.

gata...am gasit:

Pe parcursul derularii procedurii se vor realiza urmatoarele activitati principale:
• Preselectia candidatilor;
• Punerea la dispoziţia candidaţilor preselectaţi a documentaţiei de atribuire pe baza
căreia se va desfăşura etapa de dialog;
• Desfăşurarea dialogului între autoritatea contractantă şi candidaţii preselectaţi;
• Punerea la dispoziţia candidaţilor selectaţi a documentaţiei de atribuire rezultate în
urma dialogului, pe baza cărora se vor depune ofertele finale;
• Evaluarea ofertelor finale şi desemnarea ofertantului câştigător;
• Semnarea Contractului de concesiune;



Drumurile noastre POATE;

lucian252012

dar ce se aude de PLOIESTI - COMARNIC se va face autostrada si pe portiunea asta sau ramane DN 1 upgradat ?

Eu am mers intre comarnic si bucuresti lejer cu 130 km /h si era destul de liber dar aveti idee se face paralel si autostrada sau ramane asta?

alecu26

Quote from: lucian252012 on March 01, 2013, 10:59:22 AM
dar ce se aude de PLOIESTI - COMARNIC se va face autostrada si pe portiunea asta sau ramane DN 1 upgradat ?

Eu am mers intre comarnic si bucuresti lejer cu 130 km /h si era destul de liber dar aveti idee se face paralel si autostrada sau ramane asta?

candva....

eu sper ca pe finalul lucrarilor la Comarnic-Bv sa se apuce si de Ploiesti-Comarnic....sau macar Banesti (campina)-Comarnic.
Drumurile noastre POATE;