News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 15 Guests are viewing this topic.

nenea_hartia

Quote from: coco.serban on February 21, 2013, 01:23:59 AM
Până la Brădet este șosea asfaltată, iar de acolo se merge pe un drum forestier până la intrarea în comuna Valea Doftanei (la Trăisteni), unde se intră din nou pe o șosea asfaltată, care la aceasăt oră nu știu în ce stare este.
De la Trăisteni este un drum județean îngust dar în stare rezonabilă. Cunosc foarte bine varianta pe care o propui, iar ideea voastră a mai fost vehiculată. Doar că această variantă se descarcă fix în Câmpina, iar traficul ar traversa de la est la vest orașul, lucrul cu care, în calitate de câmpinean, eu nu sunt de acord. 8)
De altfel, deși este adevărat că nici măcar Pasul Predeluș n-ar pune probleme tehnice (sunt doar 2-3 km de pantă abruptă), în schimb modernizarea întregului drum ar costa mai mult decât cele două centuri pe DN1 la Comarnic și Bușteni pentru care pledez eu.

reed

#1246
http://www.youtube.com/v/V71hPCdGp7c

minutul 1.56 viaductul suplacu de barcau?
Edit.Da..suplacu..si chiar mai mult.scuze daca s-a mai postat asta

ciprebbe

#1247
La 1.56 nu e Suplacu, e coborarea dinspre Gilau spre Turda, imediat dupa viaductul de dupa nodul Gilau.
Aici in cele 2 viaducte+ cel de la Turda ( de aproape 1 km) s-au bagat ft multi bani la fel ca si la Suplacu, de ordinul sutelor de mil.
Iti dai seama cat costa o grinda ca cea din filmare.....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Stati cu ochii pe presa... promiteau niste anunturi la PPP A3 Comarnic-Brasov pe 27-28 februarie...

Ionut

Am emotii...

A treia strigare pentru Autostrada Comarnic-Braşov
Miercuri, 27 februarie, la ora 11.00, expiră termenul până la care se mai pot depune oferte pentru construcţia Autostrăzii Comarnic-Braşov. Licitaţia este reluată după ce, în 2010, consorţiul Vinci-Aktor, care câştigase aceeaşi competiţie, a renunţat la executarea lucrărilor din cauză că nu a găsit finanţarea necesară.

Dacă în 2010 tronsonul de Autostradă Comarnic-Braşov ar fi trebuit să aibă 55 de kilometri şi s-a estimat că va costa 4,7 miliarde de euro, acum este prezentată în draftul de contract cu 58 de kilometri şi un cost total de 5,3 miliarde de lei, adică mai puţin de 1,2 miliarde de euro.



"Pe 28 februarie se anunţă precalificarea probabil pentru Bucureşti-Braşov, nu doar Comarnic-Braşov. Dacă nu este gata până în 2016, nu mai candidez. Am un fix cu Comarnic-Braşov şi cu Piteşti-Craiova", a spus premierul Victor Ponta săptămâna trecută, într-o emisiune la la Realitatea TV.

sursa: Adevarul

Oricat as vrea sa nu-l mai vad pe Ponta, mai mult as vrea sa vad cele doua autostrazi gata pana in 2016, desi sincer cred ca sunt zero sanse pentru asta. Si ma tem ca pe Ponta il voi mai vedea si dupa.

ciprebbe

#1251
Ce-mi pute a Vinci, mai ales cu Ponta la Paris...........

Pe hartie arata bine autostrada.....realitatea o aflam in curand.

LE:
Sap un pic pe net si apare:
http://www.youtube.com/v/_i38dhE_BOo
Chiar e de ascultat ce zice..... se pare ca in cunostinta de cauza de la seful de sus!

S-a dat unda verde de la Paris...deci incepe sa fie tot mai clar!
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Vinci e un nume greu, foarte greu la nivel mondial. Personal n-am nimic cu francezii... sa vina sa bage miliardu' de euroi... numai mi-e frica nu cumva sa faca exact ca data trecuta. Bine, probabil data trecuta a fost vorba si de spaga. Dar pana mea, s-o plateasca si gata. :D (joke)

ciprebbe

Eu as prefera sa fie mai multi competitori, sa nu fie cu dedicatie( gen Bechtel) si sa o luam iara in freza.
Daca sunt cei mai buni sa castige si sa o faca in 3 ani, sa-l aud cum se lauda pe "dotore".
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

#1254
Pai da, va fi competitie, cel putin asa de ochii lumii. Adica dialog competitiv sau cum e treaba aia. :)
Si nu are cum sa fie gen Bechtel pentru ca Vinci vine cu banii... spre deosebire de Bechtel care a muls statul roman.

Later edit: pana una-alta, sa visam frumos... mi-a pierit cheful de treaba si mi s-a facut pofta de condus pe asa ceva:
http://www.youtube.com/v/0rYHc-zV5SI

user201

Da, autostrăzile din "falimentara" Grecie.
La o primă vedere ar trebui să fiu foarte bucuros de noul tronson ce trece munții, dar nu pot să nu fiu sceptic după experiența Bechtel, cei 5 ani cât a durat București-Ploiești și viteza de lucru de pe A1. Vom vedea ce iese!

fuscobal

Ma nene, astia cum or reusi sa foloseasca mereu banda 1, respectiv sa revina mereu pe 1 dupa depasiri ? Cred ca trebuie mult antrenament si cere skill-uri deosebite !

PS : Cine a construit autostrada de la greci ?

nenea_hartia

Quote from: fuscobal on February 26, 2013, 07:16:15 PM
PS : Cine a construit autostrada de la greci ?
Aktor, Mechanikh, Mesochoritis Bros., Atti-Kat, Klearhos G. Routsis, Alpine Mayreder Bau, Ionios, Gantzoylas, J&P Avax, Italimprese Societa' Consortile A Responsabilita' Limitata și Aegek.

Mai multe chestii (inclusiv poze) se pot vedea pe pagina oficială.

Sargon1806

Pe Comarnic-Predeal se au in vedere 18 tuneluri gemene (adica 2x9) sau 18 locatii cu tuneluri? Daca stie cineva...

Ionut

In mod normal ar trebui sa fie 18 locatii de tuneluri pentru ca acei 36 de km intre Predeal si Comarnic sunt plini de vai si varfuri. Probabil vor fi destule tuneluri scurte, de cateva sute de metri si doar cateva mai lungi (1-2 maxim 3 km). E drept ca e posibil sa fie doar 9 tuneluri, dar astea mai toate ar trebui sa fie lungi/foarte lungi... Oricum, asta era proiectul initial, e posibil sa se mai schimbe detalii...