Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 11 Guests are viewing this topic.

teoneo

Revenind la directia spre Targu-Mures:


Segmentul de podet care nu se vede din E60:


acelasi segment. E chiar in dreptul aeroportului.


.. adica la Km 6+000.

teoneo

Schimbam directia spre V/SV (spre Turda/Cluj) , cu 30m spre apus fata de poza anterioara.





teoneo

Priviti cu atentie la remorca din dreapta. Dupa poza asta gasiti raspunsul.  ;)


Am avut sansa sa-l vad eu primul pe Patrocle.   :o  Era ocupat cu somnul de duminica de-amiaz'!  O:-) Nu ca altii...  ???
Poza cu "dansul" am facut-o mai pe la inceput. Presupun ca n-as fi avut liniste deloc daca ma observa!  :-[



Deocamdata atat! Va doresc o saptamana buna!

Asteptam rezultatul zborurilor, ciprebee!  ;)

alecu26

S-a platit avansul catre Straco? Asa am auzit.
Drumurile noastre POATE;

ciprebbe

Lângă Hadareni, spre Cj pe viitorul traseu sunt 2 excavatoare. Ieri stateau.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

bridge

Quote from: alecu26 on April 03, 2017, 08:22:19 AM
S-a platit avansul catre Straco? Asa am auzit.
In 28.03.2017-41.988 mii lei

Dominik

Pe Campia Turzii-Tg Mures mai lucreaza cnv la ora actuala inafara de Strabag ???
You're in Steelers Country

Cozak

Multumim teoneo pentru poze, foarte frumoase si bine explicate, ca pot sa inteleg si eu, din Timisoara. :excited:
Abia astept sa vad o cale de rulare pe toata lungimea, sa imi dau seama si mai bine de cum va arata la final.
Keep going!!

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Iceman

Multumim Ciprebbe.....Arata binisor lotul asta....Nu stiu daca pot termina pana la sf anului 2017

teoneo

#12400
Multumesc Cozak pentru apreciere. Da, incerc si eu, pe cat posibil, sa ordonez pozele si sa le sortez intr-o anumita ordine. Si, crede-ma, nu e usor. Cand esti pe teren faci poze in toate directiile. Mi-au iesit multe poze frumoase, dar pe unele le-am eliminat in urma unei analize comparative. De exemplu, ca sa pun sageata aceea deasupra locului unde se racordeaza drumul de legatura de la lotul 1 in strada Gheorghe Doja (intre Mall Promenada si Metro) in Tg-Mures chiar am pierdut multa vreme (Google Maps, harti proiect, etc). Am poze cu zoom catre acel loc, dar nu le-am pus, pentru ca nu aparea autostrada, insa m-au ajutat pe mine.
E de vina si pasiunea mea pentru geografie in general, orientare geografica in particular, cat si pt constructii...

:welcome: Ciprebee!
Era sa ne intalnim. Se pare ca, judecand dupa umbra, ai fost prin zona cu aprox 3-4 ore inaintea mea. Odata si-odata tot ne intersectam ;)
Multumesc si eu pentru reportaj.
Am observat ca, incepand de la dealul Sampaulului, apoi peste DC73 (Valea Izvoarelor) pana la versanul vestic de la dealul de la Recea, vantul vroia sa-ti duca drona in pustietate (spre Sud). Probabil de-aceea ai renuntat sa filmezi continuu pe-acolo.
Din filmarea ta se vad noutati la interval de mai putin de o zi. Una din ele: la capatul vestic al lotului (de unde incepe filmarea), la fundatia primului podet s-a pus textila aceea turcoaz si ceva umplutura. Apoi, acolo unde autostrada e aproape de E60 s-a pus pe pozitie si s-au montat intre ele segmentele podetului (unde camera era destabilizata de vant). Sambata erau muncitori care erau pe o schela in interiorul tubului si asamblau segmentele. N-am mai oprit atunci. Recunosc, am fost tentat. Privelistea era deosebita!
Din filmarea ta se vede ca era activitate inca. Duminica. Dupamasa, cand am fost eu, n-a prea fost miscare decat 1-2 camionete.
Sa speram ca ceilalti constructori de pe loturile celelalte vor fi lasati sa lucreze. Birocratia asta de neinteles! :madwife: :weird: ("dialogul" surzilor)
Asteptam vesti bune!

panda_no 5

Se indulceste raza de curbura a celor 2 bretele de intrare-iesire la intersectia A3 cu str Popasului.
Deocamdata doar s-a trasat prin stilpisori.
Celelalate excavatii s-au facut doar pentru identificarea traseului utilitatilor de pe linga str Popasului

NGC

Quote from: NGC20 on March 27, 2017, 10:44:07 AM
Quote from: Ionut on March 27, 2017, 10:20:13 AM
Ce ziceți, anunță pe 31 martie câștigătorul la viaductul Gilau?

In nici un caz !!!
31 Martie ar trebui sa fie ziua in care se termina evaluarea tehnica. Apoi ar trebui deschise ofertele financiare, dupa care se face evaluarea financiara.
Dar mai mult ca sigur nu va fi respectata ziua de 31 Martie pentru finalizarea evaluarii tehnice.

Quote from: NGC20 on April 01, 2017, 07:44:29 AM
Quote
Data limita de evaluare a ofertei: 31.03.2017 18:00
Stare curenta: Evaluare tehnica (In asteptare)

Noul termen este 30.04.2017, dar nu va faceti mari sperante.

NGC

Quote from: NGC20 on April 01, 2017, 07:52:16 AM
"Realizarea Autostrazii Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Lotul 1: Targu Mures - Ungheni si Drum de legatura - relicitare"

Quote
Data limita de evaluare a ofertei: 31.03.2017 18:00
Stare curenta: Evaluare tehnica (In asteptare)

Iar aici noul termen este 05.05.2017.

Iceman

#12404
Iar sa amanat?.....Oare cum am putea schimba in asa fel ca totul sa  fie  relicitat totul?....Fara contestatii si amanari?..Avem nevoie de autostrazi in  vedere ca suntem codasii europei....A3 este chiar o prioritate pe aceasta zona