Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

5 Members and 21 Guests are viewing this topic.

NGC

Iar pentru "Realizarea Autostrazii Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Lotul 1: Targu Mures - Ungheni si Drum de legatura - relicitare" the winner is ..... sa bata tobele si aici ..... suspans .....

De data asta plicul este cel corect, dar continutul este acelasi.

Quote
Data limita de evaluare a ofertei: 31.03.2017 18:00
Stare curenta: Evaluare tehnica (In asteptare)

A doua victorie in seara aceasta pentru CNAIR si un nou termen respectat. Extraordinar! :D

Nu ne asteptam la respectarea termenelor! De data aceasta chiar am fost placut surprinsi! :lol:

Ionut


teoneo

Pana vine drona am facut cateva poze de pe doua dealuri, dintre DC73 (catre Valea Izvoarelor) si DC77 (catre Giuluș/Lăscud).
Primul lot de poze e cu structurile pasajului pe autostrada peste DC73 (cu 3 deschideri) si pilonii forati din apropiere.

Sunt indreptat cu obiectivul spre E/NE, in directia Targu-Mures.

(ca fapt divers, cam in dreptul halei care se vede in departare incepe pista aeroportului).



teoneo





din partea de sus a dealului Sampaulului: spre E/NE.


Dupa ce capetele dealurilor vor disparea, teoretic din acest punct devine vizibil aeroportul... (aterizari, decolari). Insa e posibil ca vizibilitatea catre acesta sa fie mascata de parapeti si de inclinarea curbei, pentru ca acolo autostrada va coti spre dreapta.

teoneo

dupa o intoarcere de 180 de grade, spre V/SV, avem traseul spre Ludus-Turda-Cluj.






teoneo

Urmatoarele poze sunt luate de pe dealul de la sud de Ogra, din apropierea DC77.
Directia: spre Est (Tg-Mures).





Structuri:



teoneo

Pe partea de sus a dealului (spre Sud, cu spatele la Ogra, perpendicular pe axul autostrazii)


teoneo

Tot de pe dealul de langa Ogra, cu spatele la excavator. Spre Vest. Se zareste capatul vestic al lotului Strabag. Dincolo de DC77 incepe lotul Geiger.



in partea de sus a pozei se zareste DC77 (granita dintre loturi).


se batucea/tasa pamantul la baza sapaturii.




ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alin_simeriaveche

Ahhaaa... :D Reusim sa vedem ceva azi? sau poate maine

teoneo

vorbeam de lup si "lupul" apare pe cer!  :lol:
am mai facut si eu cateva poze azi, de la sol, de pe dealul Recea, din zona Manastirii. :-[

teoneo

Azi mi-am propus sa abordez o alta zona mai pustie (oarecum mai greu accesibila).
De pe dealul din Recea, din zona Manastirii Recea/Aeroportului.
Din E60 se vedea doar un singur segment de podet metalic. Surpriza a fost ca deja erau doua si urmeaza sa vina si un al treilea (santul era pregatit).

Primele poze spre E/NE (spre Targu-Mures). Langa organizarea de santier e nodul catre Aeroport si capatul estic al lotului Strabag.









teoneo

Aici se vede putin mai bine ceva din organizarea de santier Strabag.



Cred ca e pasaj autostrada peste bretelele ce deserversc sensul spre Est din nod.


teoneo

Am pus si aceasta poza pe care am marcat cu sageata locul in care va ajunge drumul de legatura a Targu-Muresului din lotul 1, cel relicitat. (Autostrada, dupa aprox 2 km de la nod va coti la dreapta).


si o imagine cu Aeroportul si cu magistrala CF405 pe care tocmai trecea un marfar:


Autoritatile tot spera la implementarea unui Nod Multimodal de Transport. Au tot ce le trebuie intr-un loc (ca "mura-n-gura"). (Ceva nu functioneaza bine...).