Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

5 Members and 12 Guests are viewing this topic.

FRS

În multe zone viitoarea autostradă trece foarte aproape de DN, așa că cine știe, cel puțin teoretic s-ar putea face o descărcare temporara

dumbravaandrei

Chiar la Mihaiesti sau Topa Mica s-ar putea face foarte bine o descarcare temorara +drum de legatura fara batai de cap prea mari daca se va dori.

cristi5

#12047
E mai usor de adaugat o descarcare temporara daca lucrarea nu e facuta pe bani EU? Poate sa intre direct DRDP-ul pe autostrada cu un drum legat de o giratie pe DN? Nu anuleaza garantia si alte aspecte ale receptiei (vezi Margina...)?

La Holdea nu cred ca s-ar fi proiectat (nu zic mai mult ca inca nu e AC) daca nu erau cutter si horatiu.cosma in guvern. Asta inseamna pregatire din timp, si un proces complicat cu care nu cred ca se va lega nimeni la cap daca prima prioritate la Bucuresti e acoperirea propriului dos. E mai usor (si gratuit) sa zici "lasa, continuam rapid pana la Zimbor". Pentru publicul neavizat, care nu stie cat dureaza licitarea, contestarea si atribuirea pe Miahiesti-Zimbor, e o explicatie plauzibila.

perfidus

#12048
@dumbravaandrei, nu exista in SF nod la Mihaiesti? Sau e pozitionat pe  Lot 3B: Mihaiesti-Suplacu de Barcau?

LE: am citit acum postările din iulie 2016 si m-am edificat, nu exista.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Bogdan_Cluj

Eu ma tot gandesc la solutia propusa de north. Am tot vrut sa dau o tura cu masina pe aceea ruta sa vad daca s-ar putea folosi ca si varianta de acces dinspre zona Dej (Bistrita, Moldova) catre viitoarea A3 catre vama Bors. In special ruta de la Mihaiesti - Vultureni cred ca e problematica. In cealalta parte (Vultureni - Rascruci) cred ca este ok drumul. Sper sa reusesc sa imi fac timp weekendul viitor sa dau o fuga pana acolo.

La Mihailesti cred ca e simpla solutia, pentru ca deja autostrada va supratraversa drumul Cluj-Zalau, deci ar avea nevoie doar de bretele.

Quote from: north on July 24, 2016, 02:40:57 AM
M-am tot gândit astăzi la acel ipotetic nod la Mihăiești - nu cred că ar fi deloc o idee rea, în contextul propunerii de mai jos.
Se observă că acesta este un punct de inflexiune pentru autostradă, în sensul modificării direcției de la una general spre est la una general spre sud. Luând în calcul legătura la autostradă (direcția înspre/dinspre vest) pentru anumite destinații de pe DN 1C / DN 17, s-ar putea asigura un drum de acces la autostradă între Mihăiești și Răscruci (DN 1C) așa cum este prezentat mai jos, via Berindu, Șoimeni, Vultureni și Borșa, utilizând DJ-urile 105T, 109A și 109, precum și DC 109 / drum neclasificat - ambele din urmă doar pietruite. Desigur, ar fi necesară modernizarea acestora două din urmă, precum și reabilitarea DJ-urilor (unde este cazul).
Harta de mai jos arată cu roșu traseul pe drumuri existente. Acesta are 35 km, și cu o modernizare / reabilitare s-ar putea ajunge la un timp de deplasare cu mașina mică de ~30 min. D și t ar putea fi puțin reduse (~30 km / 26 min) construind scurtătura albastră între Băbuțiu și DJ 109 la sudest de Vultureni.





În fine, presupunând un timp de deplasare de 30 min pe relația Răscruci - Mihăiești, aceasta ar însemna timpi de acces la autostradă (mașină mică, estimări realiste) de:
- 40 min pentru Gherla
- 55 min pentru Dej
- 1 h 45 min pentru Bistrița
- 3 h pentru Vatra Dornei
- 4 h 30 pentru Suceava.
Toate acestea pentru direcția vest (Oradea / Budapesta / etc.)
And if this is not enough - two words: Electric Castle :D (și mai departe se poate plusa cu Tetarom III / ex-Nokia)



Europiu

^^ spre reimprospatarea memoriei,  aici si aici.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

alin_simeriaveche

Am fost in vizita la Ogra. Vreme urata :( Am intrat putin spre Valea izvoarelor sa vad cu stam cu pilonii de la viitorul pod








alin_simeriaveche




Un excavator se chinuia pe mocirla aia sa ia pamantul de deasupra pilotilor, pentru putea fi sparti la capete. In cele din urma s-a dat batut




Cam atat

rocklee


teoneo

@alin_simeriaveche: Am vazut si eu escavatorul acela la piloni sambata (inca nu se stricase vremea).
Miscare era si langa Aeroport, la baza dealului de langa Recea (unde sun Zublin-urile).
Nu ati fost niciunul ieri prin zona Valea Izvoarelor? Cand am trecut prin zona vedeam cum dinspre Valea Izvoarelor era un du-te/vino de camioane care carau pamant (semn ca se excava serios cel putin dintr-un deal din zona; pamanul era dus dincolo de E60, pe drumul Chirileului).

alin_simeriaveche

Quote from: rocklee on February 19, 2017, 09:18:49 PM
cam putin fata de altadata  :D
Era mlastina pe santier, mari modificari nu sunt fata de cand am fost de 1 decembrie. Mai trec luna viitoare sa vedem

TibiV

Quote from: rocklee on February 19, 2017, 09:18:49 PM
cam putin fata de altadata  :D

rocklee,
eu am fost astazi pe santiere "asfaltate", si tot mi-a sarit nevasta in cap ca mi-am facut pantalonii ca porcu'...

Pana nu se coboara primavara asupra Romaniei  (o primavara nu prea umeda) trebuie sa ne multumim cu poze de la o "distanta sigura, ne-noroiasa"... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

spanak

Salut si bine v-am gasit
Despre penetratia A3 in Bucuresti pana in Popasului, atat de 'inaugurata' la sfarsitul anului trecut, se mai aude ceva? dar de nodul de la Moara Vlasiei? merci

laszlo.robert

Colegii care vorbesc pasareste (cu vrabiute) 😊,nu ati auzit nimic de relicitarea Suplacu -Bors ?. 2-3 loturi sau cel putin granita RO/Hu -nod Biharia (In aprilie incep lucrarile pe M 4 intre Berettyoujfalu si granita).

panda_no 5

La intrarea in Bucuresti nu se misca nimic deocamdata chiar daca vremea s-a imbunatatit vizibil.
Utilaje parcate si  paznici.
Nici macar pe teritoriul sectorului 2 al A3 nu misca nimic.
Deasemenea "onor Primaria Bucuresti" nu face nici o miscare referitoare la sos Fabrica de Glucoza care ar trebui largita la 4 benzi.