Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 15 Guests are viewing this topic.

pentium10

Quote from: Eurocopter on February 10, 2017, 06:59:17 PM
NGC, unde esti cu ofertele de la Gilau? Ti-a luat-o Digi in fata.  :)

am postat la 4:21 lista cu ofertantii, Digi abia acum
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Eurocopter

Da, acum am vazut, insa asteptam si valoarea ofertelor. :)

Sent from my F5321 using Tapatalk


NGC

Quote from: Eurocopter on February 10, 2017, 06:59:17 PM
NGC, unde esti cu ofertele de la Gilau? Ti-a luat-o Digi in fata.  :)

Eram in avion, asa ca nu puteam sa accesez forumul. :D

infraAdi_ro

Quote from: ciprebbe on February 10, 2017, 05:24:07 PM
Toti de pe aici stim ca nu e nevoie anul acesta de bugete imense, neavand licitatii demarate. Sa speram ca vor incerca ceva licitatii noi pe A3 ( Suplacu-Bors sau cele 4 pt care avem SF actualizat).

Stiti ceva daca s-a cerut si s-a aprobat finantare europeana pentru Autostrada Transilvania tronsoanele de la Nadaselu la Bors ?
Un domn inginer angajat la DRDP Cluj asa a zis pe facebook raspunzand la o intrebare despre neacceptarea amendamentelor :

domn:"Mai sunt prostii gazetaresti.Nu se pot opri finanțările pe fonduri europene pe proiectele deja aprobate și demarate .Aici "gazetarii "vorbesc de banii de la buget !!!"

"intrebare :si autostrada Transilvania nu ii din bani de la buget? intreb:D

raspuns domn: Nu! S-a cerut finanțare și s-a aprobat pe bani de la UE.Doar tronsonul Gilău - făcut de UMB a avut finanțare de la buget ."
Romania are un viitor doar daca are prezent!

dr4qul4

@ciprebbe ai un +1.

Si eu ma chinui sa le explic colegilor ca autostrazile nu se fac peste noapte si ca degeaba ai bugetare daca nu ai licitatie (sau invers). Doar ca unii ziaristi cauta doar senzationalul si pun doar stiri clickbait.
Sper sa dea drumul la licitatii in maxim 1 luna. Si sa faca ceva cu accelerarea evaluarii ofertelor. Ca la AM si AC nu am sperante.
Revenind la A3, sper sa se miste repede cu licitatiile Suplacu-Bors si Tg Mures-Ungheni. Viaductul de la Gilau nu se incadreaza in tiparul UMB. Nu-i ajuta cu nimic flota de basculante si excavatoare. In plus este o lucrare mica si UMB a terminat structurile. Ce rost ar avea sa tina utilajele parcate acolo pana e gata licitatia asta?
TS s-a bagat pt ca ei mai au de lucru in zona la structuri.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alecu26

•Asocierea Delta Con S.R.L. Dorohoi - Alveare Group Consorzio Stabile Italia

•Asocierea Societatea Comercială De Construcții Napoca S.A.- Ricciardello Construzioni SRL - Aduro Impex SRL

Intuitia-mi spune ca astea sunt locurile 1 si 2. Ordinea nu mai conteaza.
Drumurile noastre POATE;

infraAdi_ro

Sper sa castige Tirrena Scavi....cu forta lor pot sa termine in 8-9 luni.Si sa nu dureze contestatiile mult.
Romania are un viitor doar daca are prezent!

TibiV

Quote from: euromau on February 10, 2017, 08:09:12 PM
"intrebare :si autostrada Transilvania nu ii din bani de la buget? intreb:D

raspuns domn: Nu! S-a cerut finanțare și s-a aprobat pe bani de la UE.Doar tronsonul Gilău - făcut de UMB a avut finanțare de la buget ."

Domnul in cauza cred ca a consumat multa horinca inainte sa raspunda... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Eurocopter

Quote from: euromau on February 10, 2017, 08:27:08 PM
Sper sa castige Tirrena Scavi....cu forta lor pot sa termine in 8-9 luni.Si sa nu dureze contestatiile mult.
Nu exista absolut nicio sansa realista ca viaductul de la Gilau sa fie finalizat in anul 2017 dupa Hristos.

Sent from my F5321 using Tapatalk


ciprebbe

^ și nici UMB -ul nu se mai grăbește cu tronsonul. Vor reveni în șantier în martie.......lucrează ardelenește :))))))))
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

laszlo.robert

#12025
Da :si a mai trecut un an prin NOI ,"ca glontul printre urechi".Vom face poze la vara :natura vie,autostrada muzeu si pod fantoma.Good job  👍.

Iceman

#12026
Ciprebbe bine ai grait cand ai zis ca nu este nevoie de multi bani anul asta :lol:..Degeaba au marit bugetul cu 60 la suta...Multe tronsoane fara SF,fara SF actualizate ce sa mai vorbim de licitatii....Chiar daca s-ar scoate multe tronsoane la licitatie pana s-ar casstiga si ar obtine AM si AC multa apa va curge pe Somes....Daca ar fi putin destepti cei de la guvern ar da drumul la licitatii intre Mihaiesti-Suplacu de B...Aici sunt singurele SF actualizate...Fara tronsonul cu Meses... :)...Macar sa se faca ceva km de autostrada cu folos in beneficiul nostru. :)

teoneo

Dincolo de toate asteptarile si nadejdile ca lucrurile sa se deblocheze si sa mearga inainte, cum ar fi firesc, ieri (sambata) am observat activitate (din E60) din partea constructorilor. M-am intesectat cu mai multe camioane si camionete ale celor de la Strabag (semn ca se lucra) si, surpriza, am vazut si o camioneta a celor de la Astaldi care se retragea la organizarea de santier de la Cuci (alaturi de cateva masini particulare). Cu ocazia asta am fotografiat de pe DC87 lucrarile care erau facute de Astaldi pana la aceasta data (decopertari, drumuri tehnologice).

Astfel, traseul A3 spre Est (spre Tg-Mures) este decopertat. Se vede Termocentrala dintre Cuci si Iernut (dincolo de calea ferata si E60).
(Prima poza e din laterala sudica a traseului, dinspre Petrilaca):

(urmatoarea e de pe laterala nordica, cea dinspre Cuci si organizarea de santier):


teoneo

Traseul A3 de pe DC87 catre Vest. Din ce se vede e nedecopertat (sunt doar gropile arheologice) dar exista drumurile tehnologice. (La fel, prima e din laterala sudica/Petrilaca, urmatoarea din laterala nordica/Cuci):



Dupa stalpul de inalta tensiune urmeaza Valea Muresului in care e Orosia (diferenta destul de mare de nivel). Am fost si pana in sat, pe DC88 (n-am mai oprit sa fac poze). Traseul catre Bogata (catre primul pod) era decopertat (se vede si pe ultima filmare aeriana).

infraAdi_ro

Quote from: Iceman on February 11, 2017, 11:16:22 PM
Daca ar fi putin destepti cei de la guvern ar da drumul la licitatii intre Mihaiesti-Suplacu de B...Aici sunt singurele SF actualizate...

Citez din Stadiul proiectelor in derulare de la CNAIR

"Pentru aceasta sectiune CNAIR a decis contractarea separata a serviciilor de proiectare si ulterior, printr-un contract de tip FIDIC ROSU, a executiei lucrarilor. Este in lucru documentatia de atribuire a contractului de proiectare, responsabilitatea pentru aceasta revenindu-i UIP si Directiei Tehnice si Calitate. Termenul de finalizare a acesteia este 15 februarie 2017. In luna martie 2017 urmeaza a se initia procedura de achizitie publica pentru contractarea serviciului de proiectare. Termenul pentru implementarea contractului de proiectare este estimat a fi de 12 luni. Ulterior, va fi demarata si procedura de achizitie a lucrarilor.
In Master Planul General de Transport al Romaniei, Autostrada Mihaiesti - Suplacu de Barcau face parte din Proiectul Nadasel –Suplacu de Barcau a carui implementare este prevazuta a se facedupa cum urmeaza:
• In scenariul cu clauza de reforma structurala activata: An incepere:2017 – An finalizare:2020
• In scenariul fara clauza de reforma structurala activata: An incepere:2023 – An finalizare:2026"

Deci anul 2017 licitatii pentru proiectare,anul 2018 proiectarea, in 2019 licitatii pentru constructie si 2020-2022 constructia efectiva.
Ce inseamna scenariul cu/fara clauza de reforma structurala activata?
Romania are un viitor doar daca are prezent!