News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

Pentru ca le avem, pentru ca sunt platite 100%, pentru ca inca sunt bune.
Lansatorul probabil a ajuns la fier vechi, licitatia a fost in urma cu ceva timp, cine sa isi blocheze banii in asa ceva mai ales ca nu se foloseste la noi metoda cu lansator. La Suplacu aceleasi grinzi s-au montat cu 2 macarale de la DEME.
Purtam inutil aceasta discutie din moment ce avem caiet se sarcini, fidic rosu si s-au stabilit toate datele constructiei acestui viaduct.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

yetiman

 :D Nu chiar toate detaliile. Mai lipseste un mic "amanunt" - constructorul  :lol:
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Ionut

Ramane 16 decembrie pentru depunerea ofertelor? Ceva clarificari cerute?

dr4qul4

#11778
Nu-i obliga nimeni sa foloseasca toate grinzile. Din moment ce e fidic rosu, fiecare proiecteaza ce solutie vrea.

Dar pretul conteaza si renuntarea la cateva grinzi cantareste enorm. Adica, daca vrei sa faci tu grinzi, le faci din buzunarul tau.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

ciprebbe

ROSU!!! adica avem proiectul facut (IPTANA) pana la ultima virgula.
Orice diferenta aparuta trebuie notificat beneficiarul. E licitata constructia.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

bogdix

cu un constructor abil, fidicul ala rosu poate fi facut terci. iar eu nu-s 100% sigur ca proiectul IPTANA e adus la zi cu toate toate standardele si reglementarile tehnice.

neaghi

Grinzile nefolosite, citeva bucati, s-ar putea folosi in alta parte la un alt pod unde pilonii se vor face compatibili cu ele.
Singura pierdere ar fi doar  cu transportul lor.

E o aberatie sa se impuna folosirea lor, daca altfel s-ar evita alte probleme mai mari si mai costisitoare.

ciprebbe

Tu crezi ca e lego aici si toate grinzile sunt identice?
Fiecare piesa (grinda) e unica si marcata de Bechtel corespunzator cu pozitia si ordinea montarii.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

NGC

Quote from: Ionut on December 11, 2016, 11:58:00 AM
Ramane 16 decembrie pentru depunerea ofertelor? Ceva clarificari cerute?

S-a amanat pana in 05.01.2017. Au fost 12 clarificari pana acum.

bogdix

Quote from: ciprebbe on December 11, 2016, 02:55:22 PM
Tu crezi ca e lego aici si toate grinzile sunt identice?
Fiecare piesa (grinda) e unica si marcata de Bechtel corespunzator cu pozitia si ordinea montarii.
io cred ca chiar sunt identice. marcarea lor e pentru trasabilitatea materialelor componente (beton + otel), adica sa se stie la ce grinzi corespund rapoartele de incercari. e ca si cum ar avea cod de bare.

teoneo

Azi dimineata Strabag efectua lucrari in zona aeroportului si in zona in care se executa foraje dintre Recea si drumul spre Valea Izvoarelor (atat am observat eu din trafic). Bravo lor!

voicul

Autostrada Comarnic-Braşov... începe din nou

Ministrul Transporturilor Sorin Buşe a anunţat că în această săptămâna va fi semnat contractul de revizuire a studiului de fezabilitate pentru loturile 2,3 şi 4 din autostrada Comarnic-Braşov.
Atribuirea acestui contract are loc după mai multe tentative eşuate ale Companiei de Autostrăzi de anulare a licitaţiei.
,,CNAIR a iniţiat demersurile necesare lansării procedurii de achiziţie publică pentru atribuirea contractului de proiectare şi execuţie a lotului 1 Comarnic - Predeal, lotului 2 Predeal - Cristian şi drum de legătură. Pentru lotul 1 Comarnic - Predeal, Comisia de evaluare a anulat procedura de licitaţie deschisă organizată pentru atribuirea contractului. Acesta este de câţiva kilometri, dar pentru loturile 2, 3 şi 4, care reprezintă marea porţiune, noi sperăm să semnăm contractul săptămâna viitoare (săptămâna aceasta, n.r.)", a spus ministrul, pentru Economica.net.


Sursa: http://www.bzb.ro/stire/autostrada-comarnic-brasov-incepe-din-nou-a105978

Ionut

@NGC20

Ne poti spune oficial/neoficial daca s-a depus vreo contestatie pe lotul A3 Centura Rasnov-Cristian?
Castigatorul a fost dat pe 25 noiembrie, deci s-au scurs cele 10 zile.

:cheers:

NGC

Pai inca nu e gata.
Putem avea 10 zile pentru notificare prealabila, plus 3 zile pentru raspunsul CNAIR, plus 10 zile pentru depunere contestatie.

Telvanni

L-am auzit de dimineata la radio pe Lancuzov ca saptamana viitoare se deschide ciotul A3. Poate confirma cineva? Multumesc!