Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 14 Guests are viewing this topic.

perfidus

Pe la minutul 3:20 in filmare, ce se vede ingradit si cu cu pancarta alba este terenul acela pentru "Termocentrala"? :D:D
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Ionut

^ Si eu m-am intrebat ce este acel teren ingradit. :) Posibil sa fie exact ce spui tu. Poate cineva care este mai in tema sa ne confirme.

dr4qul4

Din pacate nu se lucreaza in punctele "sensibile". la pasajul peste CF avem 2 foreze, dar s-a lucrat doar pe partea din Bucuresti. Lucrat e mult spus, deoarece alea erau acolo si acum 1 luna cand am facut poze si nu observ sa fi facut ceva progrese.
Iar la podul peste V Saulei nu au miscat nimic.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

ciprebbe

#11298
Nu sunt 100% sigur dar nu au verde pe toata zona. Am impresia ca pot lucra doar pe zonele atacate.
Am scapat la montaj chiar finalul lotului, km 0, dar va spun ca decopertarea e facuta pana la copacii de pe marginea strazii Petricani. (intradevar acolo la V Saulei nu misca nimic si in filmare se vede si ceva constructie)

LE:
Gherghitei e toata cap coada la 2 benzi pe sens, nu? adica nu sunt probleme cu descarcarea in ea acolo spre Fundeni.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

cezar-mario2012

Gherghiței este toată cu două benzi, dar cu cât te apropii de Colentina rămâne doar o bandă libera, cealaltă fiind ocupată cu mașini parcate.

ciprebbe

Daca iese noua lege cu parcarile si cu un flux de trafic foarte mare pe zona aia nu cred ca se va mai parca ..... Sau mai bine zis sper  pt ca am vazut duminica parcari si opriri in capitala de te doare mintea....
Acum e normal asa ceva (parcarea)pt ca nu exista trafic, strada fiind una infundata( se opreste in CF si nu vad o prelungire a ei dincolo de CF, poate sa coteasca stanga pe sub viitorul pasaj A3, nu cunosc detalii sau planuri viitoare) dar dupa deschiderea A3 totul se va schimba acolo (va exista o iesire rapida in DNCB pt cei care nu vor mai departe pe A3, si o scurtatura intre Colentina si Petricani).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

panda_no 5

Quote from: Ionut on November 02, 2016, 09:35:33 AM
^ Si eu m-am intrebat ce este acel teren ingradit. :) Posibil sa fie exact ce spui tu. Poate cineva care este mai in tema sa ne confirme.

Acel teren ingradit a aparut de cel putin 2 ani.Poate 3 ani.Nu se inaugurase nici A3.
Intre timp panoul de identificare a investitiei s-a decolorat si nu se mai vede.
Cand a aparut scria ceva de Hotel + Centru Aquadome + Spa.
L-am pozat cand a aparut dar trebuie sa scormonesc adanc prin arhive.

GDPR

#11302
Momentan nu se pot atinge de toata zona dintre Popasului (mai exact punctul unde s-au depozitat gramezile alea de pamant vazute in filmare) si calea ferata, pana nu se aproba PUZ-ul de catre Primaria Voluntari si se emite autorizatia de construire aferenta. Langa Valea Saulei e intr-adevar o cosmelie si niste gradini care stau in calea autostrazii, asa ca ar fi interesant de stiut daca s-au facut exproprierile.

dr4qul4

La Gherghitei se poate rezolva cu 1 sens unic pe Fabrica de Gheata intre Gherghitei si Mac Colentina.

Dar trebuie si o noua semaforizare a acelei intersectii. Am trecut de multe ori pe acolo si mereu am impresia ca e interzis sa faci stanga spre Gherghitei direct dinspre Obor. Sau daca nu e interzis e riscant.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

cezar-mario2012

 Ți acum se circulă dificil pe acea stradă (Fabrica de Gheata ), mai ales pe prima parte unde este foarte îngustă. Nu știu dacă este o soluție bună, rezidenți nu prea au alternative.

dr4qul4

Se circula greu ca nu au loc 2 masini una langa cealalta, din cauza celor parcate.
Daca nu se face sens unic, vor fi destui cei care se vor baga pe acolo ca sa evite iesirea din Gherghitei in Colentina si semaforul de la mac, si se va bloca de tot.

Rezidentii pot ocolii exact pe la Gherghitei care ar trebuie sa aiba semaforizare cu prioritate fata de Andronache.
Bine, intersectia aceea ar trebui sa aiba un pasaj denivelat, dar mai e mult pana atunci.

Chiar si fara masini parcate, tot va fi greu de iesit/intrat in Gherghitei (din)spre Obor.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Sorin62

#11306
^^
Există deja o bretea pentru a face dreapta din Gherghiței spre Bucur Obor. Dacă nu îi mai lasă să parcheze (cum au făcut pe Banu Manta) ar trebui să avem un flux bun de curgere dacă se "îngustează" Colentina din marcaje, astfel încât prima bandă după intersecție să fie doar pentru fluxul de pe Gherghiței (cum au făcut la ieșirea din Pasajul Presei Libere) .
harta

dr4qul4

e o banda mica de dreapta, dar Fabrica de Gheata te sare un semafor si o trecere de pietoni! Vor fi multi care o vor folosi.
Iar daca intersectia de la avion va fi in continuare blocata (si nu vad de ce nu ar fi), atunci banda aia de dreapta nu te va ajuta cu nimic. Iar cei din zona chiar nu stiu unde ar putea parca in alta parte...Ca nici pe Colentina nu-i vreau. E de ajuns sa o urce unul pe trotuar, ca blocheaza si o banda (e destul de ingusta strada acolo).
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

A aparut deja pe SEAP licitatia pentru Viaductul Gilau. Dar Buse este defazat.

alexbb

Inteleg ca surpriza de care vorbeati ar fi lucrarile de la giratoriul Gherghitei nu? Auzisem ca s-au conturat lucrurile si acolo, dar totusi nu e cine stie ce. Sper sa nu ma insel, dar weekendul asta au avut mobilizare mai mare la nodul de la Moara Vlasiei. Au adus acel balast pe tot traseul si am impresia ca au inceput sa puna deja urmatorul strat de material peste, nu mi-am dat seama ce anume este. Sambata incerc sa ajung sa fac si niste poze. La Popasului am observat ca se lucreaza in ritm sustinut, pentru o portiune atat de mica nici nu stiu unde/cum ar putea baga mai multe utilaje. Sper sa se tina de termenul stabilit.