News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 11 Guests are viewing this topic.

bogdix

#11280
@alecu + @bridge
Adica claimuri obisnuite la inceput de contract pe fidic rosu cand se cauta motive pentru mobilizarea mai intarziata si alte intarzieri (Lack of site possesion or access, Utilities networks on site - Delays due to local authorities, Design faults).

Sunt curios cum se va manageria situatia. Voi urmari...

PS: Strabag au devenit "cleimangii" :)

perfidus

Quote from: alecu26 on October 30, 2016, 06:36:12 AM
Nu cred ca e pod ăla.  La cum stau foreze le și cât de aproape sunt de DN. Alunecare de teren? Par oricum a fi dealurile de după aeroport, spre Iernut.
Nu e nimeni în trecere pe acolo sa arunce  un ochi mai în detaliu și sa ceara informații?

S-a vorbit de motivele de intarziere Strabag si unul dintre ele era legat de solutia de imbunatatire teren cu coloane vibrate.
Din ce am mai citit (deja incep sa invat de cand citesc forumul :D) alea din poza sunt cel mai probabil utilaje tip vibrocat nu foreze. Cuva cilindrica plina cu balast patrunde prin vibrare in solul moale, se deschide la adancime si varsa/ indeasa balast in forma unei coloane care se muleaza dupa "duritatea" solului. Pe mai multe astfel de coloane se asterne o perna de balast care se sustine astfel mult mai bine si drumul nu se va mai tasa.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Tavi

Ionut, ai zis ceva de drona ridicata la A3 - intrare in Bucuresti? Si ceva surprize?  :drool:

ciprebbe

E la procesat... o sa ametiti de cap :))
Fiind filmata din puncte fixe directia de filmare nu a putut fi pastrata asa ca vor alterna filmari pe directia Popasului - Gherghitei -Petricani.
Cei din Bucuresti vor intelege, pentru restul va fi putin mai greu.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Tavi


ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

#11286
Tot A3 doar ca la cateva sute de km de zona obisnuita de filmare (de la Gilau :) )

Intrarea A3 in Bucuresti, constructor Aktor (Grecia)

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Iceman

Multumim pt filmare Ciprebbe...Aktor ii un Corsan2 de are asa activitate intensa pe cei 3km?  :o :lol: :lol:....Sau nu au nici ei AM si AC?...sau chef de lucru :o :o :o

ion59

O filmare edificatoare. Presupun ca nu se vedea mișcare din motive de duminica. Altfel, nu mi se pare că ar face cine știe ce progrese față de ce imagini s-au mai publicat. Și ca număr de utilaje sunt cam subțiri. Cred că așteaptă să vină iarna ca de la primăvară să vadă ce mai fac.

ciprebbe

 :lol: e printre putinele progrese vizibile si filmate fata de acum 4 luni (atunci nu era nici urma de lucrari).
La DNCB o sa fie jale   :p
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Am filmat totusi duminica. Nu ca ar lucra in rest la un ritm fenomenal. Vor in continuare sa dea drumul anul asta la bucata Popasului-DNCB.

Iceman

Ion59 ....Pana vine iarna se puteau face multe....Decopertari,terasamente...etc :lol: :lol:.......Mi se pare ca cam sunt in pauza indiferent de zile :)...

Tavi

Multumesc de filmare! Nu prea sunt multe de comentat. E rezonabil termenul decembrie a.c. pentru cele doua bretele + rondul dintre pile. Aveti idee cum stam cu relocarile de utilitati in acest rond? Stiu ca era o problema acolo ..
Buna treaba cu containerele in rondul Gherghitei. Mi-a adus aminte de cortul lui Sova :)
Destul de trist cu cele doua foreze care zac ... Imi tot vin in minte reportajele facute de cezar-mario2012 pe centura Sofiei ...

GDPR

Finalizarea bretelelor de la Popasului depinde exclusiv de vreme, dar prognoza de pe accuweather pe urmatoarele doua luni e destul de buna. Asa ca sa le uram succes.

panda_no 5

Camioanele si utilajele misuna toata ziua dar mai mult pe bucata dinspre DNCB pina in str Popasului.
Chiar si sambata pina pe la ora 2-3.
De fapt daca filmarea este facuta duminica autogrederul era la datorie.
Am vorbit si cu muncitorii si intr-adevar se concentreaza sa termine bretelele pina in Popasului pina la sfarsitul anului.
Inca nu imi este clar daca au toate autorizatiile gata.