Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

8 Members and 39 Guests are viewing this topic.

BoGDaN

legat de febra PPP: povesti de Ion Creanga


ciprebbe

Ieri (16.12.2012) am fost pe A3 tronson Gilau-C Turzii.
Dupa 3 ani de exploatare pot spune ca autostrada rezista.
Au aparut indicatoare cu limitare la 60 in conditii de ninsoare.
Drumul era umed, curatat, utilaje de deszapezire ( ce le-am intalnit) munceau la banda de urgenta care era curatata in proportie de 90%.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

delacroix

Quote from: ciprebbe on December 17, 2012, 11:10:26 AM
Ieri (16.12.2012) am fost pe A3 tronson Gilau-C Turzii.
Dupa 3 ani de exploatare pot spune ca autostrada rezista.
sa vezi ca peste 15 ani ne dam pumni in cap ca n-am facut austostrazi "scumpe" cu Bechtel.

BoGDaN

Te critic aici  :). Sunt constructori europeni seriosi care construiesc si mai ieftin si cu o calitate extrem de buna gen Max B, Alpine sau Strabag.

asztalos

Colegii, de sectiunea A3 : Campia Turzii - Targu Mures (Ogra) sau macar Campia Turzii - Iernut se stie ceva? Tot caut pe internet si nu prea gasesc nimic recent. Macar studiu de fezabilitate s-a facut?

Ionut

Nu exista asa ceva, exista doar un (fel de) SF al celor de la Bechtel, insa proiectarea nu exista pe Tg Mures-Campia...

viossboss

Quote from: alecu26 on December 11, 2012, 06:53:18 PM
sincer....de concesiuni chinezesti nu prea am auzit. Nici in Europa, dar nici in lumea a II-a...gen America centrala, America de sud....etc.

Iar de aliat cu ceva firme specializate pe asa nu prea merge. Toate firmele specializate pe operare de autostrazi si concesiuni tin in general de marile concerne de constructii....Vinci, Strabag, Astaldi, FCC, Hochtief....cam toti au divizia lor de concesiuni.

eheee......http://www.economica.net/constructia-autostrazii-comarnic-brasov-blocata-de-chinezi_41801.html    .......sa imi mai fac niste cruci (si nu sunt bisericos ) si mai zic de doua ori Doamne Fereste  O:-)
Dream come through !
Once in a lifetime !

ciprebbe

Eu tot miros ca aceasta licitatie e cu o usoara tenta de atribuire directa(Vinci-Aktor). Poate au acum finantarea (in conditiile in care dobanzile din Elvetia ajung pe -....iar asta poate sa reorienteze potentialii investitori), si s-a reluat aceasta licitatie(cu un termen ft scurt), insa cum la noi mereu se gaseste cate cineva sa incurce itele, au aparut de aceasta data chinezii.
Vom avea ce urmari aici  in viitor :popcorn:
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

nenea_hartia

^ Chiar și asa, eu sper să o facă un consorțiu european. Dacă o va face cineva.

ciprebbe

In sfarsit nodul rutier de la Turda este luminat , la Campia si la Gilau se pastreaza bezna.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

user201

Un articol pe gandul.info legat de reluarea licitației pe tronsonul Comarnic-Brașov, în care se precizează că termenul pentru  depunerea ofertelor s-a prelungit până la 11 Februarie și se estimează din nou că va fi gata în 2017. Mai multe detalii aici.

udar

din auzite, Bechtel incepe sa isi pregateasca utilajele pentru actiune .........................pentru ce actiune nu se stie  :dunno:
dar pot sa va spun ca vor baga utilaje in verificari si reparatii, poate cele uitate pe aici in RO si le trimit mai departe dupa ce le pregatesc............?

udar

daca apar ceva actiuni in zona antenele(prietenii) transmit.... :D

Ionut

Ar fi si cazul sa faca una-alta... sunt foarte curios. :) Abia astept primavara... sa reluam zborurile. :D