Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

flanker1

Hai odata cu licitatia Gilau-Nadasel. Daca totul este gata de ce nu se liciteaza?

Ionut

Quote from: flanker1 on January 24, 2012, 11:39:25 AM
Hai odata cu licitatia Gilau-Nadasel. Daca totul este gata de ce nu se liciteaza?

Saptamana viitoare™ se scoate. :D

Ionut

Iata, a venit "saptamana viitoare".  :zen:

QuoteCNADNR a scos la licitaţie un tronson de 8,7 km al Autostrăzii Transilvania, între Gilău şi Nădăşelu

Contractul vizează proiectarea şi construcţia Autostrăzii Transilvania pe sectorul 3a, Cluj Vest (Gilău) - Mihăieşti (25,5 km), tronsonul 3a1 km (8,7 km). Termenul pentru finalizarea contractului, finanţat de la bugetul de stat, va fi de şase ani de la data atribuirii, potrivit unui anunţ al CNADNR.

Constructorul va fi selectat prin licitaţie deschisă, pentru preţul cel mai scăzut. Termenul limită pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare este 21 martie 2012. Proiectul este estimat la 316,7 milioane lei fără TVA, iar valoarea totală estimată a contractului, incluzând şi eventuale lucrări/ servicii similare, este de 348,3 milioane lei, fără TVA.

sursa: Mediafax

:banana:

PS: termenul e de 6 ani?! Probabil durata contractului e de 6 ani.  :o

hentz

#108




Uploaded with ImageShack.us

Ionut

Arata foarte bine! Multumesc pt harta! Vad ca e tot acelasi stil Bechtel cu noduri imense. Terenul mi se pare mai dificil decat pe Gilau-Campia. Sau doar mi se pare mie?

Hentz, ai vazut ceva in zona care sa semene cu o mobilizare a Bechtel pt finalizarea podului/viaductului Gilau?

hentz

Nodurile par imense ,dar cred ca este cel mai simplu si eficient model care se poate face in situatia asta(in afara de doua ronduri  ;) ).
Terenul ,asa zic si eu ca este mai dificil ,se pot vedea si pe harta pusa toate curbele de nivel,si cele sase punce unde se vor construi viaducte.
:lol:Nu am mai trecut prin zona de aproape un an,si nici nu stiu despre ce lucrari de finalizare a viaductului este vorba,probabil finisaje imbunatatiti captari ape pluviale ,etc.
Din ce am auzit(!),dar nu mai stiu pe unde,miscau ceva timid la podul peste Somes.

Ionut

Ma refeream la podul peste Somes, de fapt. :) Si am zis viaductul Gilau, in fine.
Sper sa se miste cu talent cei de la Bechtel si sa vedem in 2013 finalizata portiunea Bors-Suplacu.

udar


pe 23 ian. am avut de lucru pe la Suplac si din ce imi aduc aminte zonele unde am vazut utilaje pe traseu nu mai mult de 2 utilaje la un loc am trecut cu verde iar cu rosu o bucata care nu a fost expropriata asa spun localnicii care au pamantul acolo(nu au primit bani pe pamantul lor)............
pe drum am mai vazut si camioane care carau utilaje si erau ale lor, posibil le duceau pe locatii


:cheers:

Ionut

Meric udar pentru vesti! Crezi ca vedem o minune pe 3c in 2013 asa cum s-a promis? :)

hentz

#114
@udar,mai exact unde ziceau ca nu s-a expropiat(sau nu au primit banii !),imediat dupa viaduct ,sau in campul cu sonde?
Daca poti fa o schita aici.



Uploaded with ImageShack.us

udar

eu eram undeva intre sonde cu acea persoana care  a spus ca oamenii nu au primit banii pe pamant  si mi-a aratat de acolo undeva dupa viaduct pana in sonde

flanker1

Azi m-am uitat pe autostradatransilvania.ro si vad ca nu e actualizat de muuult. Sper sa se apauce de treaba si sa actualizeze si site-ul.

Ionut

Quote from: flanker1 on February 07, 2012, 11:22:16 AM
Azi m-am uitat pe autostradatransilvania.ro si vad ca nu e actualizat de muuult. Sper sa se apauce de treaba si sa actualizeze si site-ul.

Da :( un an de zile dus pe apa sambetei...

Ionut

QuoteLicitația pentru tronsonul Gilău – Nădășelu a A3 contestată

Licitația prin care se caută un nou constructor pentru tronsonul Gilău – Nădășelu a fost contestată la doar câteva zile de la lansare.

Licitația a fost lansată pe 26 ianuarie, iar pe 6 februarie la Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor s-a înregistrat o contestație din partea SC Drumuri și Poduri Gheorgheni SRL. Aceștia cer anularea parțială a Fișei de Date a achiziției și mai exact a unor capitole care privesc capacitatea tehnică și suspendarea licitației până la întocmirea unei noi fișe de date.

Practic firma SC Drumuri și Poduri Gheorgheni SRL este nemulțumită de faptul că se cere o experiență similară a unui contract de 250 de milioane de lei: "Apreciem că cerința este nelegală întrucât restricționează nejustificat accesul operatorilor economici".

sursa: CityNews

Poate cineva sa-mi spuna care e procedura in acest caz? Intarzieri?...

alecu26

pai daca se misca repede CNADNR....se rezolva repede. Dar intradevar...vor fi intarzieri in finalizarea licitatie. Si practic...prin aceasta decizie se dechide participarea la si mai multe companii unele foarte mici.

Deci muuuult mai multe probleme potentiale ulterior....in cursul desfasurarii licitatiei.
Drumurile noastre POATE;