Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 18 Guests are viewing this topic.

delacroix

Quote from: hentz on December 07, 2012, 09:01:13 AM
La care aceeasi bani te referi?Intre ce faci comparatia ,tronsonul complet Comarnic -Brasov si Talmaciu-Tigveni?
Suma aia de 300.00 ma induce in eroare.
Vorbeam de Comarnic-Azuga, 30 km, half-profile, 60% din full, rezulta 10 mil./km. Finantare de la buget 100%=300 mil euro. Talmaciu-Tigveni, 80kmx30mil/km=2,4 md. Finantare de la buget 15%=360 mil. euro. Simplistic vorbind.

user201

#1111
Dar cu 60 mil Euro în plus ai autostradă full, fără posibilitate de gâtuiri, etc. Și nu sunt sigur co diferența e de 60 mil.

În altă ordine de idei nu înțeleg nici actualele centuri ale Ploieștiului sau Brașovului de ce sunt construite așa cum sunt construite cu ceva giratorii și intersecții, când puteau fi concepute direct ca părți ale lui A3. Sincer dacă mergi de la Cluj la București de exemplu, e mult mai comod să știi că ai intrat pe autostradă și "te dai jos" unde e nevoie decât să tot trebuiască să fii atent la semne de 30, radare, giratorii etc.

cricric

A3 trece prin vestul Brasovului, nu are nici o tangenta cu Brasovul. Intersecteaza DN1 intre Codlea si Ghimbav

user201

@cricric
A3 București-Brașov nu trece pe lângă Brașov? Evident că nu prin oraș, dar îmi imaginam că e ceva gen A1 pe lângă Sibiu, eventual cu mai multe ieșiri tot ca la Sibiu. Sau ar trebui să fie ceva gen A3 pe lângă Cluj, unde îmi pare că trece la o distanță respectabilă de oraș?

delacroix

Quote from: user201 on December 07, 2012, 07:31:46 PM
@cricric
A3 București-Brașov nu trece pe lângă Brașov? Evident că nu prin oraș, dar îmi imaginam că e ceva gen A1 pe lângă Sibiu, eventual cu mai multe ieșiri tot ca la Sibiu. Sau ar trebui să fie ceva gen A3 pe lângă Cluj, unde îmi pare că trece la o distanță respectabilă de oraș?
(Sibiu + Cluj)/2=Brasov.

BoGDaN

O autostrada pentru bucuresteni pentru Valea Prahovei e buna....pentru ei. Sa se faca. Dar intai sa terminam Sibiu Pitesti pentru economie.

coco.serban

Quote from: user201 on December 07, 2012, 07:31:46 PM
@cricric
A3 București-Brașov nu trece pe lângă Brașov? Evident că nu prin oraș, dar îmi imaginam că e ceva gen A1 pe lângă Sibiu, eventual cu mai multe ieșiri tot ca la Sibiu. Sau ar trebui să fie ceva gen A3 pe lângă Cluj, unde îmi pare că trece la o distanță respectabilă de oraș?
Trece la 3-4 km de limita de oras, pe la Cristian.


user201

cricric coco.serban mersi de lămuriri.
Îmi imaginam că vine până dincolo de Timișu de Jos și după aceea ocolește aproape de Noua, Valea Cetății, Răcădău, intersectare cu DE574, cu mule ieșiri ca la Sibiu.

GFC

Nici macar un bec nu arde pe toata autostrada, nici la intrarea dinspre Centura, nici la noduri...pe niciunde. Foarte multi "ochi de pisica" lipsesc deja! Foarte putin circulata!
Sinistru noaptea pe viscol!

Telvanni

Quote from: user201 on December 07, 2012, 01:35:59 PM
În altă ordine de idei nu înțeleg nici actualele centuri ale Ploieștiului sau Brașovului de ce sunt construite așa cum sunt construite cu ceva giratorii și intersecții, când puteau fi concepute direct ca părți ale lui A3.
Sincer sa fiu nici eu nu am inteles niciodata de ce Centura de Vest a Ploiestiului nu a intrat in componenta A3. Era cea mai ieftina si  logica varianta, asa s-au bagat foarte multi bani in modernizarea centurii si urmeaza sa cheltuim iar o gramada de bani pentru o autostrada paralela cu centura de Vest.

sage

La momentul largirii sale, vechea centura devenise un cosmar si era nevoie de o solutie rapida pentru a-i creste capacitatea si siguranta.
Centura Ploiesti este asezata pe fundatia vechii centuri. Din acest punct de vedere a fost mult mai ieftina decat o autostrada. In plus, nu are niciun pasaj denivelat nou, ceea ce iarasi a redus din costuri. Nu in ultimul rand, solutia, folosind bani de la buget (adica veniti cu țârâita), s-a realizat mult mai rapid decat s-ar fi realizat o bucata de autostrada din A3.
Parerea mea este ca deocamdata centura functioneaza foarte bine asa, iar o bucata de autostrada nu o sa rasara aici mai devreme de 10-15 ani. Probabil ca atunci centura actuala o sa fie la fel de problematica cum era vechea centura...

Grivei


nenea_hartia


Grivei

Poate au fost prea ocupati cu alegerile, ca deszapezirea merge la fel ca in fiecare an  :lol:. Anyway, iata anuntul aici: http://licitatiipublice.clubafaceri.ro/licitatie/contract-de-concesiune-de-lucrari-publice-privind-222673.html