Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

6 Members and 19 Guests are viewing this topic.

jalemare

Ciprebbe, absolut superbă filmarea!
La cum arată șantierul cred că își recrutează oamenii de la farmacii  :D

ciprebbe

#10831
Loturile dintre Mihaiesti si Suplacu...

Sectiunea 3B Mihaiesti (Topa Mica) - Suplacu de Barcău (km 0+000 - km 80+054)



Subsectiunea 1 - Topa Mică - Zimbor km 0+000 – km 13+260:

Lungime: 13.26 km

Poduri si pasaje: 11 buc

Noduri rutiere: 1 buc - km 12+800

Parcare de scurta durata: 1 buc - km 10+600

Punct de sprijin pentru intretinere: 1 buc - km 12+920

Subsectiunea 2 - Zimbor –  Poarta Sălajului km 13+260 – km 25+500:

Lungime: 12.24 km

Poduri si pasaje: 6 buc

Subsectiunea 3 - Poarta Sălajului - Zalău

Km 25+500 – km 38+450

Include Tunelul din zona muntilor Meses



Subsectiunea 4 - Zalău – Nuşfalău km 38+450 – km 66+500:

Lungime: 28.05 km

Poduri si pasaje: 28 buc

Noduri rutiere: 1 buc - km 39+200

Centru de intretinere: 1 buc - km 39+700

Subsectiunea 5- Nuşfalău  - Suplacu de Barcău km 66+500 – km 80+054.044:

Lungime: 13.554 km

Poduri si pasaje: 12 buc

Noduri rutiere: 1 buc - km 67+500

Parcare de scurta durata: 1 buc - km 69+000

Punct de sprijin pentru intretinere: 1 buc - km 69+000
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

voyageros

cred ca in Ardeal vom avea cele mai frumoase segmente de autostrada din tara...o parere

dorum

#10833
...da...
Corsan cu utilaje High-Tech... buldo si greder cu GPS, AC, comanda numerica, computer de bord, servomotoare la lama, si cate si mai cate dotari... frumos
Nu vreau sa fiu prapastios, da' ce e cu utilajele alea????

LE: acu' la decopertare poti sa folosesti si lopata, dar ma intreb unde au gasit "daunele alea totale" de utilaje???

Eurocopter

Nu va mai agitati legat de Corsan. E programata filmare aeriana la inceput de octombrie si se va vedea adevarul. Putem face atunci concurs de numarat utilaje in actiune.

bridge

#10835
Ultimele programari pt corsan:-finalizare proiectare la final de septembrie;
                                            -finalizare organizare de santier la  jumatatea lui octombrie;
                                            -in 2016 vor lucra in jurul Chiribisului 5-6 km spre Bors,5-6 km spre Suplacu-vreo 5 km la nivel de piatra si 5-6 la nivel de baza;(nu inteleg de ce decoperteaza in zonele in care nu vor sa lucreze anul asta)
                                            -la viaductul Suplacu si inca 5-6 poduri si pasaje vechi in diferite stadii.

LE:Valoric cam la nivelul   avansului primit!

nenea_hartia

@bridge: Mulțumesc pentru informații.

bridge


Debris46

Salut... si bine-am venit pe forum. :)
Referitor la loturile dintre Mihaiesti si Suplacu, cele 5:
- exista undeva un traseu, pe harta? gen openstreetmaps?
- trebuie reproiectat de la 0 sau se poate folosi proiectul de pe vremea Bechtel? Intreb ca parca atunci lot 2, zimbor - poarta salajului, era mai degraba zimbor - pausa. De aia si intreb daca e alt proiect.
- avand in vedere ca lot 3 contine tunelul, care probabil se va face mai tarziu ca restul, va fi un nod la poarta salajului si unul dincolo de Meses (Zalau)? Intreb ca vad mentionate 2 noduri, unul pe lot1 si unul intradevar pe lot4, dar nu e clar daca nodul e la Zalau sau la Nusfalau.
Multumesc.
In the absence of light, darkness prevails.

ActiON_

@ciprebbe, multumim pentru filmare! :cheers:

Superbe peisajele! :) Se vede ca au avansat.

Apropo, ce inseamna ,,Corsan"? :)

csebi24

^ Corsan este firma care a castigat licitatia pentru lotul Bors - Surplacu

ActiON_

#10841
Multumesc pentru raspuns! :)


yetiman

#10842
Am incercat sa adun un istoric al evolutiei lucrarilor.

Informatiile nu sunt usor de gasit. Daca are cineva date suplimentare se pot adauga.
In principal m-am bazat pe informatiile din rapoartele lunare CNADNR (luna este luna raportului, deci banuiesc ca statusul este cel de la sfarsitul lunii anterioare.




LE: Multumesc icristian. Am adaugat si informatiile tale.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Eurocopter

Quote from: bridge on September 20, 2016, 08:17:28 PM
Ultimele programari pt corsan:-finalizare proiectare la final de septembrie;
                                            -finalizare organizare de santier la  jumatatea lui octombrie;
                                            -in 2016 vor lucra in jurul Chiribisului 5-6 km spre Bors,5-6 km spre Suplacu-vreo 5 km la nivel de piatra si 5-6 la nivel de baza;(nu inteleg de ce decoperteaza in zonele in care nu vor sa lucreze anul asta)
                                            -la viaductul Suplacu si inca 5-6 poduri si pasaje vechi in diferite stadii.

LE:Valoric cam la nivelul  de avansului primit!

Pai asta e bine zic eu. Nu ma asteptam sa reuseasca sa "arda" tot avansul pe 2016. Programul mi se pare chiar ambitios avand in vedere ca incet incet se termina sezonul bun pt constructii.

Ciprianul

#10844
Filmarea Suplac - Bors de sambata mai dureaza ca youtube vad ca face figuri cu procesarea....tehnica asta
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.