Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 12 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

user201

Ieri ceața densă pe A3 în apropiere de Turda:

Deja de la intrare:



Și pe autostradă:












Sau chiar la ieșire și în drum spre Turda:



delacroix

Se pare ca exista o contestatie pentru Gilau-Nadaselu.  >:(

tonică

aşa ascunse şi interzise informaţiile legate de această licitaţie încât cred că şi cei care au contestat nu au habar de mai mult... :D
Nu ştiu cum mama ei de viaţă dar când sunt alţii la conducere presa urlă şi zbiară la orice amînare ori trunchiere de informaţie, însă când apar ăştia parcă-şi înghit limba...Venit de undeva mai dinspre vest ai avea impresia că e normal ce se întâmplă atâta timp cât pe nimeni nu interesează în ţara asta nici despre licitaţia celor 3 loturi, nici despre gilău-nădăşelu... Din când în când redevenim ţara lu' mutu... ;)

mahora

Au blocat semnarea contractului pentru Autostrada Transilvania

Cu doar câteva ore înainte ca CNADNR să anunţe semnarea contractului cu consorţiul Spedition UMB - Tehnostrade, pentru lucrările la Autostradă pe ruta Gilău - Nădăşel, a fost depusă o contestaţie
Potrivit surselor ZIUA de Cluj, licitaţia pentru construcţia celor 8,7 km de Autostroadă, pe tronsonul Gilău - Mihăieşti, a fost contestată de consorţiul Selina SRL - Doprastav as - Sodi Construcţii SRL . Compania Naţională de Autostrăzi şi
Drumuri Naţionale din Romania (CNADNR) se pregătea să semneze contractul de 258.199.052 lei (fără TVA) cu consorţiul Spedition UMB - Tehnostrade, insă, in utlima zi din perioada prevăzută pentru contestaţii, chiar la ora 23.00, a fost transmisă o notificare de către firma Selina.

Conform procedurii, CNADNR are obligaţia de a aştepta ca această contestaţie să fie soluţionată. In cazul in care nu va primi un răspuns favorabil din partea Consiliul Naţional pentru Soluţionarea Contestaţiilor (CNSC), contractul privind lucrările pe acest tronson va rămane blocat. La licitaţia pentru construirea acestui tronson au participat patru companii: Consorzio Stabile Alveare, Tirrena Scavi, Collini Lavori şi FCC Construccion dar şi nouă consorţii: Selina SRL - Doprastav as - Sodi Constructii SRL, OHL ZS - Tel Drum, Pa&Co International - Hochtief Solution, Lena Engenharia e Construcoes - Apolodor Grup Construct - Via Design SRL - Arcadis Eurometudes, Copisa Constructora Pirenaica - Consinit SRL - Eurocerad International SRL, Azvi - Delta ACM 93, Porr Bau GmbH - Hidroconstrucţia - Studio Corona SRL, Spedition UMB - Tehnostrade şi Strabag SRL - Straco Grup SRL - Consitrans SRL - Drum Proiect SRL. Cea mai avantajoasă ofertă din punct de vedere financiar a fost depusă de consorţiul Spedition UMB - Tehnostrade. Acesta s-a angajat să să finalizeze lucrările de proiectare in şase luni, iar pe cele de execuţie in 18 luni. Garanţia pentru lucrări ar urma să fie asigurată pentru o perioadă de 48 de luni.

258.199.052 de lei a propus consorţiul Spedition UMB - Tehnostrade pentru cei 8,7 kilometri ai noului tronson.

Klaudiu!!!

#1085
Quote from: ciprebbe on November 19, 2012, 12:20:57 PM
Autostrada Transilvania devine un pericol pentru soferi! A intrat cu masina intr-un cauciuc de pe drum

Asta mi s a intamplat si mie pe A1 Buc-Pitesti......La un tir de Bulgaria i a explodat un cauciuc(nu stiu de ce?poate din cauza greutatii,uzurii...etc) si soferul binevoitor l a lasat pe acolo(adica pe banda 1 ).....l am lovit mai multi indivizi, toti avariindu ne masinile destul de serios....eu unul mi am facut praf toata fata,(spoiler,far,termocupla si radiator)...Deznodamantul este ca mi am reparat o pe banii mei!

Scuze de off-topic

Ionut

Asta cu blocarea exact inainte de semnare mi se pare un pic cusuta cu ata alba. OK, poate a fost contestatia depusa, nu neg asta. Totusi parca era un termen... care a expirat. Si ei zic ca au contestat exact inainte sa semneze.... come on...... pare un articol comandat, mie imi cam pute, sincer. De unde ai luat articolul? Pune te rog sursa.

ciprebbe

#1087
http://ziuadecj.realitatea.net/administratie/au-blocat-semnarea-contractului-pentru-autostrada-transilvania--101961.html
am gasit si eu :(
Astia nu s fraierii care au pierdut un contract prin maramu? Si parca ei faceau centura din Oradea.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

davyl

Sa le fie rusine! Cu o astfel de "performanta" mai au si indrazneala sa conteste o licitatie si asta si pe ultima suta de metri...

BoGDaN

"Tupeul prostului" aceasta Selina care nu are nimic ca realizari dar se vrea constructoare de autostrazi...si cu cine?! cu niste slovaci amarati si o firma de garsoniera aceasta Sodi.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Of. Si ce sperante aveam de la lucrarea asta... si de la UMB. Sper totusi sa nu treaca de CNSC contestatia si sa semneze dupa. Bucata asta de autostrada va fi cea mai urmarita din istorie, din avion si de la sol. Numai sa semneze contractul cu UMB.

Earthchild

Si cat dureaza solutionarea contestatiei nesimtitilor?

verdiuc

Quote from: Ionut on November 22, 2012, 03:25:51 PM
Of. Si ce sperante aveam de la lucrarea asta... si de la UMB. Sper totusi sa nu treaca de CNSC contestatia si sa semneze dupa. Bucata asta de autostrada va fi cea mai urmarita din istorie, din avion si de la sol. Numai sa semneze contractul cu UMB.

Daca semneaza contractul cu UMB nu prea o sa ai timp sa o urmaresti, decat cand e gata. O termina aia intr-o luna half profile, apoi inca doua saptamani full+ spatiu de servicii.