News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 17 Guests are viewing this topic.

cezar-mario2012

#1065
Daca va uitati pe planurile autostrazi o sa vedeti ca sectiunile sunt impartite pe limitele judetene.  Sectorul 3C, Surplacul de Barcau-Bors incepe de la granita dintre judetele Salaj si Bihor si se termina la granita dintre Romania si Ungaria. 2A incepe de la granita Mures cu Cluj, iar sectorul Gilau-Mihailesti este pe teritoriul jud.Cluj. Mihaiesti-Zalau si Zalau-Surplacul de Barcau este pe teritoriul jud. Salaj

ciprebbe

MIHAIESTI si nu Mihailesti
   Mihailestiul e undeva pe langa Buzau cu o istorie recenta nu prea placuta....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

asztalos


user201

O veste proastă pentru A3, găsiți pe gandul.info. Se pare că tot ceea ce ținea de Comarnic-Brașov se va relua de la zero. Sunt curios în ce mod.

tonică

Ştie cineva dacă s-au depus contestaţii pt gilău-nădăşelu?
Sărbătoresc cei de la umb ori încă-s pe ghimpi?

ciprebbe

Comunicatul a venit pe 24.10 cu termen de contestare 10 zile adica pana azi.
Si eu m-am tot intrebat daca au aparut contestatari sau nu insa nu am vrut sa intreb public aici :D si recunosc ca le tin pumnii celor de la UMB sa nu existe contestatari.
Probabil in urmatoarele zile aflam.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

panda80

Pe langa posibilele contestatii, un alt impediment foarte important pentru inceperea lucrarilor il poate reprezenta lipsa finantarii. Degeaba se semneaza contractul daca nu vor fi alocati si bani pentru lucrare. La fel s-a intamplat si cu centura de sud a Bucurestiului, unde s-au desemnat castigatorii acum cativa ani, iar slabe lucrari au inceput abia anul trecut.

delacroix

Quote from: panda80 on November 09, 2012, 10:58:30 AM
Pe langa posibilele contestatii, un alt impediment foarte important pentru inceperea lucrarilor il poate reprezenta lipsa finantarii. Degeaba se semneaza contractul daca nu vor fi alocati si bani pentru lucrare.
Corect! Dar inca o data daca UMB va lua lucrarea, f. probabil, in primavara intra cu excavatoarele. Nu vor sta 6 luni pentru proiectare. Ca se semneaza in Dec sau Ianuarie e tot aia. Probabil sa fie un GA.

ciprebbe

Pai din cate stiu este o lege care cred ca e inca in vigoare si dupa expirarea termenului pt contestatii in max 7 zile trebuie semnat contractul.
Astfel in cazul UMB ului daca nu sunt contestatii inregistrate pana azi cel tarziu joi ar fi la semnat contractul.

Nu stiu sa fie modificata legea asta la ora actuala...si sincer cred ca din acest motiv nu ni se prezinta castigatorii de pe loturile licitate din A1, pt ca daca nu sunt contestatari, CNADNR ul nu mai poate da inapoi dupa ce anunta castigatorii. Raman 10 zile pt contestatii si inca 7 pt semnare daca totul merge snur.

Daca nu ii anunta o mai poate lalai......adica exact ce face acum.....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

tonică

Lipsa totală de transparenţă şi amatorism cu caru'. Reîntoarcerea parcă cu 10 ani urmă. Fireşte nimeni nu e sancţionat.
În plus aici mai sunt şi bani de la buget. Am o vagă presimţire sumbră cum că vom avea poze de pe la colegii noştrii forumişti de pe acest şantier chiar şi de prin 2016... :(

CornelB

Din pacate nu mai misca nimic, nici pe lotul CB-Popasului. :((
Totul e incremenit, s-a mai mutat niste pamant de-a lungul zonei, insa se pare ca doar pentru a impiedica viitoare zapada sa blocheze Popasului.
Ieri am fost pana la Ploiesti, autostrada e OK dar nu se mai lucreaza pe la nici un nod.

ciprebbe

Stie cineva noutati legat de A3 Gilau-Nadaselu ?
Au fost sau nu depuse contestatii?
Nimeni nu zice nimic de la CNADNR, toti tac malc.
Ceva insideri? Surse secrete? ...
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

BoGDaN

CornelB

Multumim. Proaste vesti......Poate cu noul buget vor primi bani sa termine acest tronson. S-au chinuit cu  exproprierile iar acum statul le-a pus coliva si lumanari pe masa.

Ionut

O filmare de pe centura, se vede A3 destul de bine, mai precis "nodul" A3-CB. :)

Directia Stefanesti->Otopeni, intre min 3:35-4:40:
http://www.youtube.com/v/OckoivL9Lhk

Directia Otopeni->Stefanesti, intre min 09:15-10:30:
http://www.youtube.com/v/bZKKGdrck0o

Se vede ca viaductul A3 peste CB are toate grinzile si umplutura la culeea dinspre oras e cam gata. Mda, lucrari oprite... era greu sa termine anul asta, e drept, insa tot se pierd doua luni de lucru... minim. :(