Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 16 Guests are viewing this topic.

Hercule

De ce nu se solocita acord de mediu doar pana la Ogra si nu pana la Targu Mures? Sau mai bine la Acatari...
Deșteaptă-te române!

NGC

#10006
Quote from: yetiman on June 16, 2016, 04:35:41 PM
DRDP Cluj a depus solicitarea de emitere a acordului de mediu pentru proiectul "Autostrada Brasov - Oradea, sector Ogra - Bors".

Solicitarea a fost depusa de CNADNR, dar bineinteles ca dupa depasirea termenului contractual. ;)

Quote from: NGC20 on January 21, 2016, 12:32:00 PM
Quote from: NGC20 on January 20, 2016, 09:16:01 PM
Pentru Ogra - Bors se ocupa (sau ar trebui sa se ocupe) SC UNITATEA DE SUPORT PENTRU INTEGRARE SRL care a primit contractul pentru actualizarea acordului de mediu pentru intregul sector Ogra - Bors. La aceasta firma se referea ciprebbe.
In acest caz, acordul de mediu trebuia sa fie gata in 180 de zile calendaristice de la data de incepere a contractului, care a fost atribuit in 23.06.2015.

Quote from: TibiV on January 20, 2016, 10:57:53 PM
Adică azi le-a expirat termenul ?!....
[...]
Adică au o lună de când le-a expirat termenul ?!..

Se calculeaza doar de la data de incepere a contractului, care nu e neaparat necesar aceeasi cu data atribuirii contractului.

http://www.anpm.ro/documents/12220/2231306/memoriu+Autostrada+Brasov+-+Oradea.pdf

Memoriul este gata de la mijlocul lui Mai 2016, iar unii dintre noi stiau de el. :p

Quote from: ciprebbe on June 16, 2016, 05:09:16 PM
E frumos scris si plin de erori :D . Au copiat mult din vechiul aviz.

Nici macar nu au fost in stare sa treaca corect numarul acordului de mediu vechi.

Bineinteles ca nici CNADNR si nici DRDP Cluj, nu au comunicat in ce data a fost depusa documentatia si nici pana cand se pot face observatii. ;)

NGC

Quote from: Hercule on June 16, 2016, 05:42:06 PM
De ce nu se solocita acord de mediu doar pana la Ogra si nu pana la Targu Mures? Sau mai bine la Acatari...

Intre Ogra si Targu Mures exista deja acord de mediu si este valabil.

Acatari ar fi in tronsonul 1C si deocamdata nu se va face nimic acolo pana nu e gata revizuirea studiului de fezabilitate, dar contractul pentru revizuire este suspendat pana in 15 Iulie 2016.

NGC

Quote from: NGC20 on June 16, 2016, 07:38:54 PM
http://www.anpm.ro/documents/12220/2231306/memoriu+Autostrada+Brasov+-+Oradea.pdf

Memoriul este gata de la mijlocul lui Mai 2016, iar unii dintre noi stiau de el. :p

Nu cautati prea mult dupa tunel, pentru ca nu il veti gasi. ;)

bridge

#10009
^Tronson Tunel Meses,in 20.04.2016  a expirat termenul contractual(12 luni),finalizarea SF-ului trebuia sa fie acum 8 luni.  sergiu mihuţ, patronul firmei clujene unitatea de suport pentru integrare nu stie ca nu stie traseul :doh: :headbash:

alibaba

#10010
dimineata, imediat dupa iesirea din Iernut spre Cluj, pe partea stanga am vazut cateva utilaje lucrand, seamana a organizare de santier?

cam aici

se vede cam rau...


ciprebbe

#10011
Par chiar decopertari sau fac gropile pt arheologie. Nu pare organizare.
Daca trece cineva intre Turda si TgMures poate intra pe dumul asta cateva sute de metrii
harta
E exact la iesire/intrare din Iernut si din aceasta zona am mai primit semnale ca Astaldi ar lucra cate ceva.
E asfalt pana in traseul viitoarei autostrazi asa ca se poate intra cu orice masina. Si macar un telefon cu camera pt 2-3 poze :D

Merci.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Beowulf

Ordinea prioritatilor:
A1: Bucuresti-Nadlac;  A3: Bucuresti-Bors;  A10: Sebes-Turda;  A0+DNCB: Centura Bucuresti; A8: Tg Mures- Ungheni; A12+A14: Calafat-Craiova-Pitesti-Tirgoviste-Ploiesti-Buzau-Braila; A6: Lugoj-Calafat; A7+DN(2X2): Botosani-Focsani-Slobozia-Calarasi.

marinul

Vesti bune, au inceput lucrarile pe Suplacu-Bors! deocamdata doar intre Dolea si Chiribis (merci de info Horatiu).

Deocamdata se lucreaza la curatarea rigolelor, refacerea drumului tehnologic si terasament in zona localitatii Abram, unde va fi si organizarea de santier. @Ciprianul la Chiribis va fi doar o statie de betoane.

Cei de acolo m-au rugat sa nu fac poze de pe aliniament, oricum pun poze doar unde era miscare, restul lucrarilor sunt la fel ca la ultima vizita a lui Horatiu si Ciprianul

in zona Dolea





In dreptul localitatii Margine



spre Abram










Sent from my iPhone using Tapatalk

marinul

in zona Abram













privire spre Suplac



privire spre Chiribis



organizarea de santier

in prima poza e o parte din statia de asfalt





mai erau inca cateva utilaje care lucrau la refacerea drumului tehnologic, dar cele mai multe erau parcate. Din ce am inteles de saptamana asta au inceput

imi cer scuze de poze, sper ca pun cele mai ok cadre, nu prea imi dau seama de pe tel cat sunt de clare

Weekend placut! :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

dr4qul4

Ma bucur sa vad ca au inceput  cu rigolele. Asa stim cu siguranta ca nu se vor mai degrada lucrarile facute de Bechtel.
Chiar daca nu vor duce contractul la bun sfarsit, tot ne vom alege cu ceva.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4

Razi tu razi, dar astia cu 5 oameni au facut mai multe decat cnadnrul in 5 ani!!!

Noroc ca Bechtel a fost platita sa faca lucrari scumpe, astfel ca au iesit si de caliltate si au rezistat pana acum.
Daca lucra Imbecilio pe fidic galben, acum cautau aliniamentul sub dealuri.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ciprianul

In August ajung acolo si voi inalta drona sa surprind mai bine ce se face.

Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

Eurocopter

Quote from: bridge on June 17, 2016, 07:40:04 PM
:lol: Ce mi se pare nasol e ca si noi punem botu'Ieri vroiam sa postez ca  pe langa ca corsam nu poate cnadnr-ul le mai pune bete in roate si le da motiv de claim.N-am auzit ca corsam  sa fi iesit din coma ;)

O fi iesit nu o fi iesit din coma, au depus scrisoarea de garantie. Deci bafta la ars avansul pana la 31 decembrie. Initiativa de mobilizare pare ca exista.

bridge

#10019
Bafta la ars atunci,mai ales ca nu-i nici foarte mult. Nici 9 %(garantia),atata s-a putut.