News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 7 Guests are viewing this topic.

vancouver

#9900
economica.net preia intrebarea noastra legata de A3 intrarea in Bucuresti:

De ce nu se lucrează încă pe ciotul de 3 km din Autostrada Bucureşti-Ploieşti, link: http://www.economica.net/de-ce-nu-se-lucreaza-inca-pe-ciotul-din-autostrada-bucuresti-ploiesti_120881.html

QuoteLa mai bine de patru luni de la emiterea acestui ordin, pe ciotul de autostradă nu se întamplă nimic, după cum observă și membrii forum.peundemerg.ro (...)

Contactat de către ECONOMICA.NET, arhitectul-şef din Voluntari, Dragoş Stelniceanu, a declarat că încă nu a fost depusă documentația pentru ca proiectul să fie inclus în PUZ.
(...)

"Am avut o discuție cu dânşii (constructorii autostrăzii – n.r.). Ei au acum o reproiectare şi urmează să vină cu documentația de urbanism. Sunt de luat de nişte avize, nu durează mult - o lună, două", a mai spus Stelniceanu.

Ha, ha, ha, nu mult, doar o luna doua. Asta la primaria Voluntari....

Deci e cum am spus eu mai sus. AC in ianuarie-februarie 2017, intr-un caz fericit.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

hadrian

Pe Popasului trec de cateva ori pe saptamana .Liniste si pace.

vancouver

Ar fi ilegal sa se apuce de treaba fara PUZ aprobat, fara mediu, fara Aut. Constructie. Nu inteleg la ce va asteptati.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

ciprebbe

Quote from: adrian rosca on June 09, 2016, 08:09:07 AM
Quote from: Ionut on June 09, 2016, 06:23:20 AM
S-a negociat deja cu Hidroelectrica suma necesara pentru perioada cat va fi inchis canalul. Discutam pe A3.

Ok, discutam aici. Se va realiza priza de descarcare temporara a canalului HE, sau apa se va "taia" de la barajul Gilau I? E util sa aflam amanuntul asta, pentru ca influenteaza durata totala de realizare a proiectului podului.

Si care mai e stadiul intocmirii documentatiei de licitatie?

Se inchide canalul si se va devia pe vechiul curs (printre pilonii facuti de Bechtel).  Undeva spre 5 luni se estimeaza inchiderea si 8 luni finalizarea constructiei.
Se intocmeste documentatia de licitatie dupa noile prevederi si dupa ce s-au inventariat materialele si lucraile efectuate deja.
Estimarea mea e ca nu se va intra in executie anul acesta decat daca avem noroc chior.

Avem undeva "in arhiva" filmat ciotul de la intraarea in Bucuresti? Adica stadiul 0 de la care se pleaca.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

GDPR

#9904
Pai mai e putin si e jumatatea anului, asa ca e exclus sa inceapa ceva acolo anul asta. Macar licitatia sa apara pe SEAP ca sa putem incepe numaratoarea inversa, dar daca toate documentatiile de licitatie trebuie sa fie modificate conform noilor legi de achizitii publice, e clar ca o sa mai dureze ceva.

Btw, ce se intampla cu licitatiile deja in curs? Banuiesc ca toate vor trebui puse in acord cu noile legi. Sa vezi aici munca naibii si intarzieri cat cuprinde.

clau

Licitatiile in curs nu vor suferi modificari...

hadrian

#9906
Quote from: vancouver on June 09, 2016, 11:27:51 AM
Ar fi ilegal sa se apuce de treaba fara PUZ aprobat, fara mediu, fara Aut. Constructie. Nu inteleg la ce va asteptati.
Lucrarile sunt oprite de atata amar de timp.Ma asteptam si eu toata perioada asta sa fie gata hartzogaraia.Da stiu...vise.

GDPR

Mersi @clau, am gasit si eu:

QuoteArt. 227.
(1) Prezenta lege se aplică procedurilor de atribuire iniţiate după data intrării în vigoare a prezentei legi.
(2) Procedurilor de atribuire în curs de desfăşurare la data intrării în vigoare a prezentei legi li se aplică legea în vigoare la data iniţierii procedurii de atribuire.
(3) Prezenta lege se aplică contractelor de achiziţie publică/acordurile-cadru încheiate după data intrării în vigoare a prezentei legi.
(4) Contractele de achiziţie publică/acordurile-cadru încheiate înainte de data intrării în vigoare a prezentei legi sunt supuse dispoziţiilor legii în vigoare la data când acestea au fost încheiate în tot ceea ce priveşte încheierea, modificarea, interpretarea, efectele, executarea şi încetarea acestora.

asztalos

Am trecut astăzi pe la Ungheni-Iernut-Ludus-A3 etc. NU am vazut organizarea de santier Strabag, nici o mișcare nicăieri  (cel puțin de pe E60 nu se vede absolut nimic). La intersecția A10 erau vreo 3-4 muncitori plictisiți și se prefaceau ca lucrează la noua pasarelă... stil romanesc :(

raulbogdan23

^

Daca bine tin minte aici https://www.google.ro/maps/@46.4658219,24.4340485,967m/data=!3m1!1e3 e organizarea de santier si in sensul giratoriu de pe E60 (daca vi dinspre Campia Turzii) pe partea dreapta e un semn mare cu STRABAG. Sambata erau destul de multe utilaje in organizarea de santier (3 excavatoare, cateva buldozere si camioane)

alecu26

probabil dupa ce vor ridica statia de asfalt va fi mai vizibila. Dar chiar...acolo nu au probleme cu aeroportul? De fapt oricum nu vor depasi inaltimea stâlpilor LEA.
Drumurile noastre POATE;

Hercule

Organizarea de santier e vizibila din E60. Pe forum cu vreo 18 pagini in urma este o poza facuta de mine:

Deșteaptă-te române!

raulbogdan23

Quote from: alecu26 on June 09, 2016, 05:39:42 PM
Dar chiar...acolo nu au probleme cu aeroportul?

Nu cred ca au probleme, pentru ca aeroportul e paralel cu E60, e pe partea opusa a drumului si avioanele care vin la aterizare vin din V sau E, cele care dau ocol aeroportului o sa fie la ceva inaltime

adiarc

eu am vazut ceva miscare slabuta,dar nu stiu daca e legata de autostrada.Pe sensul Tg.Mures-Turda,pe p.st,la intrarea in Hadareni...ceva decopertari
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Denis

#9914
Am vb azi cu cineva...mi-a zis ca cei de la STRABAG se vor apuca de treaba dupa ce vor termina organizarea de santier(cateva zile).