Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 19 Guests are viewing this topic.

Hercule

#9825
^
Poate duminica dimineata gasesc putin timp (suntem prinsi cu festivitatea de terminare a liceului). Ar fi super daca ai ceva informatii ca sa mergem direct. Pentium, esti amator?
Deșteaptă-te române!

pentium10

Am GoPro4 si Skoda Octavia 2, nu am drona. Colegii mei de la inmures.ro au drona, dar sunt ocupati cu campania lui Dan Masca. Sunt si level 3 si FB admin pe Waze.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

ciprebbe

Organizarea de santier Strabag. E forfota mare, azi e termenul.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

pentium10

#9828
despre santier Strabag au fost postate poze cu cateva pagini anterior.
aici http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=6.msg117960#msg117960

ce altceva se mai doreste?
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

kernell

Trebuie sa se intimple ceva deosebit pe santierul de la Tg Mures ???

ciprebbe

#9830
A crescut simtitor numarul de utilaje.

Si PREMIERA de pe lotul GEIGER ( Orga-Iernut)

Arheologia



Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

NGC

MT a emis autorizatia de construire pentru lotul 2 Ogra - Ungheni.

01.06.2016: "LOTUL 2 UNGHENI-OGRA, km 4+500 – km 14+605 din investiţia AUTOSTRADA TÂRGU MUREŞ – OGRA ŞI DRUM DE LEGĂTURĂ"

GO STRABAG, GO!

horatiu.cosma

Si azi e si ordinul de incepere al lucrarilor  ;).

ciprebbe

tic tac, tic tac,  31 mai 2017 pt finalizare

Eu v-am avertizat de dim sa va pregatiti aparatele foto :p .
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

raulbogdan23

Pe celelalte loturi de pe Campia Turzii - TGM cum stam?
Parca a fost emis ordinul de incepere al lucrarilor si pe restu loturilor.
Acordul de mediu a fost aprobat?


NGC

^^^ Pe cele 3 loturi din Campia Turzii - Ogra ordinul de incepere a fost dat in 04.05.2016, dar inca nu avem AM si nici AC.

bogdix

Quote from: ciprebbe on June 01, 2016, 08:58:58 AM
Quote from: Ciprianul on June 01, 2016, 12:39:46 AM
E vorba ca în Iunie va mișcă ceva Corsan. Am vb ci primarul de la Suplac și așa mi a zis el.

Crede-ma ca sursle de aici sunt peste ce poate sa stie orice primar din orice localitate.
As zice ca "procentul de reziliere" trece de 50% si  creaste vertiginos. Doar o minune (garantie bancara) mai poate salva acest proiect.
Nici un beneficiar "intreg la cap" nu le-ar acorda avansul in conditiile astea mai ales dupa episoadele cu Impregillo.
Eu cred ca iarasi ne grabim cu afirmatii inainte sa stim lucuri concrete:
- au obtinut avizul CTE-CNADNR pentru Proiectul Tehnic ?
- au autorizatie de Construire ?

Daca conditiile de sus nu sunt indeplinite cum sa se apuce de treaba ?

alecu26

O sa-mi schimb semnătura.  E evident ca termenele sunt mai mult decât nerealiste. UMB e în pericol sa nu termine nici măcar în 2017 iar Aktor trebuie sa se chinuie sa termine chiar sin 2018.
O sa cer prin semnătura rezilierea cu Pizzaroti și corsan.
Drumurile noastre POATE;

TibiV

Quote from: horatiu.cosma on June 01, 2016, 05:49:23 PM
Si azi e si ordinul de incepere al lucrarilor  ;).

Esteeee !
http://www.cnadnr.ro/docs/comunicate/1_Comunicat%20CNADNR%20SA%2001.06.2016%20ref.%20Ordin%20de%20Incepere%20Lucrari%20autostrada%20Tg.%20Mures-%20Ogra,%20Lot%202,%20Ungheni%20-%20Ogra.pdf

Quote
Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România anunță că astăzi,
01.06.2016 a fost emis Ordinul de Începere a Lucrărilor pentru ,,Execuţie lucrări realizarea
Autostrăzii Braşov - Târgu Mureş - Cluj - Oradea, sector 1C Târgu Mureş - Ogra Lotul 2:
Ungheni – Ogra"
în lungime de 10,105 km.

Contractul de Tip Fidic Roşu (Execuţie Lucrări) a fost atribuit în urma finalizării
procedurii de achiziţie publică (licitație deschisă), Asocierii SC Strabag SRL - SC Straco
Grup SRL și are o valoare totală de 251,349,460.28 lei fără TVA.

Contractul a fost întârziat până la această dată din cauza neexproprierii terenurilor din motive
independente de CNADNR. Pentru întocmirea documentaţiilor necesare exproprierii
terenurilor, CNADNR s-a lovit de lipsa documentelor de proprietate şi identificarea greoaie a
proprietarilor terenurilor supuse exproprierii din cauza lipsei planurilor parcelare, a suprapunerii
de proprietari pe aceleaşi terenuri, etc. Odată cu emiterea Ordonanței de Urgență a Guvernului
nr. 7/2016 pentru accelerarea implementării proiectelor de infrastructură de transport
transeuropean, s-a reuşit scurtarea termenelor pentru obținerea avizelor, autorizațiilor și
acordurilor necesare construcției infrastructurii de transport, între care menţionăm şi sectorul
de autostradă de mai sus.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cutter

O bornă de acolo de pe autostradă ar trebui să poarte numele Horațiu Cosma. :)