Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

florin74

Parca e un rezorvor sau ceva similar pentru  alimentarea cu apa la Sardu. In rest, clasicele retele Transelectrica si Electrica, dar o sa ma uit maine mai atent la traseu.

cristi5

#9736
am pus-o "construction" pe OSM, trebuie sa apara in randarea openstreetmap.org in cateva ore. opening_date conform contractului, sfarsitul lui 2017 :) Dar mai stii, poate o sa fie ca pe TL2...

https://www.openstreetmap.org/changeset/39587233

Quote from: north on May 26, 2016, 08:31:45 PM
Am să fac mai târziu un kml, și îl voi pune în acest post.

ar fi minunat pt ca traseul actual de pe OSM e foarte aproximativ

O descarcare ar fi buna la vest de Topa Mica, pt evitarea serpentinerlor. Dar unde e urmatorul nod conform SF? La Zutor?

dr4qul4

#9737
Oare nu ar putea fi bagata pe fonduri europene?
Ma gandesc sa se faca de la bugetul de stat, si daca mai raman iar fonduri la sfarsit, sa fie trecuta pentru decontare (cum au facut si acum).
Oricum, nu cred ca se va termina in 18 luni incepand de acum. Mai degraba in vreo 25-30 (sfarsit 2018)

PS. nu pot sa nu remarc ca avem 2 loturi la vest de viaductul Gilau , intr-un stadiu mai avansat decat se afla acesta..., care ar sta degeaba fara acest viaduct inceput acum muuulti ani.

Si pe A3 avem in acest moment 8 loturi semnate sau in executie!!! 4 pe A10 si doar 3 pe A1, care teoretic este prioritatea numarul 1!!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

ciprebbe

Mihaiesti -Suplacu se incearca pe FEDR.

Daca UMB-ul cu mobilizarea lor fac 8.7km in 18 luni crede cineva ca 16,8km ii face Maltauro in 12luni? Si nu e cu mult mai usor relieful.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

TibiV

Nu e mai usor, dar nu au padure pe traseu... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

north

Quote from: cristi5 on May 26, 2016, 09:10:08 PM
O descarcare ar fi buna la vest de Topa Mica, pt evitarea serpentinerlor. Dar unde e urmatorul nod conform SF? La Zutor?

Minipasul ăla de la Topa Mică este, aș spune eu, cea mai frumoasă bucată din șoseaua Cluj - Zalău (poate cu excepția coborârii spre Zalău). Și nu durează trecerea lui decât vreo 3 minute cu mașina mică, datorită existenței benzii de urcare pe practic întreaga sa distanță.
Următorul nod este într-adevăr pe DN 1G la vest de intersecția sa cu DN 1F (nod Zimbor).
Am editat mesajul de mai sus cu coordonatele.
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

marinul

Nu pot sa nu remarc ca jud Cluj va fi pentru o lunga perioada, judetul cu cei mai multi km de autostrada

alecu26

#9742
Constanta? Timis? Hunedoara si Alba vor avea in curând inaintea Clujului foarte multi kilometri...dar ce e drept diferentele sunt mici. Chiar...ar fi interesanta o statistica de genul asta.

LE: de fapt campionul este judetul Calarasi, care se intinde practic in lungul lui A2. vreo 105 km.

Vor trece multi ani pana sa fie ajuns de alt judet.

Timis va ajunge in final tot pe la 105. Alba tot pe la 105. Clujul va ajunge aproape de aceasta cifra dar nu o va depasi. Nu stiu de unde ai ajuns tu la concluzia aceea.
Drumurile noastre POATE;

Ciprianul

Las ca vecini vor duce în 3 sau 4 ani autostrada de la Debrecen la granița și apoi vor rade de cât de idioti putem fi. Oricum am pierdut demult bătălia cu ei. Nu suntem în stare sa angajam un constructor serios. Așa e când alegi varianta ceea mai ieftina. Va trece anul și Corsan tot nu va mișca nimic în teren.

Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

marinul

Am gresit  :D cu toate ca A3 o sa bata judetul de la cap la coada, dar la o comparatie cu Alba sunt detronati

Ciprianul

@marinul ai văzut ceva mișcare pe la Chiribis? Este ceva mobilizare sau putorile încă sta

Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

marinul

absolut nimic, am trecut exact acum o saptamana pe acolo, am fost si inspre Suplacu si nimic. o sa mai ajung in zona prin 1 iunie, daca se schimba ceva va anunt

Ciprianul

Reziliere și sa caute un constructor care vrea sa lucreze.

Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

alecu26

Astia fac concurs cu Pizzarotti si nu ne-am prins noi.
Drumurile noastre POATE;

ciprebbe

Au deja sumele pt M4 publicate in monitorul oficial(din luna aceaste) deci vor incepe.
La noi se va inchide A3 intre C.Turzii si Turda pt montat grinzi :p .
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe