Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

7 Members and 26 Guests are viewing this topic.

TibiV

Horațiu,
super poze. Mai ales aia cu "fosta pădure"... :lol:

Abia aştept să te duc să pozezi şi km 0  al A3 !...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cmd

Faine poze, felicitari Horatiu.
Ca sa mai temperez avantul  >:( 
De podul peste Somes se mai stie ceva?

ciprebbe

^ Ultimele verificari la proiect, predarea lui catre Cnadnr si lansare licitatie (fidic rosu). Nu mai dureaza mult.

In alta ordine o filmare de ieri numai buna de studiat pt Impregilo.

http://www.youtube.com/v/uCyBUHR8G60
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

reed

 :cheers: cibrebbe.Se vede responsabilitatea si tot de la voi am inteles ca UMB nu a cerut suplimentari.Puteti sa imi ziceti pe ce lungime se va face acest zid?pana la viaduct?

horatiu.cosma

Din cate am inteles, chiar langa viaduct e o zona stancoasa, la fel si partea dinspre padure. In schimb, intre cele 2 portiuni dispar stancile si apare un sol impregnat cu apa din ceva izvoare, care de cand a intrat UMB in 2014, o tot ia la vale. Doar acolo se face zid.

ciprebbe

#9230
La modul teoretic azi trebuie inaugurat tronsonul Gilau-Nadaselu. De maine suntem in intarziere. Asta in conditiile in care in ultima zi de contract constructorul nu are predati amplasamentul pentru aproape 2km.
Nu s-au cerut suplimentari (doar ceva maruntis pt ca in caiet aparea viaduct Gilau ca fiind finalizat si disponibil pt constructor iar in realitate stim toti pe unde a trebuit sa se aprovizioneze si ce drumuri sa isi construiasca) dar nici nu au primit extensie de timp. Sunt toate sansele sa se ajunga la curtile de arbitraj.
Zidul de sprijin nu ajunge la viaduct. Daca tineti minte anul trecut acolo langa viaduct V s-a dinamitat puternic. E "stanca" acolo pe capat. La fel spre padure reapare roca dura. Zidul de sprijin vine ancorat intre aceste doua zone.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

_Ionut

nu stiu daca s-a mai postat

"Ieri a fost semnat contractul "Proiectare şi execuţie pentru realizarea autostrăzii Braşov - Târgu Mureş – Cluj - Oradea, Sectiunea 2A: Ogra - Câmpia Turzii, Lotul 2, Iernut - Cheţani, km 3 plus 600 - km 21 plus 500 ". Termenul de execuţie este de 4 luni  pentru proiectare şi de 12 luni  petru execuţie lucrări şi 48 luni  - Perioada de garanţie. Astfel, teoretic, în august ar trebui să demareze lucrările, iar cel târziu în vara viitoare să se circule pe noul tronson, dacă şi exproprierile vor fi realizate."

http://www.zf.ro/auto/costul-birocratiei-in-loc-ca-lotul-2-al-autostrazii-ogra-tg-mures-sa-fie-gata-statul-a-pierdut-deja-un-an-si-trei-luni-iar-costul-a-urcat-cu-aproape-10-mil-euro-15211992

Redox

#9232
Quote from: ciprebbe on April 07, 2016, 09:42:12 AM
Daca tineti minte anul trecut acolo langa viaduct V s-a dinamitat puternic. E "stanca" acolo pe capat. La fel spre padure reapare roca dura. Zidul de sprijin vine ancorat intre acesti doi filoni.

Chiar s-a folosit dinamita pe acest lot ? Cred ca informatia asta mi-a scapat.

Multumim pentru filmare!

alecu26

Stanca se vedea din filmarile anterioare. Curat ghinion acea zona. Totusi alunecarile nu par de foarte mare adancime, si o indulcire a pantei ar fi functionat, dar ieseau din coridorul de expropiere probabil.

Pe de alta parte foarte activa alunecarea. se vede cum in doar cateva zile 1-2....a fost aruncat afara betonul de egalizare.
Drumurile noastre POATE;

ciprebbe

#9234
^
Nu a functionat indulcirea pantei acolo. Au facut asta si dupa 2 luni a plecat .
Chiar la intrarea in padure e un izvor de toata frumusetea (intre zidul de sprijin si padure).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

usiabc

^
Intreb si eu:acele izvoare nu se pot capta si sa le scoata dupa acostamentul autostrazii?

Tavi

As ghici ca tre' sa faci cate un mic viaduct sau sa captezi mai multe izvoare si sa le versi pe sub unul existent.

ciprebbe

Filmare aeriana (drona) A3 Gilau-Nadaselu.

In montaj apar filmari de duminica (pana la min3) si de ieri(continuarea).

Enjoy!!!

http://www.youtube.com/v/GBNJtzTtVtc
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Tavi

OK OK ... tastatura e de serviciu ... vorbesc cu baietii de la IT sa o schimbe dar de 3 ori pe zi parca e cam mult :)
Deci, ce urmeaza?  :lol:

elion

#9239
Mulţumesc Ciprebbe şi Horaţiu - mi-aţi făcut ziua fericită, cu toată strădania lui Yetiman de a ne-o strica.