Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 16 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

Quote from: Ionut on October 04, 2012, 06:12:25 PM
Ceva nu se leaga... stirea nu apare pe nicaieri. Acel site spune ca "CNADNR a anuntat". Pai... nu stiu daca a anuntat pentru ca astfel ar fi preluat mai multe surse stirea, asa cum se intampla cu stirile importante. In fine, eu n-as lua 100% de buna asta. Mai ales ca acum putin timp au fost updateuri pozitive. Nu cred ca se intrerup lucrarile asa brusc.

Si mai e ceva ciudat in articol: "in conditiile in care vineri, 5 octombrie, intreaga autostrada Bucuresti – Ploiesti trebuia finalizata." WTF?! De unde si pana unde?

Later edit:
Si mai e ceva: acel site e unul obscur, nici nu apare in datele Alexa. A se vedea in schimb cum apare forumul nostru.
Din pacate as fi vrut sa nu fie adevarat dar vad ca mai confirma si altii ionut  :(
Din ce am auzit se mai lucreaza la pasajul peste CB, probabil il vor baga in conservare pana in 2013.
Sper sa nu se ajunga la aceeasi situatie si pe A1....sa munceasca anul asta pana vine inghetul, apoi sa se opreasca din lispa finantarii, si legal li se va prelungi termenul din primavara. Chiar nu mai stiu ce sa cred odata cu taierile masive de la transporturi :(
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

frunzamihai

#991
Documentar interesant pe Money Channel despre lucrarile facute de Behtel pe sectorul Suplacu de Barcau - (Chiripis) - Bors. Materiale proaste, putine, structuri slabite, piloni slabiti, beton crapat pe viaductul de la Suplacu de Barcau si in multe alte locatii (aproape pe fiecare pod/structura suspendata). E un documentar mai vechi dar care puncteaza calitatea proasta a lucrarilor executate. Iar acum ca nu se mai lucreaza nimic, intra in calcul si conservarea lucrarilor care....nu prea se face!

asztalos

Dar din pacate de platit, tot plateste statul roman milioane de euro pentru Bechtel, chiar daca firma nu lucreaza bsolut nimic... Deja banuiesc ca multe milioane de euro(de fapt zeci de milioane) s-au dat pentru aceasta portiune unde nu s-a facut mare lucru si nici nu o sa faca...
Singura solutie ca sa avem autostrada de la Targu Mures pana la Bors ar fi finantarea europeana...altfel nu o sa se faca nimic :(

ciprebbe

NU azi era termen pt A3 ...serviciile de consultanta pt Comarnic?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

teocharis

Quote from: ciprebbe on October 09, 2012, 04:31:52 PM
NU azi era termen pt A3 ...serviciile de consultanta pt Comarnic?

licitatia ptr SF Brasov-Comarnic a fost suspendata sine die dupa scandalul "spaga=automobil nou+training in straintate in caietul de sarcini":

http://www.cnadnr.ro/proiect_pcd.php?id=429

Ionut

Incerc sa aflu pe surse ceva despre licitatia asta, despre consultanta pentru A3 Comarnic-Brasov. Sa vedem, poate aflam ceva.

tonică

păi e cum a scris şi teocharis mai sus şi a apărut în presă. Bolovanii nici nu s-au mai ferit, au încercat să facă şpaga la vedere, chiar legală. Limita prostiei zic eu. Nu cred însă că va fi sancţionat cineva, cred doar că vor reface cerinţele pt licitaţie şi abia mai apoi va intra în 'rugul' contestaţiilor aşa cum se întamplă pe moment la SF pt sibiu-piteşti... :(
Suntem din păcate împânziti de bălării care n-au nici o legatură cu profesionalismul ci mai degrabă cu foamea după ciolan, care le-a stat prea mult timp departe. Din păcate ăştia au omorât şi bruma de optimism pe care o forţam să rămână în ceea ce priveşte viitorul fie el şi îndepărtat.

Ionut

Hai nu fi trist, pana in 2020 e gata. :D Vor veni si vremuri mai bune pentru infrastructura. Stiu ca s-ar putea sa fie o intrebare stupida, dar stie cineva ceva de Ploiesti-Comarnic? Macar un SF vechi sau ceva de genul. SF vintage, daca exista. Stiu ca intre Ploiesti si Comarnic e 2x2 si se merge bine, insa ma gandesc ca e o zona foarte plata si pretul/km n-ar fi asa mare, deci n-ar fi un efort imens.

cezar-mario2012

Din cate stiu inca de pe vrema lui Nastase si urmasi lui pe tronsunul Ploiesti-Comarnic nu era si nici nu este prevazuta o autostrada, ci doar transformare lui DN1 in drum expres, cea ce incepe sa prinda contur si acum cu pasajele ce s-au executat sau sunt in executie.

Telvanni

Sunt de parere ca pe tronsonul Ploiesti, cu cateva imbunatatiri, e OK ce este in acest moment.
Cand spun imbunatatiri ma refer la parapeti de beton intre sensuri si reconfigurarea intersectiilor in T unde este permis sa faci la stanga (de exemplu intrarile/iesirile spre Floresti sau Baicoi.  Este destul de dificil de intrat pe DN1 de pe acele sosele. Accidente sunt frecvente.

CornelB

#1000
Astazi ora 9.00 dimineata, A3 - str. Popasului, ploie marunta, coafura rezista. :lol:








S-a avansat pe sensul spre Bucuresti, cu balastul stabilizat de la terasament si s-a mai decopertat la fel spre limita strazii.
Dupa mine, s-au oprit la marginea de unde va incepe rampa supratraversarii.

Ionut

Merci pentru poze, Cornel! Spune-mi te rog, nu-mi dau seama din poze, se lucra? Sau macar ai vazut utilaje pe-acolo?

CornelB

Se lucreaza.
Exact cand intram eu pe camp, plecau doua basculante incarcate cu pamant si un excavator.
Cred ca au plecat, fiindca ploua din ce in ce mai tare si nu prea mai aveau ce sa faca.

CornelB

#1003
Update, segment autostrada A3 de la centura spre Bucuresti:

-Se lucreaza intens la pasajul peste CB, au aparut schele la imbinarile grinzilor si se lucreaza puternic la rampa de coborare.
Deasemenea, se demonteaza lansatorul de grinzi.



In zona Popasului, continua lucrarile la terasament, am vazut un excavator, un compactor, un buldozer din acela cu doua lame (am uitat cum il cheama in termeni tehnici) si doua basculante.


Peste Popasului spre calea ferata, s-a ras movila de pamant si terenul pare pregatit de inceperea lucrarilor:


In concluzie, mi-am facut din nou program pentru sambata dimineata.

Ionut

Ma bucur ca ti-ai facut program pentru weekend. :) Multumim de poze!
Din ce vad va fi tot 3x2 intre centura si oras, corect?