News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

5 Members and 23 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Denis

Multumim @ciprebbe super filmare!! Mi-ai facut ziua mai buna!  :cheers:

ultrasbz

Quote from: laszlo.robert on March 01, 2016, 08:46:37 AM
Pe Suplacu-Bors nu au nevoie de revizuirea acordului de mediu ?

Buna intrebare, asta as vrea si eu sa inteleg. Nu era vorba ca trebuie mai intai revizuit acordul de mediu pe tot traseul de la Bors la Targu Mures?

neaghi

Quote from: _Ionut on March 01, 2016, 09:05:48 AM
spectaculoasa lucrare Gilau Nadaselu, dar pentru traseul autostrazii si mediu era mai ok cu tunel/tuneluri si scapa si padurea

Privita problema din alt unghi, as zice ca la ce bataie de joc este cu defrisarile si la ce dezastre s-a ajuns.. merita salvata orice bucatica de padure.

NGC

#8749
Quote from: laszlo.robert on March 01, 2016, 08:46:37 AM
Pe Suplacu-Bors nu au nevoie de revizuirea acordului de mediu ?

Revizuirea acordului de mediu trebuie sa se faca pentru intregul sector Ogra - Bors.

Quote from: clau on March 01, 2016, 01:19:06 PM
Si fara PT aprobat in CTE si fara AM cum o sa aibă AC din martie? Dar pot sa-si faca organizare de santier si sa curete traseul de buruieni pana atunci  :lol:

Exista un PT din 2007 aprobat de CTE si un PT revizuit din 2011 aprobat de CTE, si exista chiar si AC din 2011 pentru aproape intreg tronsonul.

Contractul actual este bazat pe FIDIC galben, care presupune si proiectare. Dar antreprenorul are libertarea sa foloseasca proiectul existent (dar sa isi asume si eventualele greseli din el), sau sa reproiecteze si chiar sa optimizeze.

In cazul in care accepta proiectul existent, si executa EXACT ce e aprobat deja in acordul de mediu existent, revizuirea acordului de mediu e mai mult o formalitate, doar ca trebuie asteptat pana e gata pentru tot sectorul Ogra - Bors.

Daca reproiecteaza si optimizeaza, s-ar putea ca modificarile sa necesite studii suplimentare de mediu si un acord de mediu revizuit sau anexe la cel existent.


AC din 2011:

24.10.2011: "Finalizarea lucrărilor Pod peste lac de acumulare km 6+655,00‐km 8+453,60 ,,Autostrada Braşov– Oradea", Sectorul 3 C, IP‐Granița româno‐ungară"
30.12.2011: "Continuarea execuției lucrărilor de construire la obiectivul de investiții ‐ Autostrada Braşov‐Cluj‐Borş‐ Sector 3C, pe raza județului Bihor între km 5+800‐6+655 şi km 10+640‐64+450"
30.12.2011: ""Autostrada Braşov‐Târgu Mureş‐ Cluj – Oradea", Secțiunea 3 C‐ Județul Sălaj, Km 4+200‐km 5+800"

horatiu.cosma

@bridge spunea ca deja e cam gata proiectarea si ca se va merge la CNADNR cu ea in cel mai scurt timp. Ma gandesc ca nu s-au facut nu stiu ce modificari, daca intre doua certuri in asociere, au terminat proiectarea. Dar probabil @bridge stie mai bine. In alta ordine de idei, s-ar putea sa ajung sambata la Suplacu. Stie cineva unde si-a facut Corsan organizarea de santier?

Ciprianul

Incearca la Chiribis. Acolo avea si Bechtel
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

Nelu63

Multumim ciprebbe frumoasa filmare! :gj:

clau

La Ip au Trans Bitum o gramada de utilaje... Ma gandesc daca nu au lucrat pt Bechtel...mai au si statie de betoane sau asfalt.Poate o sa lucreze pt Corsan...

Ciprianul

Ip e in Salaj parca. Au lucrat si pt Bechtel si am inteles ca au ceva intelegere cu Corsan
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

clau

Ma gandesc ca am putea afla mai multe de la cineva de acolo...

bridge

Quote from: clau on March 01, 2016, 06:45:12 PM
La Ip au Trans Bitum o gramada de utilaje... Ma gandesc daca nu au lucrat pt Bechtel...mai au si statie de betoane sau asfalt.Poate o sa lucreze pt Corsan...
Pe bani pot lucra pentru oricine,la Corsan "mai greu" cu banii.

horatiu.cosma

Am eu o cunostinta la TransBitum. Inca nu au primit de lucru de la Corsan.

fuscobal

La 4:04 - 4:40 este alunecare de teren sau ceva provocat de ei pentru a strecura drumul ala tehnologic ?

bridge

Quote from: horatiu.cosma on March 01, 2016, 08:28:39 PM
Am eu o cunostinta la TransBitum. Inca nu au primit de lucru de la Corsan.
show me the money   :D