Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

8 Members and 31 Guests are viewing this topic.

Ionut

Merci davyl, un 2012 minunat sa ai! :cheers:

N-am vazut pe siteul Bechtel nicio miscare... sa speram ca in ianuarie reiau updateurile cu poze.

Ionut

QuotePromisiuni: Autostrada Bucureşti-Ploieşti gata în octombrie

Firmele "regilor asfaltului", Costel Căşuneanu şi Dan Beşciu, trebuie să finalizeze lucrările pe cele două secţiuni pe care le au în lucru de pe tronsonul Moara Vlăsiei-Ploieşti, până la finalul lunii iunie. Din această secţiune s-au încheiat lucrările pe circa 14 kilometri, unde a lucrat Spedition UMB, firmă controlată de omul de afaceri băcăuan Dorinel Umbrărescu.

Po­trivit datelor remise de Companie către EvZ, tot în trimestrul al doilea ar trebui să putem circula şi pe 13,5 kilometri din secţiunea care leagă Moara Vlăsiei de Capitală. Întregul tronson, pe care lucrează italienii de la Pizzarotti şi Tirena Scavi ar urma să fie gata pe 5 octombrie.

sursa: B365

Deci n-am inteles nimic!!!!!!! :bash:

flanker1

Pai Boc a promis ca va fi deschis in aprilie. Sau va fi deschis circulatiei in trimestrul 2, dar terminat 100% in octombrie?

Ionut

Quote from: flanker1 on January 04, 2012, 03:54:36 PM
Pai Boc a promis ca va fi deschis in aprilie. Sau va fi deschis circulatiei in trimestrul 2, dar terminat 100% in octombrie?

Exact.  :o
Adica ???

N-am inteles nimic din articol, sincer.

Eu stiam ca in primavara se poate da in folosinta. Si e si normal, pot termina in 4 luni de acum inainte. Deci final de aprilie ar fi OK. UMB a terminat, italienii (pe CB-Moara Vlasiei) sunt practic gata, doar celelalte doua tronsoane mai au probleme la 2-3 poduri. Dar daca se tin de treaba nu vad de ce nu ar putea fi gata in primavara, hai vara.

Dar de unde termenul octombrie?!

davyl

Quote from: Ionut on January 04, 2012, 04:24:12 PM
Quote from: flanker1 on January 04, 2012, 03:54:36 PM
Pai Boc a promis ca va fi deschis in aprilie. Sau va fi deschis circulatiei in trimestrul 2, dar terminat 100% in octombrie?

Exact.  :o
Adica ???

N-am inteles nimic din articol, sincer.

Eu stiam ca in primavara se poate da in folosinta. Si e si normal, pot termina in 4 luni de acum inainte. Deci final de aprilie ar fi OK. UMB a terminat, italienii (pe CB-Moara Vlasiei) sunt practic gata, doar celelalte doua tronsoane mai au probleme la 2-3 poduri. Dar daca se tin de treaba nu vad de ce nu ar putea fi gata in primavara, hai vara.

Dar de unde termenul octombrie?!
Pai pana se dezgheata pamantul dupa iarna asta grea :lol:, vin sarbatorile de Pasti... O:-) Apoi pana ne trezim dupa ele, trebuie sa intram in vacanta si dupa vacanta, incep copiii scoala... :p Pana terminam cu toate, si printre problemele de rigoare, terminam si cu autostrada. Deci rezulta un termen corect: 5 octombrie, ce mai!  :lol:  :p

davyl

Quote from: flanker1 on January 04, 2012, 03:54:36 PM
Pai Boc a promis ca va fi deschis in aprilie. Sau va fi deschis circulatiei in trimestrul 2, dar terminat 100% in octombrie?
Asa citisem si eu, insa cum spune si ionut: Nu mai inteleg nimic! Ori ziaristul care a facut articolul nu stie nimic, ori stie chiar foarte bine (si aici nu-i o veste prea buna!)

Ionut

Si nu mai inteleg ceva, mai din urma, am mai intrebat dar nu m-a bagat nimeni in seama: au zis ca termina anul asta (2012) cei de la Bechtel 18 km pe 3C! UNDE EXACT?! Si la ce ar folosi?  :o

hentz

Undeva de pe la Dolea pana in apropiere de Chislaz(vor deveni foarte cunoscute denumirile astea),adica de la celebrul camp de sonde  de sonde pana la DN 19E.
Ce o sa facem cu asta,habar nu am ca nu sunt noduri prevazute pentru ambele capete,poate un giratoriu.

Poate te ajuta asta
http://maps.google.com/?ll=47.301352,22.347908&spn=0.199062,0.528374&t=h&z=12&vpsrc=6

Ionut

Quote from: hentz on January 04, 2012, 08:19:18 PM
Undeva de pe la Dolea pana in apropiere de Chislaz(vor deveni foarte cunoscute denumirile astea),adica de la celebrul camp de sonde  de sonde pana la DN 19E.
Ce o sa facem cu asta,habar nu am ca nu sunt noduri prevazute pentru ambele capete,poate un giratoriu.

Poate te ajuta asta
http://maps.google.com/?ll=47.301352,22.347908&spn=0.199062,0.528374&t=h&z=12&vpsrc=6

Merci de idee!
Sa stii ca pe harta Bechtel este nod la Chiribis / DJ191A. Celalalt nod e insa foarte departe la Simleu Silvaniei pe DN1H.

Sau poate e intre Chiribis si Salard (spre Bors), pt ca si acolo e nod prevazut. Sau poate termina intr-un giratoriu provizoriu. :)

Ionut

Boc si Boagiu pe A3 Bucuresti-Ploiesti...

QuoteEmil Boc si Anca Boagiu viziteaza santierul Autostrada Bucuresti - Ploiesti. Premierul roman: Infrastructura nu are vacanta

Potrivit unui comunicat al Guvernului, Boc si Boagiu se afla la nodul rutier de la km 6+500 cu Centura Bucuresti, unde au fost informati in legatura cu lucrarile ramase de executat pana la km 0, dupa care au vizitat  sectorul km 48+200-km 62+290 - sector receptionat.

sursa: Hotnews

Cred ca inca sunt in vizita... poate mai fac declaratii.

Ionut

Mda... avem termen, spus de Boc & Boagiu live pe TV, acum cateva secunde: APRILIE (anul asta).

Ionut

#101
Editor's cut. :lol: Multumim RTV si userului care a fost pe faza si a inregistrat! :cheers:
Enjoy.

http://www.youtube.com/v/VkTYfERuZgI

Cel mai mult ma bucur ca se pot incepe lucrarile pe cei 6,5 km din zona urbana!!! Chiar si asa, trebuie sa traga tare italienii sa fie gata cu segmentul asta in octombrie 2012. Sa vedem.

Comentarii/pareri/predictii? :)

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

#103
:lol: bogdymol, nu trebuia. Poate doar asa pentru posteritate si pentru a evidentia profesionalismul si mai ales cunostintele de geografie ale persoanei/persoanelor care au modificat harta originala, corecta.

Dupa cum ziceam, noi sa fim sanatosi. De altfel, multumiri pentru portia de ras si demonstratia de jurnalism amator.

:horse:

Ionut

QuoteCe aduce 2012 pentru Autostrada Transilvania

Tronsonul de 64 km Borş - Suplacu de Barcău al Autostrăzii Transilvania (A3) urmează să fie dat în funcţiune în 2013, în timp ce pentru porţiunea de 8,5 km Gilău - Nădăşel, care va costa 63 de milioane de euro, se va proceda la licitaţie, conform strategiei Ministerului Transporturilor şi Infrastructurii (MTI). Sursele de finanţare sunt incerte.

Conducerea MTI a menţionat că proiectarea şi documentaţia pentru porţiunea Gilău - Nădăşel sunt finalizate, urmând să fie lansată licitaţia de execuţie, şi că se pregăteşte proiectarea secţiunii Târgu-Mureş - Câmpia Turzii. Conform ministerului, licitarea celorlalte şase tronsoane se va face în funcţie de alocările financiare, existând posibilitatea finanţării de la bugetul de stat şi de la Uniunea Europeană.

Următorii paşi sunt finalizarea tronsoanelor începute de Bechtel: Suplacu de Bacău - Borş şi Câmpia Turzii - Cluj Vest, potrivit MTI. Statul român urma să plătească Bechtel penalităţi de 115 milioane de euro, reduse de la 380 de milioane. Din totalul de 2,2 miliarde de euro, cât era prevăzut iniţial pentru cei 413 km ai A3, au fost cheltuiţi deja 1,25 miliarde. Noul cost total al A3 este estimat de MTI la 3,8 miliarde de euro.

sursa: Ziua de Cluj