Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 22 Guests are viewing this topic.

Ciprianul

Stiti careva ceva despre Suplac-Bors cam cand reancep lucrarile?
Stima
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

infraAdi_ro

eu am discutat cu un inginer de la Consinit Zalau si zicea ca dupa 10 iunie discutam mai multe de santier.....urmeaza  organizarea de santier...am inteles ca vor sa imparta in 3 loturi santierul,cu 3 sefi de santier...multe echipe si firme mobilizate!!!vom vedea.....sa speram ca incepe anul acesta:)
Romania are un viitor doar daca are prezent!

Ionut

Daca ai o conexiune acolo poti intreba si de finantare? Nu stiu de unde avem bani pentru Suplacu-Bors. Sunt tare curios cand/daca vor primi ceva... :ohno:

Ciprianul

Mersi de raspuns Ionut. Eu am sa merg saptamana asta in tara si am sa intreb la primaria localitatii Salard din Bihor,pe acolo trece Autostrada si bunicii sotiei mele au inchiriat o buna bucata de pamant celor de la Autostrada pentru a-si depozita materialele pe pamant.
Stima
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

rocklee


Dan74

#6485
Ieri am fost atent in zona unde A3 intersecteaza DN19E (intre Cauaceu si Salard), daca nu s-ar vedea pilonii de la pasajul peste DC22 spre Hodos nici nu ai zice ca pe acolo s-a lucrat candva la A3, presupun ca pe unde s-au facut decopertari situatia e la fel.
Ce am remarcat este starea foarte buna a pilonilor, nu am observat vreo deteriorare, eu cred ca toate lucrarile efectuate de Bechtel pe acest tronson sunt de calitate, ceea ce va face viata usoara celor de la Corsan.
harta

Telvanni

Ma ingrijoreaza ca nu mai aud nimic de intrarea A3 in Bucuresti. Chiar asa incalcite sunt lucrurile?

pasadia

Pai ce vrei sa auzi? E procedura in curs de derulare pentru un nou contract de executie lucrari. Se vor depune ofertele pana pe 1 iulie (asta daca nu amana termenul), apoi evaluarea (probabil vreo 3-4 luni caci au cerut ca ofertele sa fie valabile 120 de zile), apoi eventual contestatii si judecare pe la CAB si abia apoi semnare si executie. Probabil 2018 pentru finalizare.

asztalos

Am trecut astazi pe A3, portiunea Gilau - Campia Turzii. Avand in vedere ca ploua destul de tare (nu era chiar rupere de nori), vad pe harta Waze (ca doar il folosesc in timp ce conduc) ca urmeaza o portiune subliniata cu galben si cu viteza medie de 58 km/h. Am crezut ca a gresit utilizatorul ceva (ulterior mi-am dat seama ca inseamna inundatie), dar la km 46-45 am intalnit si eu problema : apa se acumula pe carosabil, erau scurgeri, pur si simplu nu puteai controla masina. La nici 80 km/h aproape am acvaplanat de cateva ori, dupa care am pus si eu alerta.
Oare de ce se intampla acest fenomen? Atentie cand ploua in zona mentionata...

adiarc

Sunt zone asemănătoare pe multe tronsoane , inclusiv centura SB....ele apar mai ales la joncțiunea între 2 suprafețe cu înclinații diferite.....adică , de ex. , o zona cu înclinare diferită si rigola pe mijloc (cădere spre rigola si mijlocul autostrăzii ),se intersectează cu o zona cu înclinare diferită si fara rigola (cădere spre lateralele autostrăzii)
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

interesantul

Am fost si ieri, și atăzi până la Tg. Mureș.
Parcă s-au semnat contractetle de execuție dar nicio mișscare. Când aude gând să intre în pită?

Am pierdut prin Romania 30 de ani...

asztalos

Mulțumesc @adiarc pentru precizari. Ideea e ca apa statea pe autostrada, respectiv aveai impresia ca de sus curge paraul, chiar prin mijlocul autostrazii. E foarte periculos, pur si simplu pierzi controlul masinii.

infraAdi_ro

Quote from: interesantul on June 15, 2015, 08:43:32 PM
Am fost si ieri, și atăzi până la Tg. Mureș.
Parcă s-au semnat contractetle de execuție dar nicio mișscare. Când aude gând să intre în pită?

am ceva legaturi la Geiger Transilvania si mi s-a spus  ca inca nu au ordin de incepere a lucrarilor si nu au incasat nici avansul......Doar dupa ce se da ordinul de incepere a lucrarilor se apuca efectiv de proiectare si executie.Au deja reteua de borne topografice si un plan de situatie a autostrazii de 3,6 km....vor fi 2 pasaje la inceputul tronsonului si la sfarsit si un pod ppeste ceva parau cu deschiderea de 23 de m....in rest pist de avioane!!!Deja s-au interesat de gropile de imprumut pt umpluturi si au luat in expoatare ceva deal  unde este balast.Daca incep lucrul va anunt!!!
Romania are un viitor doar daca are prezent!

Ionut

Ma bucur sa vad ca vom avea surse bune si fotografi pregatiti si pe Campia Turzii-Targu Mures. :cheers:

Ciprianul

#6494
Dan74 si eu vad acei piloni cum stau acolo langa acel drum si sincer cand ii vad simt asa ca parca ceva nu e la locul lui.
Sper sa se inceapa ceva. Am sunat ieri pe cineva de la primaria din Salard si mi-a zis ca aceea gramada mare de material care se vede si din drumul de legatura Cauaceu-Salard este sub paza si ca sunt asteptate deja masinile sa ajunga zilele astea,deci poate poate.....
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.