News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

asztalos

Astazi o sa am un drum de Tg Mures - Cluj. O sa fiu foarte atent (am studiat planul autostrazii A3 si al drumului de legatura sa stiu in ce directie trebuie sa ma uit) daca s-a miscat undeva ceva, dar sunt 99,99% sigur ca NU s-a miscat absolut nimic.
Off : si la centura Tg Mures la fel s-a facut : nici nu s-au apucat, deja s-au suspendat lucrarile pe perioada nedeterminata...  :(

cutter

Nu se poate mișca nimic pentru că nu s-au plătit avansurile și dat ordinele de începere. Totul a fost blocat de niște chestiuni tehnice referitoare la decontarea avansului de 20% din POS-T, chiar dacă lucrările sunt fazate. În mod normal, avansul se decontează cîte un pic din fiecare factură pe parcursul întregului proiect. Pînă s-au plimbat toate hîrtiile astea și s-au ținut discuțiile la Bruxelles a durat luni de zile... Din informațiile mele, azi ar veni hîrtia finală și prin urmare lumina verde pentru plata acestor avansuri. Din păcate, pentru 3 din 4 loturi asta înseamnă doar că începe perioada de proiectare.

Mă întreb care e stadiul expropierilor pe aceste loturi și care este situația cu acordul de mediu (necesar pentru autorizația de construire).

alibaba

N-ai ce sa vezi. Am trecut eu de dimineata si nu se vede nicio schimbare. Zilele trecute am vazut vreo 2 camionete Strabag pe traseu dar atat.

Ionut

Eu ce trec in semnatura la Iernut-Chetani? :o :((

dan_c

Quote from: Ionut on June 12, 2015, 10:52:59 AM
Eu ce trec in semnatura la Iernut-Chetani? :o :((

Reevaluarea tuturor ofertelor depuse pt acest lot

la cum se misca CNADNR, va mai dura cel putin 2, 3 luni

sper sa ma insel..

laszlo.robert

Poti sa treci :Lot aflat in ......mijloc? :-[

florin74

#6441
ASTALDI. STRABAG o sa fie descalificat pt neindeplinirea cerintei respective, asa ca ASTALDI (locul 2) o sa fie declarat castigator.

florin74

Quote from: cutter on June 12, 2015, 10:38:35 AM
Mă întreb care e stadiul expropierilor pe aceste loturi și care este situația cu acordul de mediu (necesar pentru autorizația de construire).

Nimic cu exproprieri. Socru are teren ce urmeaza sa fie expropiat si nu stie absolut nimic. Nici pe la primarie nu se stie nimic. Oricum se va astepta toamna sa se adune recolta. Eventual la structuri sa se apuce, ca terasamentele nu o sa ridice mari probleme in executie.

ciprebbe

Turda-C.Turzii se curata rigole și spațiul dintre parapet. La nodul cu A10 Porr o lălâie. ... maxim 3 muncitori la 2 structuri...
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

Da, cred ca sectiunea C.Turzii-Gilau e cea mai bine facuta si intretinuta din tara. O sa arate mai bine decat majoritatea loturilor din tara inca multi ani daca se continua cu intretinerea in acelasi mod.

alecu26

Quote from: florin74 on June 12, 2015, 11:14:40 AM
ASTALDI. STRABAG o sa fie descalificat pt neindeplinirea cerintei respective, asa ca ASTALDI (locul 2) o sa fie declarat castigator.

Strabag nu mai poate contesta respectiva descalificare?

interesanta decizia judecatorului. Reevaluati....dar ziceti cum zic eu.
Drumurile noastre POATE;

florin74

Poate contesta orice, mai putin ce s-a judecat acum. Si întrucât ce s-a judecat si hotărât acum priveste conditii de calificare, nu prea mai are sanse. Daca era ceva referitor la modul de formare a pretului sau oferta tehnica, poate. Dar daca vrea sa dea de lucru la avocati, nu are decât. Eu tot nu inteleg cum nu a reusit strabag sa dovedească experienta cu proiectarea.

Eurocopter

Eu in locul Strabag-ului as concedia 2-3 persoane de la licitatii. E inadmisibil sa pierzi un proiect de zeci de milioane de euro dintr-un asemenea motiv. E evident ca acolo a fost vorba de o omisiune.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

TibiV

ciprebbe[, ne momeşti ?...
Vrem si restul !... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)