News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 17 Guests are viewing this topic.

Silvania

Tunelul care va traversa Munții Meseș de la S la N va ieși în zona de sud-vest a Zalăului (loc. Aghireș), după care își va continua traseul spre Vest. Când va fi gata și de la Mihăiești la Suplacu traficul care dinspre nord (E81) va intra pe centura care există și va urca pe autostradă la Aghireș.
Ceea ce încercam eu să spun era că până atunci, într-un viitor destul de apropiat, se va deschide Suplacu și Nădășel/Mihăiești, iar în Zalău va fi haos.
:)

Ionut

Va rog nu mai discutati despre centuri (Oradea, Zalau) aici. Aveti topic de centuri, e pacat de el, folositi-l!
:cheers:

ciprebbe

#6347
Sursa secreta !!!

Informatii pe fuga  ! Deschiderea de azi pt Nadaselu-Mihaiesti

Azvi-Straco Grup  498 mil
Impresa Constructor 446
Strabag 484
TirrenaScavi Condotte 371
Collini 599
Astaldi Max Aecom 463
Salini Impreg 421
Serenissima 378

Adio UMB.  (reeditez mai tarziu )
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

Pacat de UMB... TS are un pret de 5 mil/km, e destul de putin, sper sa se si incadreze in banii astia.

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

florin74


cricric

Tirrena 54%
Corsan Corviam 57%
Salini 61%
Impresa 64%
Astaldi 67%
Strabag 70%
Azvi 72%
Colini 87%

adiarc

Ținând cont cum se prezintă lotul 3 ,din Orăștie-SB , cu toate coșmarurile care se adeveresc , nu pot sa nu îmi doresc ,din tot sufletul , SA NU CÂȘTIGE , Imbecilio
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

cricric

Mai sunt doua firme in fata celor de la Salini. Totusi la 57% din valoarea estimata, imi pare ca iese cam putin per km tinand cont ce lucrari trebuie facute pe lotul ala. Adica 5-5,5 milioane euro per km.
Evident, imi dau si eu cu parerea  :zen:

florin74

#6355
Intre TS si SI se joaca. Locul 2 nu il vad prea bine. Sunt un "pic mai mult" sinucigasi. Au SUPLACU-BORS, plus ca sunt pe primul loc la licitatiile CFR, de aproape 3 mld euro. 

Ionut

Avem si o predictie pentru data cand anunta castigatorul?

florin74

#6357
Quote from: Ionut on May 29, 2015, 08:10:58 PM
Avem si o predictie pentru data cand anunta castigatorul?

3 luni minim estimez. Depinde de foarte multi factori, dar cel financiar o sa primeze. (adica resursele bugetare dupa scaderea TVA la alimente, si asta numai prin septembrie octombrie o sa se stie). Daca exista ceva bani la buget posibil sa urgenteze, daca nu o sa o amane pana prin iarna, primavara, eventual o sa mai conteste cineva, o sa ne prinda vara 2016, o sa se semneze contractul prin toamna 2016, ordinul de incepere al lucrarilor pe la inceputul lui 2017 si uite asa trec anii si noi imbatranim  :lol:
Azi sunt cam pesimist :lol:

ciprebbe

In binecunoscutul stil al CNADNR-ului ar trebui sa reformulam intrebarea

Quote from: Ionut on May 29, 2015, 08:10:58 PM
Avem si o predictie pentru data cand anunta castigatorul?
Sunt sanse ca in anul 2015 sa avem desemnat castigatorul?

Edit:
Na ca si Florin(scriam simultan) zice cam la fel :D.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

cricric

Probabil va fi mai putin tambalau daca Tirrena are toate hartiile in regula si castiga fara drept de apel de pe primul loc.