News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 16 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Daca tu zici sa elimini DJ 151B de la nod pana la intersectia cu DN-ul nu e ok pentru ca rovigneta(pentru cei care o iau spre Acatari si nu mai departe)

disney

Nu trebuie eliminata acea portiune, dar ar putea face ceea ce a propus alecu26, pentru un acces mai rapid la DN de la DJ, fara a mai merge in sus pe DJ.

horatiu.cosma

De acord cu tine @Disney, dar daca ma uit pe google maps, imi dau seama ca acel acces mai rapid va deservi cateva(nu foarte multe) sate, in niciun caz Tarnaveniul care are nod la Iernut.

disney

Corect, dar in ideea ca acel circuit auto va fi gata intr-un final, ar prinde chiar bine.

delacroix

Cel putin 1 milion de vizitatori anual!!! Chiar avem nevoie de poluare?

alecu26

Exact ce spuneam si eu. Dar este trafic pe acel dj.....ca tarnaveniul e mort si toti fac naveta la mures. Asa...cu acel nod ii poti incuraja sa foloseasca si pt cativa km autostrada. Altfel....daca ii duci pana in giratoriu ju se intoarce nimeni. De cei care se fofileaza pe judetene inclusiv cu TIR uri sa nu plateasca rovigneta chiar numi pasa.

Eu doar am propuz un nod mai eficient care costa la fel. (Un drum de vreo doua sute de metri pe 2 benzi ju e aia problema).
Varianta cu galben cade ca e deja drum facut pe bani europeni. Se vede si pe schita.
Drumurile noastre POATE;

dan_c

#5661
Iernut - Chețani (17,9 Km)

Constructor: Asocierea STRABAG SRL - STRACO GRUP SRL

Din surse neoficiale , a fost acceptata Contestatie depusa de catre Asocierea ASTALDI SPA - MAX BOEGL ROMANIA SRL - ASTALROM SA - CONSITRANS SRL

Urmatorul pas, va fi reeevaluarea  ofertelor, dar dupa cum se misca CNADNR, dupa Sarbatorile de  Pasti, vom avea vreun raspuns


horatiu.cosma

Pacat...Ala era lotul cel mai important(evita Ludus-ul) si cel mai dificil(poduri peste Mures). Fara el, castigam maxim 15 minute pana la Tg.Mures.

laszlo.robert

#5663
Pare logic nu si corect:Strabag are un lot Straco doua.Astaldi si Max Boegl termina in vara (sa speram) la Arad si PTF,vor si ei o felie de tort in 2016

bridge

Pe surse:saptamana asta CNADR anunta castigatorul Suplacu de Barcau-Bors

horatiu.cosma

Asa sa fie. La cat le-a luat, ar trebui sa fie un castigator indubitabil si sa nu mai fie cazul de contestatii.

cutter

@bridge

Cu licitația de la Gilău se mai aude ceva?

bridge

#5667
^
Deocamdata nimic ,"judeca" oportunitatea anularii.

laszlo.robert

Sa speram ca nu,cred ca nici CNADR nu vrea asta :2016 an electoral -lot nou A3 inutilizabil ,cauza lipsa pod peste Somes,bani din bugetul de stat cheltuiti inutil-reclama perfecta

cutter

Speranțe deșarte, n-ai idee cît de nesimțiți pot să fie. Uită-te la Lugoj-Deva cum s-a dus în bălării datorită amînărilor lor din 2013. Uită-te la Suplacu-Borș și Cîmpia Turzii-Tg. Mureș care mor pe zi ce trece ca posibilitate de absorbție reală în 2015 (da, Suplacu e pe TEN-T Comprehensive și există intenția de a trage bani de acolo). Uită-te la intrarea A3 în București unde au zis că au reziliat și relicitează, dar de fapt nu e clar dacă au reziliat. Uită-te la tunelele de pe Lugoj-Deva lot 2 unde nu refac licitația sau la liliecii lui Umbrărescu. Uită-te la PPP-urile astea idioate cu care ne omoară de 3 ani de zile.

Totul sub conducerea acestui incompetent suprem: Narcis Neaga.