Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 15 Guests are viewing this topic.

adiarc

depinde de ce rezerve are UMB-ul...daca n-au primit nimic la ultima rectificare , pana la bugetul pe 2015 , nu cred ca va mai fii alta.
Deci ar trebuii sa reziste undeva pana in martie 2015.Bineanteles , iarna vor reduce ritmul , dar nu m-ar mira sa continue sa lucreze la viaducte , daca vor sa termine in 2015.Dupa cum lucreaza , asta pare a fii marele pariu - sa aiba pilele+culeele turnate , ca sa poata pune repede grinzile si iarna sa lucreze - in cort , la placa de suprabetonare.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

stangabriel

Umb a participat pana la acum la licitatii inafara tarii? Poate lotul acesta sa fie ca o carte de vizita si sa-l termine la timp.

adiarc

este interesant de vazut strategia lor viitoare.....cum spuneam , avem nevoie de cat mai mult capital romanesc in economie , fara externalizarea profiturilor , dar momentan cred ca toti suntem ingrijorati.....as vrea sa-i vad din nou la licitatii , in tara.
carti de vizita au deja destule...numeroase DN-uri finalizate la timp , Tm-Lugoj lotul 1 terminat inainte de termen , lotul lor din Buc-Ploiesti , terminat cu cateva luni inaintea celorlalti...
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

laszlo.robert

 Multumiri pentru poze si filmari, :impresionant ritmul lucrarilor.speram sa o tina asa pina le permite vremea.
Ce se mai aude de restul loturilor licicitate pe A3,are cineva informatii?

stangabriel

#4189
Am trecut in fuga pe Popasului si erau parcate cateva utilaje. Buldoexcavatoare,excavatoare mari ,o lama si altele.. Pamantul rambleului parea intins de curand,dar nu compactat. E duminica,poate trece cineva in timpul saptamanii sa vedem ce se mai lucreaza. Inca nu am inteles din semnalele pe care le avem daca e reziliat contractul sau in refacere,daca tot s-a schimbat proiectul intrarii in Bucuresti A3.

Tavi

O mica descarcare in Popasului ... Altceva ce s-ar putea face concret pana in alegeri? Pentru asta ar trebui rampa,  bretele, rond si de asezat grinzile ca monolitizarea lor cred ca o pot face si cu trafic...Vedem ce iepure mai scot din palarie.

stangabriel

Dupa bretele m-am uitat si nu parea nimic. Dar se pot face repede...asa,pentru campanie.

panda_no 5

Locuiesc in zona si trec zilnic pe Popasului.
Credeti-ma ca nu se intampla nimic dincoace de tronsonul deja gata , adica pina la 200 m de Popasului.
Si nici nu se va intampla nimic prea curand.
Utilajele alea lucreaza la gropile pentru ape pluviale.

Tavi

Visam si noi  :)
Nici nu face sens sa deschida in Popasului ca nu face fata fara Gherghitei/Petricani/FdG...

verdiuc

Ba face sens.
Eu daca stau in zona aceea, Obor sa zicem.
Si vin de la munte ...daca vad ca e aglomerata ziua, plec la 12 noaptea si prind liber, si nu mai ocolesc.
Ar da o varianta, iar soferii, traficul, vor decide pe unde o vor lua.

Tavi

Si eu stau in Obor si ar fi mana cereasca pentru mine dar autostrada nu se face pentru mine (as vrea eu:)) sau pentru cei din Obor. Eu ma refeream la faptul ca nu poti sa descarci trei benzi pe sens in una singura in mod civilizat. Ar trebui deschise concomitent si Popasului si Gherghitei si Fabrica de Glucoza + regandire intersectii la Doamna Ghica, supratraversare Colentina si atunci sa vezi ce se goleste cu adevarat DN1 pentru ca vor fi deservite toate sectoarele de nord.

TibiV

Bună precizare.
Mai ştie cineva ce se întâmplă cu intersecţia de la Dna Ghica?
Oprescu acolo trebuia sa facă pasaj, nu MB-Văcăreşti.
În ce stadiu e pasajul? Sau vrea sa-l facă tot cu bani UE ?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Tavi

Nimic, doar au mutat acum cativa ani aeroplanul de acolo o intersectie mai sus iar de inceput au inceput cu o pauza. Lunga. :(

TibiV

 :D
... pauzele lungi şi dese - cheia merlor succese ?
Chiar di în ritmul de acum, mi-e teamă că vor termin intrarea A3 în Bucureşti (şi poate A3 până la BV!...) înainte că Bucureştii sa fie gata. Sa faci 1,5 ore de la Brasov si încă 1,5 de la Petricani prin Dna Ghica, DfF sau Sos.Fundeni....
Bine că o sa fie gata pasajul de la Pta. Presei... Va fi de maaaare ajutor pt. A3 !.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Tavi

Pentru legatura A3-DN1 este important sa se realizeze nodul de la Moara Vlasiei.