Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 15 Guests are viewing this topic.

alecu26

North, in cazul asta chiar nu inteleg de ce ai face un drum express. Doar ca sa dea bine in calculele de calcule?

Ce inseamna un drum express care sa poata fi transformat in autostrada? Unde lasi spatiul? pe mijloc sau spre margine? Un drum express cu elemente de 120km/h si structuri de autostrada (pasaje peste si poduri de autostrada) as zice ca costa undeva la 80-90% din costul de autostrada. Iar in momentul in care doresti sa faci upgrade-ul vei ajunge cu siguranta la mult peste 110-115% din costul autostrazii.

Avantajul drumului expres este si costul initial de investitie scazut, care e foarte important in lumea de azi in care finantarea costa asa de mult si e asa importanta in structura costurilor.

Cel putin asa vad eu lucrurile...dar e doar un punct de vedere personal, si poate eu nu reusesc sa trec peste blocajul in care ori fac jumate de cale de autostrada ori fac autostrada. Drum express upgradabil chiar nu mi se pare o solutie. Mai bine fac drum express cuviteze si caracteristici de drum expres real si ma gandesc la upgradarea nodurilor sau adaugarea de noduri pe parcurs...pentru ca ""bottle neck"" urile apar la noduri.
Drumurile noastre POATE;

pasadia

Eu as avea o întrebare vizavi de stirea de ieri, mai precis vizavi de sumele cu care au câştigat cei de pe primele locuri. Nu cumva aceste sume, raportate la valoarea estimata, dau un procent foarte mic pentru că suma estimată era exagerat de mare? Mare tocmai pentru că aşa a dorit Bechtel sa lucreze.

north

#3932
^^ alecu26, răspund în parcare, că presimt că nu mai este mult până ne ia la bătaie şefu.  :D
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

ciprebbe

#3933
  2007 - MERCEDES-BENZ AXOR 4140 8X4 MIXER TRUCK  Cifa de beton s-a dat cu 40 000 euro, in comparatie cu lansatorul :D
  2007 - BMC 220-CB 49 PASSENGER TRANSIT BUS 19 000 euro , un singur cumparator le-a luat pe toate
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alin_simeriaveche

o veste extraordinară. de 2 săptămâni sunt mutat cu serviciul la la 7km de Ogra. Când se mişcă ceva hop pe ei. Nu am net unde lucrez, nici semnal la telefon nu prea am dar update-urile pe forum o să le fac de la  Ogra (socra:) ) mai ales că zilele acestea îmi achiziţionez un aparat foto 

horatiu.cosma

Speram sa ai ocazia sa faci poze la ceva si sa nu te relocheze cu serviciul pana incep lucrarile...

rocklee

aline nu teai relocat ..degeaba ...speram sa ai o activitate ...fructuasa :lol:.... :p :D

Eurocopter

#3937
Asta s-a vandut azi si asta v-a disparea complet pana la 1 octombrie.

http://www.youtube.com/v/W5--btioQIc

In acesta la minutul 03:26 se vede terenul de sport pe care s-a organizat azi licitatia.

http://www.youtube.com/v/BWArvkNbN_g

ciprebbe

#3938
A3 Romania, incredibil de bine intretinuta







UMB munceste, si la Savadisla aveau masini de BC prezente





Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Eurocopter

Apropo Cip, stii ca au schimbat parapetul distrus la accidentul raportat de mine acum 3 saptamani (km 48)? Oare aici de ce se poate si pe celelalte autostrazi romanesti stau parapeti distrusi si cate doi ani?

ciprebbe

#3940
Am vazut si azi masina de la CNADNR cu numar de SV, si oameni in portocaliu, munceau ceva la santuri.

Acuma se liciteaza cele 2 cladiri cu etaj :D cu tot ce e in ele( LE: vandut ambele aceluias cumparator cu 20 000 buc)

€500     2004 - NISSAN ALMERA CAR
€22,000     2008 - TOYOTA LAND CRUISER 4X4 SPORT UTILITY VEHICLE SPORT UTILITY VEHICLE   
€1,750     2003 - NISSAN TERRANO 4X4 SPORT UTILITY VEHICLE

LE: S-a incheiat licitatia, s-a vandut tot.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

adiarc

daca s-a vandut tot , e cam greu sa iasa toti multumiti
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

danutzu_1069

@ciprebbe
Dupa parerea ta, daca ai vazut utilajele, erau scumpe si uzate?
Eu le-am vazut orele de functionare / km, si poze pe web, si am zis sa nu ma bag.... asta avand in vedere ca sunt si muncite...

NordKapp

Un articol de 2 bani, în care se repeta de nenumărate ori ca potențialii cumpărători au fost păcăliți, ca utilajele au fost scumpe etc. Dar în același timp se spune ca prețul a plecat de la zero, utilajul fiind adjudecat de cel ce plătea mai mult. Ma întreb cât îl duce mintea pe autor dacă nu a sesizat și singur aceasta inadvertenta.