Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

Merci Delacroix, asa avem reper dupa prima randare




Ultimele poze sunt de la viaductul 2 , cel din stanga si s-a apucat Strabag de el, pozele de marti sunt de la excavatiile din dreapta randarii
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

delacroix

#3646

nicolaem

WOW! felicitari!
oare ne dai si klm-ul?

Ionut

OMG ce lucrari ample...
Cip, vezi daca poti afla cand au de gand sa termine. Poate vor sa termine anul asta. (joking)

Multumim mult pentru randari, BIG like! :cheers:

igorashu


florin74

#3650
Ce liniste si pace este la licitatiile pentru Tg-Mures- Ogra (nici o clarificare sau contestatie desi a trecut mai bine de o luna de la lansarea ei) si la Ogra-Campia Turzii - de pe 01.08.2014 nu s-a mai publicat nimic relevant.
Se pare ca au invatat si cei de la CNADNR sa faca documentatiile de atribuire in regula. Sau poate s-au mai linistit firmele de apartament in solicitari si contestatii aiurea.
Sunt curios cam cati ofertanti o sa avem pe fiecare lot. Pe Sebes Turda au fost cam 12 pe lot.

alecu26

exact asta ma gandeam si eu.

Documentatia de licitatie (nu neaparat cea tehnica) si cerintele beneficiarului sunt cam aceleasi de la Sebes-Turda si cred ca multi aplica principiile de acolo la Ogra-Campia Turzii.

O sa mai vina clarificari, iar daca CNADNR vrea sa prelungeasca va trimite clarificarile toate, gramada, cu 3-4 zile inainte de dead line, si dupa aia imediat prelungire.

Din ce s-a anuntat aici pe site, mari constructori vor fi toti. Sa-i vedem acum pe aia mai mici si mijlocii. Iar de ""carnat"" sigur nu scapam. Pana nu vor castiga ceva.

Am auzit un zvon de Impregilo...ca ar cam vrea sa-si faca bagajele dupa pierderea de 30-40 milioane euro de la Lotul 3...dar nu cred.

La fel si de FCC din cauza problemelor si acasa si aici, dar nici asta nu cred avand in vederea adendumul semnat (in valoare de vreo 25% din contractul de la Sighisoara).
Drumurile noastre POATE;

Sargon1806

Am facut astazi un drive-test pe A3, Bucuresti-Snagov, si... surpriza (cel putin pentru mine). La pasajul A3 peste CB se lucra destul de intens. Din cate mi-am dat seama se asterna emulsia peste balastul stabilizat. S-ar parea ca au reluat lucrarile. Nu stiu cine lucra, ca eram atent la condus. Probabil tot Pizzarotti, ca doar nu aveau timp sa semneze cu altii. Nici poze nu am, din pacate, din acelasi motiv.

Stie cineva ce se intampla pe acolo?

Tavi

Lucrau pe pasaj sau intre pasaj si podul peste Valea Pasarea? Saptamana trecuta au facut niste probe cu balast in zona aceea.


Eurocopter

Inteleg ca Pizzarotti va mai construi doar de la Centura pana la Popasului? Saptamana aceasta am trecut si eu pe acolo si intr-adevar se lucra sustinut. In ritmul asta ar trebui sa dea bucata in folosinta pana la sfarsitul anului.

MNU

Pana la urma, se da in folosinta pana la Popasului?... sau doar se finalizeaza lucrarile platite si portiunea Centura - Popasului ramane in conservare?

cutter

Quote from: Sargon1806 on August 14, 2014, 02:25:06 PM
Stie cineva ce se intampla pe acolo?

Da, e public ce se întîmplă acolo.

Pizzarotti termină ce mai are de terminat conform înțelegerii cu statul român și anume A3 pînă aproape de Popasului (pînă la 100-200m de Popasului). Apoi acest contract se încheie, autostrada rămîne cu un capăt în cîmp fără descărcare.

Apoi va trebui făcută o altă licitație pentru cei 3km care mai lipsesc. Din momentul lansării licitației probabil va dura 18-24 luni (4-10 luni de la lansarea licitației pînă la emiterea ordinului de începere a lucrărilor + 14 luni perioadă de construcție) pînă ce va fi gata autostrada. Nu se știe cînd se va lansa această licitație.

EDITARE: nu se dă în folosință nimic. Autostrada se va opri în cîmp.

Eurocopter

Tipic, inca o autostrada ce va sta minim 2 ani nefolosita si care se termina in camp. Multam de clarificari.

adiarc

pt 3 km amarati..pe teren ca-n palma.....incredibil...ceva de nedescris   :headbash:
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura