Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 15 Guests are viewing this topic.

isotech_ro

Quote from: fuscobal on April 24, 2012, 06:52:42 PM
... pe centura Ploiesti vest si era un mare furnicar la intersectia autostrazii cu centura. Pregateau cele 2 bretele directe si sensul giratoriu...

UMB probabil NU doreste sa aiba nimic in a i se reprosa (penalitati), pentru tronsonul care-i revine, relativ la termenul de 15 mai 2012

Ionut

Merci de vesti, fuscobal! Vesti foarte bune! :cheers: Data viitoare sa faci si poze. :p

adsailton92

http://vimeo.com/moogaloop.swf?clip_id=40929175
Multumesc Ionut pentru ajutor.
Mai sus A3 si de cat de frumos se pastreaza de-a lungul celor 2-3 ani de exploatare.
Drumuri Bune!

udar

 maine dimineata o sa plec iar in zona Suplacului pentru 2 zile si sper sa am vreme buna si timp pentru o noua runda de update  de pe acest tronson A3............
as fi vrut sa prind si eu bypassul deschis pe Arad  maine dar cum zicea nenea_hartia  pe 27 se deschide, cred ca la intoarcere o sa prind noaptea...........................
      :cheers:       

delacroix

Quote from: udar on April 24, 2012, 10:39:06 PM
maine dimineata o sa plec iar in zona Suplacului pentru 2 zile si sper sa am vreme buna si timp pentru o noua runda de update  de pe acest tronson A3............
as fi vrut sa prind si eu bypassul deschis pe Arad  maine dar cum zicea nenea_hartia  pe 27 se deschide, cred ca la intoarcere o sa prind noaptea...........................
      :cheers:       
Lasa bypassul la altii, vezi ce face MegaBechtelul cu MegaAutostrada "Sarsig" ca la vara am chef de "liniute" pe 18 km cu start de pe loc.

valexandru

^^ Ziaristii faceau misto de autostrada Gilau-Campia Turzii , zicand ca e autostrada care leaga 2 orase, acum imi imaginez deja titlurile articolelor dupa inaugurarea acestui sector , daca il inaugureaza anul asta (desi nu cred): "Autostrada dintre doua sate".
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"


Ionut

@adsailton92: abia acum am gasit timp sa ma uit pe clipul tau cu Autostrada Transilvania! Este SUPERB! Multumesc mult!!! Vad ca autostrada se prezinta impecabil, n-am vazut nicio groapa, niciun loc unde sa fie asfaltul peticit. Am vazut ca lucrau la parapetul lateral pe alocuri, asta e de bine pentru ca inseamna ca vor sa intretina drumul. Excelent, oricum, mi-a placut ce-am vazut. Autostrada e spectaculoasa! Scump, dom'le scump, da' spectaculos.

Foarte tare si finalul cu "forumu' lu' ionut". :lol: E al nostru, ma bucur ca pot sustine o comunitate din ce in ce mai faina. :cheers:

valexandru

@Ionut
   Desi o fo asa scumpa, e bine macar ca rezista nu? Vorba nemtilor "Langsam, aber sicher" (=incet, dar sigur).

Quote from: Ionut on April 25, 2012, 06:17:00 PM
Foarte tare si finalul cu "forumu' lu' ionut". :lol: E al nostru, ma bucur ca pot sustine o comunitate din ce in ce mai faina. :cheers:
+1! :cheers:
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

adsailton92

Salut,
Multumesc de aprecieri, dar am plagiat umpicutz:), in sensul, ca am vazut sintagma, pentru prima data la bogdymol...sper sa nu se supere, dar mi-a placut.
In legatura cu A3, astazi se lucra in foarte multe puncte, intre Gilau-Campia Turzii:parapeti, tot felul de santuri marginale au aparut, betonate si frumos aranjate, lucrari pentru scurgerea pe versanti si drumuri din pamant si piatra marginale. De pe un astfel de drum se poate intra intr-un sat, Pana acum nu se putea. Nu te poti urca pe A3, dar poti ajunge din acel sat pana langa ea.
La podul care supratraverseaza A3, langa cariera de calcar de la Sandulesti, se lucra intens la capetele lui-iarasi ceva cale de acces, cel putin asa cred.
La viaductul de la Gilau situatia cu mult timp in urma era asa:
04.12.2010

Acum, astazi, din pacate nu am putut opri, cofraje sau cum le-or zice eu nu am vazut, toti sunt noi nouti si sunt in jur de 8-10 buc dispusi in pereche. Sunt frumosi... :p si asteapta sa fie urcate grinzile pe ei. Eu asa cred, daca nu cineva din zona, care trece pe A3 si vine de catre Tg Mures(Turda) poate sa se opreasca pe stanga sa fotografieze, cam de pe aici, se poate actiona foarte usor:

Mai jos grinzile care asteptau din 2010, decembrie sa fie lansate:

In dreapta, la orizont, este inseuarea(prima) prin care va continua candva A3. Este vorba despre interfluviul Nadasului, "bogat" in calcare eocene. undeva intre 600-700m.
Vorba lu' Alecu oare nu mergea un tunel artificial (cut&cover). ?:)
Drumuri Bune!
PS-Mandru de A3!

ciprebbe

cum ne bucuram cand am vazut-o primadata


Uploaded with ImageShack.us
in sfarsit se termina si podul de la Gilau....sa vina lansatorul de grinzi :D...duminica daca e vremea buna am sa incerc sa ajung pe partea cealalta a nodului sa fac ceva poze
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

valexandru

@adsailton92 Multumim de informatii! :cheers:
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

udar

Bechtel nu prea  misca mai nimic pe zona Suplac slaba activitate am vazut astazi, nu am net ok aici unde stau sa pun cateva poze facute astazi......... :nono: :nono: :nono:

udar

#298
tare greu am reusit sa pun aceste 3 poze facute aici
nu am avut timp astazi de poze si nu prea am facut, dar sper ca maine sa fac mai multe si cand ajung acasa sa pun mai multe posibil vineri




:cheers:

adsailton92

Salut,
Vin si eu cu o completare pentru A3, sectiunea transilvana, mai precis cu lucrarile la podul de peste Somesul Mic, pod care incheie lucrarile pe Lotul 2B, Campia Turzii-Gilau.
Inceputul frontului de lucru:

Accesul si grinzile:

Pilonii, sunt in numar de 6:

Terasament:

De aici incepe:

...si distanta pana la prima pereche de piloni. Nu e prea mare?

Seria:

Cred ca vor pune grinzile odata ce vor termina si peretele de pe partea dreapta:

Breteaua de acces pe directia Turda-Campia Turzii:

Important e, ca se lucreaza.
Drumuri Bune!  8)