Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 23 Guests are viewing this topic.

Iceman

Alexandruduma multumim pt filmare :cheers:.....Terasamentul de la Gilau pe care au stat grinzile ani zile este bun?...Se vede ca este la cota, se poate asterne balast stabilizat direct?

ovicor

Dupa ce se termina cu montatul grinzilor, se poate reface canalul sau trebuie pastrat drumul tehnologic in continuare ?

Ionut

Evident, canalul va fi refăcut. Dar nu acum dupa ce termină cu grinzile, ci la sfârșitul lucrărilor.

alin_simeriaveche

Poate că nu am văzut prea bine sau nu am numărat bine, sunt mai multe grinzi?

ciprebbe

#16654
Quote from: Iceman on June 10, 2018, 09:56:40 AM
Alexandruduma multumim pt filmare :cheers:.....Terasamentul de la Gilau pe care au stat grinzile ani zile este bun?...Se vede ca este la cota, se poate asterne balast stabilizat direct?
nu pentru ca este contaminat. se va scoate din el si reface (parca 15cm) apoi vine cu  BSC-ul.

Quote from: ovicor on June 10, 2018, 10:04:37 AM
Dupa ce se termina cu montatul grinzilor, se poate reface canalul sau trebuie pastrat drumul tehnologic in continuare ?
De putut se poate reface dar nu prea ai cum duce betonul dincolo de canal pentru placa (ca sa nu se piarda timp). Ar mai fi posibilitatea sa deschida pt santier un sens din Gilau-Nadaselu pentru a reduce factura catre Hidro. chiar sunt curios ce solutie se va aplica dupa expirarea termenului initial de inchidere al canalului.

Quote from: alexandruduma on June 10, 2018, 07:46:17 AM
Si prima mea prelucrare video :) 4K  O:-)
Trebuie sa inveti sa iti ingheti degetele pe controler, fara miscari rapide :) in rest excelent te-ai descurcat.
4k nu se merita iti papa rapid bateria si se incalzeste foarte tare.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Quote from: alin_simeriaveche on June 10, 2018, 11:00:42 AM
Poate că nu am văzut prea bine sau nu am numărat bine, sunt mai multe grinzi?
Nu ai vazut bine :) sunt toate acolo plus aia de test dusa in organizare.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

voicul

+1 pentru filmare.

Ar fi buna una si pe A3 in B, ca deja s-a schimbat total peisajul de la ultima.

iachi_da

#16657
^^
Cred ca a vazut bine dar nu stia de grinda de test

Dominik

alexandruduma ms pt video +1...sunt curios daca de Miercuri se apuca sa puna grinzile peste calea ferata in Buc ?
You're in Steelers Country

teoneo

Imagini de astazi de pe lotul 2 Astaldi/Max Boegl (sect 2A-2), din zona viaduct Ludus/Gheja-CFR-Chetani.
Avand in spate Ludusul, o poza de departe.

Pozele urmatoare sunt facute de pe terasamentul caii ferate 405.





Am trecut de axul viitorului viaduct. Vederi spre Ludus/Targu-Mures.


teoneo

Din acelasi loc, dar cu partea dinspre Chetani (spre viitorul nod rutier). Prima poza in imediata apropiere a caii ferate:

Culeea unde se va termina viaductul:


Revin din nou pe partea nordica fata de axul A3.

Ieri si alaltaieri s-au adus grinzile si au post depozitate pe terasamentul din apropierea digului de langa Gheja (adica peste Mures si dincolo de dig fata de pozitia din care eram). Grinzile se vad in plan indepartat:

Ma departez treptat de axul autostrazii.




dr4qul4

In capatul din Bucuresti, avanseaza incet dar sigur. Aici nu e vina constructorului. Lucreaza de cati bani are alocati.
Au mai ramas doar grinzile peste CF.
Se lucra si sus pe pasaj (se vede un bobcat intr-una din poze).

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

voicul

Parerea mea e ca aici deja Aktor lucreaza pe banii lor.
Eu cred ca e pe la un 80% gata A3 in B.

dr4qul4

contractul a fost mic si asfaltul e scump. Nu cred ca au depasit 75%. Bune, financiar nu suntem chiar acolo, asa ca putem spune ca au lucrat pe banii lor. Dar nu exista facturi neplatite.
Pur si simplu si-au corelat ritmul cu bugetul.
Totusi, parca avem bugetare de 20 milioane de lei (din 60 necesari) si pana acum au facturat sub 1 milion.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alecu26

Quote from: ciprebbe on June 08, 2018, 10:52:27 AM
Ce nu arata prea bine si de ce s-ar feri de ce e in poza. Zici ca e facuta la Gilau si uite ce nu au fost probleme.
Acolo lumea se fereste de campul de sonde din capatul viaductului mare si nu de grinzile si terasamentele facute de Bechtel iar Deme a demonstrat tuturor ca nu e nevoie de lansator ca sa le ridice pe pozitie.

As zice ca de ambele. Grinzile sunt depozitate "dincolo" de campul de sonde. Posibilitatile de transport pe reteua de drumuri existenta sunt probabil foarte mici, sau inexistente.

Asa ca cea mai mia problema in eliberarea amplasamentului in zona campului de sonde duce la intarzieri in lant.
Drumurile noastre POATE;