News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 12 Guests are viewing this topic.

reed


cst08

Normal , trb sa l apere pe bombonel  :lol:

Ionut

#1637
Discutii inutile. Stiti foarte bine ca acel contract a fost unul politic. Tehnic vorbind, Nastase mai trebuie sa mai stea niste ani la brutarie. Practic vorbind, nimeni nu e vinovat. Va convenea sa se puna americanii de-a curmezisu' legat de intrarea tarii in NATO? Normal ca nu recunoaste nimeni, cum sa recunoasca? Contract dat fara licitatie, mai ales ca la acel moment CE (Comisia Europeana) a zis foarte clar ca nu e in regula. Asa opereaza americanii/Bechtel, ce nu e clar?

Nu este ieftin sa ai prieteni puternici. Romania a platit prietenia cu americanii. O face in continuare... vreti americani la Craiova la Ford? Le dai si tu niste facilitati. E firesc sa se negocieze pe toate nivelurile: politic, economic, militar. Se negociaza integrat, ca sa zic asa. End of story. Now let's move on.

reed

Ai dreptate Ionut,dar gandindu-ma la aspectul asta vine automat si problema caprei din curtea vecinului,cu ce or fi platit ungurii,cehii,slovenii? :lol:

sebba

de ce e firesc? de ce trebuie sa vrem americani la craiova? de ce numesti asta "negociere"? e constrangere si santaj, in toata regula!
prietenia se cumpara? lol! asta nu e prietenie, e tribut! cu ce ne alegem? cu nimic! doar ramanem in viata, sa platim si urmatorul tribut!

imi place aia cu "end of story" si "move on"
din pacate nu s-a "end" nici o "story" si din cauza asta nu avem unde sa "move on"... asa ca imi cer scuze ca am fost iarasi (aparent) off-topic
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

Nu e locul aici de astfel de discutii... daca vreti se poate discuta in Parcare despre interesul americanilor in Kosovo, de exemplu. Sau in general in Balcani pe unde au construit autostrazi. Desi nu cred ca vom putea avea o discutie normala, adica fara lamentari si expresii ultra-folosite.

savagedanyro

superbe noile imagini street view din google maps de la intersectia A3 cu CB !!!
TIMISOARA 2021 !

Ionut

Sunt vechi imaginile street view de pe DNCB. Poate vrei sa spui cele din satelit/pe Earth. :)

CornelB

Am fost la stana!:lol:
Din pacate nu vand produse lactate de acolo, ci de acasa de la proprietarul turmei. Daca vreti sa ajungeti acolo, va pot da datele de contact.:banana:

Buuun, dar nu pentru branza m-am dus acolo. E clar pentru ce?
Spre deosebire de vineri cand am fost singur cu masina unui prieten, un 4x4 micut, de data asta am folosit chestia de mai jos, pe care am "sechestrat-o"de la o firma vecina cu a mea:


Avand tancul la dispozitie, am intrat direct in snatier, ne salutau muncitorii:lol:, am luat-o direct prin camp pentru a fotografia asta:


Postul prezent e doar un teaser, lasati-mi putin timp sa imi termin niste treburi si postez mai tarziu restul pozelor.

reed

Cu jucaria aia....pari de-a lor..de aia te-au si salutat presupun.Asteptam cu nerabdare pozele tale

Tavi

Hai odata CornelB! Ai mila de saraca tasta mea F5 .. apropape am distrus-o  :lol:

Ionut

OMG, asfalt! :shocking: Sau e doar stratul de balast stabilizat asternut imediat dupa viaduct spre Popasului?

CornelB

#1647
Am facut o selectie din pozele facute astazi.

Este balast stabilizat sau asfalt?







Intr-o fotografie de acum doua saptamani, era un sant sapat pe latul terasamentului:


Pentru asta era:


Au avansat foarte mult cu canalul colector, de vineri de la poza postata de mine.
Azi erau aproape de Popasului:


Ne-am mutat langa centura, direct in camp pentru o mai buna perspectiva:



Prajina frate!!!







CornelB

Continuarea:




Utilajul astepta sa vina basculanta cu balast dinspre centrura. Era cam la 500 de metri de Popasului/Racovita:

[imghttp://img839.imageshack.us/img839/4673/037xd.jpg]http://[/img]


Pe pasaj era activitate, insa nu atat de intensa.
Sunt sigur ca exista un motiv care ne scapa pentru viteza cu care avanseaza, insa nu poate fi decat de bine!
Macar sa o tina tot asa si sa termine cat mai repede, sigur, daca au finantare.:cheers:

ciprebbe

#1649
Bravo CornelB, sa speram ca ii tine treaba si ca vei avea activitate in continuare :D ca vorba aia lapte si baranza trebuie in fiecare saptamana :p

Pe ce lungime estimezi ca au turnat stabilizatul?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe