News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

adiarc

Multumesc.

Are cineva idee ce se intampla pe lotul Astaldi,in zona termocentralei Iernut?Ceva activitate?Relocari de utilitati ?Orice?
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Ionut

Este activitate chiar foarte mare. Nu ai vazut filmarile noastre? Vrei sa ajungi in zona sau de ce intrebi?

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

bridge

^Deviere,inlocuire si protejare conducta Transgaz DN 700 Ungheni-Cuci,realizat 60%.

Vice33

Cu siguranță s-a răspuns la întrebarea mea pe undeva pe acest forum, însă cu scuzele de rigoare, mai întreb o dată:

1. Care este situația cu părticica "Nadaselu - Mihaiesti" din lotul 3A - Gilău-Mihaiesti? Stiu că e reziliat contractul de acum un an dar s-a mai reluat licitatia la acst tronson?

2. Mai departe, aceeași întrebare pentru tronsonul 3B Mihaiesti - Suplacu de Barcau (76 km)...

Mulțumesc, scuze încă o dată dacă întreb la ceva ce s-a răspuns.

realfanady

Am postat eu articol alaltaieri mi se pare din care reiese:

Nadasel - Mihaiesti, Mihaiesti - Poarta Salajului si Nusfalau - Suplacu de Barcau sunt la ANAP, si urmeaza sa fie ridicate pe SEAP (scoase la licitatie).

Poarta Salajului - Zalau (cu tunelul Meses) este in stadiul de revizuire SF.

Zalau - Nusfalu din cate stiu este in aer, deocamdata nici o miscare.

Ionut


NGC

^^^ Nu mai repet mesajul, dar vedeti aici. Documentatiile de atribuire au fost respinse anul trecut de cel putin 3 ori de catre ANAP .
Nu stiu care e situatia actuala, dar incercam sa aflam.

NGC

Suplacu - Bors

Quote from: FRS on February 20, 2018, 03:34:15 PM
O intrebare, se gaseste pe undeva si lista cu subcontractori ai celor care au participat la licitatie?

Quote from: Ionut on February 20, 2018, 03:35:26 PM
Trebuie sa fie in oferte. Dar ofertele nu cred ca sunt publice. :)

Sunt publice. Daca va intereseaza, le gasiti aici, aici si aici.
Daca are cineva timp, le poate trece si aici.

NGC

^^^

Quote from: NGC on February 19, 2018, 09:43:51 PM
Quote from: dr4qul4 on February 19, 2018, 09:37:20 PM
Totusi, am o intrebare: cine e VIAROAD SRL de a depus oferta de una singura?

Mai degraba acolo lipseste un "-" pentru ca sa faca parte din asocierea chiar de deasupra.

Quote from: dr4qul4 on February 19, 2018, 09:45:44 PM
asa am crezut si eu, dar in comunicat apar la pozitia 5...

@CNAIR: Mie 4 + 7 + 7 imi da 18, iar voua 19. Ori nu stiti sa adunati, ori ati uitat de oferta VIAROAD. :lol:

dr4qul4

Pana la urma care e treaba?
Nu gasesc Viaroad in ofertele pentru lotul 1. Nici asociat, nici subcontractor, nici macar tert sustinator. L-au pus sa fie la numar?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

GDPR

#15326
Raspuns MT la intrebarea deputatului Bode referitoare la stadiul nodului rutier Moara Vlasiei:



De data asta, e vorba de un obiect cu totul independent de restul lucrarilor din contractul Aktor, iar HG 343/2017, pe langa partile proaste, are si niste prevederi bune:

QuoteArt. 4. — Recepţia la terminarea lucrărilor şi, respectiv, recepţia finală pot fi realizate şi pentru părţi/obiecte/sectoare din/de construcţie, în condiţiile legii şi ale prezentului regulament, dacă acestea sunt distincte/independente din punct de vedere fizic și funcţional.
...
Art. 9. — Executantul trebuie să comunice investitorului, în perioada de valabilitate a autorizaţiei de construire/desfiinţare, data terminării tuturor lucrărilor prevăzute în contract, respectiv a lucrărilor aferente părţilor/obiectelor/sectoarelor din/de construcţie în condiţiile prevăzute la art. 4.

In cazul asta CNAIR chiar ca nu are nicio scuza.

horatiu.cosma

Da, e o bataie de joc de nedescris la cnair din punctul asta de vedere. Aici chiar e un caz clasic de receptie pe sectoare, nu ar munci oamenii astia mult mult decat e strictul necesar.

Sorin62

^^
Putem afla dacă există o comunicare a lui Aktor cu privire la nodul de la Moara Vlăsiei? De ex. au primit banii pentru lucrările efectuate la nod?
Că în ceea ce privește iluminatul public, nici nodul de la DNCB nu este iluminat...