News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 14 Guests are viewing this topic.

TibiV

Despre intrarea A3 in Bucuresti este foarte interesanta discutia de la 01.38.00 https://www.facebook.com/pnl.ro/videos/1757924887592874/

Deputatul Catalin Drula il intreaba pe reprezentantul Aktor daca este adevarat ca A3 NU va intra anul asta in Bucuresti si daca a trimis o scrisoare CNAIR pe tema asta.
Domnul de la Aktor spune "da, scrisoare este pe site, avem alocate 20 de milioane".
Catalin: "Si cat va trebuie? And you need ?...."
Aktor: "Fifty"...

Dupa care audierea a mers linistit mai dedparte, nu s-a spus nimic important, totul este OK.
Paralmentarii si-au facut treaba, au "audiat" toate partile, le-au dat dat constructorilor niste carne sa o bage in frigider, au mangaiat pe crestet MT si CNAIR si... Bingo ! O noua treaba facuta "cu responsabilitate" si "in spiritul Programului de Guvernare"...
Niste javre incompetente...

>:( >:( >:(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

zuma80

Quote from: Ionut on February 18, 2018, 05:06:06 PM

@Zuma, multumesc de update-uri! :cheers:

Cu multa placere, si eu multumesc tuturor pentru efortul depus aici, altfel am fi lipsiti total de aceste informatii.
Pentru A6!

milo1981

Despre motivele de intarziere in executia parcarilor si a spatiilor de servicii pe A3: Bucuresti - Ploiesti la minutul 39:25 (https://www.facebook.com/pnl.ro/videos/1757924887592874/)

Spoiler: Birocratia
autoMinder - aplicație de management a parcului auto

ciprinel

#15258
Eu ca si ploiestean si lucrand cu Consiliul Judetean Prahova si stiind cata bataie de cap este ca sa obtii o amarata de A.C., le dau dreptate celor ce fac parcarile. Doamna Arhitect Sef Luminita Iatan de la Consiliul Judetean Prahova, este in functie de zeci de ani si tine de culoarea rosie, te stoarce de toate puterile pana iti da acel act de 2 sau 3 foi. Personal am stat 2 ani sa iau pentru compania unde lucrez o astfel de autorizatie si-am fost plimbat pe drumuri de ziceam ca acolo sfarsesc de gat cu ei. Asa ca asta e birocratia de la noi. Sper in continuare ca sa dispara incompetenta din birourile de la stat. Oare cand? :((

Sorin62

#15259
^^^

De la 20 la 50 de milioane nu este o problemă de nesoluționat. Mai ales că finalizarea se va face în a doua jumătate a anului, când se poate face o rectificare bugetară. Măcar să termine ei până în august - septembrie, că mai au de lucru destul. (dacă termină la sfârșitul lui octombrie - până se face recepția, până se fac hârtiile, până trec termenele - plata finală se va face în 2018!)

Sorin62

^^
Răspunsul de mai sus se referă la postul lui TibiV de pe pagina precedentă, cel cu intrarea în București a autostrăzii A3, Aktor, Drulă, javre incompetente...,  nu la postul cu parcările de pe A3

cutter

Problema e ca din punct de vedere legal constructorul e "pe cont propriu" daca lucreaza mai mult de suma notificată (20 de mil). Adica isi finanțează singur acele lucrări fără a putea spera la recuperarea costului finanțării de la stat.

Acum calculati si voi costul finantarii la cateva zeci de milioane de lei pe (sa zicem) 6 luni si sa ne intrebam daca Aktor vrea sa faca cadou statului roman acei bani.

hadrian

Ce fata avea reprezentantul Aktor(e grec?) !
Un fel de Ce tot palavragesc astia aici?Money first ,bu$ine$$ later.

Vasilem

#15263
Am vazut lucrand sambata 17.02.2018 o foreza intre Ludus si Chetani, la viitorul nod DN- A3 de aici.
Poze facute duminica 18.02.2018.






Powered by API/PUM imgur uploader

Ionut

^ Este vorba de nodul Chetani/Ludus (A3-DN15). Au mult de lucru, este in stil Bechtel, o trompeta dubla.


Ionut

^ Exact. Il puteti vedea si pe Harta proiectelor, aici. Este pe lotul Straco. Ma bucur sa vad ca s-au apucat de treaba acolo.

horatiu.cosma

Poza e făcută de la intersecția bretelelor nodului cu DN 15. Dacă au mutat foreza acolo, înseamnă că au terminat de forat la intersecția bretelelor cu A3. Nu mai rețin dacă au executat forajele și la a 3-a structură, intersecția A3 cu DN 15.

realfanady

S-a aflat ceva pe tronsoanele Suplac - Santaul Mare? Azi e ziua cea mare din cate stiu  :D.

Ionut

Azi este. La ora 16:00. Dar se va amana cel mai probabil.