Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 19 Guests are viewing this topic.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

realfanady

De ce nu se poate progresa cu procedura de licitatie pe loturile 2 si 3, daca pe lotul 1 sunt probleme? Oricum lotul 1 este cel mai avansat (stadiu fizic). Exista o legislatie in acest sens, ca nu le poti trata separat?

interesantul

Sper să se intample ceva pozitiv cu Suplacu-Borș, deorece frații noștri de dincolo de Borș, in prelungirea M35 construiesc un nod de autostrada la nord de Berettyoujfalu cu ramificație către est, adică către noi.
Bonus, undeva in decembrie au mai dat drumul la câțiva km de autostrada, astfel când vii din EU, nu mai pierzi vremea tranzitand Debrecen-ul.
Am pierdut prin Romania 30 de ani...

voicul

Dec 2019 vin cu M4 la granita.

Mai mult de 1 an nu e nevoie la noi ca sa se faca granita - Biharia. Problema e de cand incepe anu?
Daca nu ... s-au mai vazut autostrazi terminate inainte de frontiera.
Nu moare RO din asta.

Ciprianul

Nu moare deloc doar ca se face de ras cam cum obisnuieste sa faca cam de 20 si ceva de ani incoace. Jalnic.
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

voicul

Asta e altceva (intradevar este jalnic - mai ales ca sunt 6 km! - nu ecoducte, nu tunele, nu munti - 6km in campie SI inceputi!), DAR de pe la sfarsitul lui ian 2020.

Pana atunci probabil o sa auzim:
Si noi am terminat A1 mai repede ca M43!

marinul

Daca ar fi fost spre Cluj gata autostrada si asteptam acum dupa cei 6km pana la granita era ceva. Asa probabil ciotul asta va fi gata primul si ii va ajuta doar pe localnici si cei care merg spre Salaj. De ras ne facem zilnic cu ce preocupari au cei pe care i-am ales.  S-au facut ungurii de ras ca au finalizat un ciot din M30 de 1,5 km la 3 ani dupa ce au inaugurat slovacii expresul R4 pe care oricum l-au descarcat in dn?

Trimis de pe al meu SM-J710F folosind Tapatalk


zuma80

Am facut astazi (18.02.2018) o scurta excursie prin zona pasajului de pe Gherghitetei pentru a imortaliza situatia.
Cateva poze de la pasaj cf Gherghitei






Pentru A6!

zuma80

Un clip rapid cu grinzile montate la pasaj Popasului.
Pentru A6!

zuma80

Prezint o filmare in care vreau sa evidentiez viitoarea conexiune a autostrazii cu orasul in zona de N-E (Colentina/Andronache).

Categoric dupa finalizare altfel o sa fie situatia traficului.
Pentru A6!

voicul

Conteaza multe, dar pentru orele de varf cu drum la Obor, cred ca asa va fii varianta cea mai rapida (vorba vine rapida)

vancouver

E f. bine ca exista macar doua variante. Daca Pipera e prea aglomerat se poate spre Obor, si invers. Cu waze se poate face rutarea cea mai buna. Si evident mai sunt si alte optini daca e "groasa", cum ar fi prin centura Bucuresti spre DN1 sau spre DN2 sau pe la Gherghitei si apoi nu pe Sos. Colentina, ci pe Sos. Fundeni pentru cei care au treaba spre estul Bucurestiului. Eu cred ca descarcarea din A3 nu va crea probleme si nici plecare spre A3, cel putin nu in prima instanta, adica 5-10 ani. Probleme o sa fie cand A3 va continua de la Ploiesti macar pana la Comarnic si cand A7 va exista de la Buzau pana in A3.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Ionut

Daca vreti sa discutati despre zona de conexiune A3-Pipera, avem thread nou dedicat infrastructurii in zona de nord-Pipera/Voluntari si ariile adiacente. Daca putem aici sa discutam strict despre A3...

@Zuma, multumesc de update-uri! :cheers:

alexandruduma

Pozele de vineri de la pod Gilau (facute cu aparatul foto, nu cu telefonul). Am corectat si video, de pe telefon a fost imposibil sa-l rotesc.






























Powered by API/PUM imgur uploader