Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 11 Guests are viewing this topic.

ciprinel

#15120

Asta este o veste buna. Acolo vor fi 24 grinzi. Cred ca-n maxim 2 saptamani vor fi puse toate. Numai bine ca vine primavara si pot intra tare pe aranjare cofraj, armatura, turnare, etc. Inca sper la aceasta bucata sa fie gata anul acesta.

Ionut

#15121
Sa vedem cat chef mai au sa lucreze cu bani de la banca. La finalul lunii ianuarie decembrie 2017 stadiul fizic era 66,50% si stadiul financiar 36,59% (raportat de CNAIR). Si nu exista buget pana la 100% pentru finalizare pana in iunie cand, teoretic cel putin, ar trebui o rectificare bugetara pozitiva. Si vorbim de Aktor, stiti ca nu stau prea bine la capitolul cashflow.

TibiV

Rectificarea va fi cel mai devreme in iulie, nu in iunie (nu au voie sa faca rectificari in primele 6 luni ale anului).
Iar daca o fac pe 31 iulie (si daca vor aloca bani...) deschiderea se va amana pentru octombrie-noiembrie...
(Este adevarat, am putea avea noroc - insa numai in stituatia in care contructorul alege sa lucreze pe banii lui pana la rectificare.)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rvemis


Ionut

Pot pune lejer 6 grinzi pe zi. Deci 4 zile. 2 săptămâni dacă o lălăie...

panda_no 5

Astazi pina la ora 16.20 au montat 2 grinzi.
Odata adusa macaraua de cei de la Deme Macarale e clar ca vor monta toate grinzile pina la sfarsitul saptamanii.
Asta inseamna front de lucru. :D
Pe cele doua rampe este deja un strat de bitum.

voicul

Ce bine arata macaraua aia la lucru! +1!

tone_iulian

Astazi spre Gherghitei se lucra  la pod peste CF 

tone_iulian

#15128

rvemis

azi la ora 13 erau 6 grinzi puse - eu zic ca mai pot pune inca 3 pana diseara

pentium10

Straco Grup cu vreo 3 excavatoare galbene la lucru in zona Capat A3 -> campie spre E60.

La Chetani o foreza in actiune joi si azi.
Am vazut si masini Max Bogl circuland pe E60.
Fiind limita de lot intre Astaldi si Straco Grup, greu de spus a cui e foreza.

Poze e facuta de pe E60 de aici, spre Mures.

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

panda_no 5

Quote from: rvemis on February 06, 2018, 02:12:00 PM
azi la ora 13 erau 6 grinzi puse - eu zic ca mai pot pune inca 3 pana diseara

La ora 16 erau 8 grinzi

podariudan


teoneo

#15133
^^

Din analiza imaginilor, daca punctul indicat de tine e cel corect, foreza e pe lotul Straco. Mai exact, foreaza pilonii pentru Breteaua 1 a Nodului de la Chetani, bretea care va subtraversa autostrada (pilonii vor fi forati de-o parte si de alta a bretelei, km 21+870.71 si km 21+912.86). Aceasta foreza e pe acelasi platou, nu e mult sub cota acestuia (cum sunt cele de pe lotul vecin). Ca reper poate fi luata si turla bisericii din Gheja (cat si dealurile de la sud de Gheja).
Daca fotografiai putin mai la stanga ai fi prins in obiectiv Ferma (de langa Chetani) si, pe directia acesteia, poate prindeai ceva si din varful forezelor de pe lotul Astaldi-MaxBoegl (pe care le-am fotografiat cu cateva zile inainte). Daca mai treci pe-acolo poti sa verifici asta.
E un lucru foarte bun ca se lucreaza la nod!

adiarc

Mai avem ceva noutati legate de nodul Iernut?...am pierdut sirul.

Multumesc anticipat.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura