Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 16 Guests are viewing this topic.

teoneo

In ultima zi a anului 2017, am reusit sa fotografiez mai multe obiective de pe autostrada, in timp ce ma deplasam spre Targu-Mures. Am inceput pe lot Astaldi, in zona Ludus-Gheja si am terminat pe lot Strabag, in zona CIC de langa Aeroport Targu-Mures.

In zona Ghejei, incep a spune ca Astaldi a inceput lucrul destul de serios. De la un localnic am inteles ca, inainte de sarbatori, s-a lucrat chiar si in timpul serii/noptii la lumina reflectoarelor. Dupa cum se vede din imagini, baza terasamentului deja e facuta, unele subtraversari de LEA de medie tensiune sunt pregatite, iar o sonda este prezenta pe pozitii si a forat aproape toti pilonii pentru 2 din pilele dinspre capatul vestic al lotului Astaldi (dinspre Chetani), mai exact, doua din pilele care sunt dincolo de calea ferata. De culee am inteles ca nu s-a apucat. Acolo mi s-a interzis sa fotografiez, insa am reusit sa gasesc un unghi de la mare distanta in care se vad capetele deja sparte a pilonilor forati.

Incep sa pun pozele intr-o anumita ordine, ca sa fie mai usor de inteles.
Am ales sa incep din zona km19+750 (cu mare aproximatie). In calea autostrazii erau cateva hale ale fostei ferme de porci dintre Ludus si Gheja. Acum acestea sunt deja istorie, fiind demolate. Urmarile aici:
(spre est, zona fostei ferme de porci)


...cam ce e acum pe traseul autostrazii..


Vedere spre vest (spre Turda). Dupa deal se zareste terasamentul.

teoneo

Ma deplasez spre vest (si fotografiez spre vest). Cei de la Astaldi sunt foarte scrupulosi cu tot ce inseamna informatie, semnalizari, avertizari, samd. Mi se par destul de ordonati pe santier (organizare, marcaje, delimitare, etc). Hmm. Ce sunt?



Aici apare si DC95 (drumul de la Ludus spre Gheja), frumos incadrat (delimitat).


+zoom: asa se distinge clar foreza (care este dincolo de dig, de raul Mures si de CF405).



Si in directie inversa (3 poze), spre locul de unde am facut pozele anterioare.




Din acelasi loc de unde am facut ultima poza, spre directia vest. Foreza incepe sa domine peisajul.

teoneo

Continui sa ma deplasez spre vest, dar mai intai pun imagini catre directia Targu-Mures (prima e cu zoom):




Cu fata din nou spre vest: incepe sa se distinga digul si o LEA de medie tensiune pregatita pentru a subtraversa terasamentul autostrazii.


imagini cu caminele sudice ale relocarii LEA:






De pe dig, spre zona relocarii LEA fotografiata anterior (e pana la terasament... vad ca n-am prins vreun stalp in cadru, pentru a avea un reper... e in zona in care se vede ca a fost facut șanț).

teoneo

Inseram o mica paranteza: poze cu podul tehnologic realizat acum aproximativ 9 luni. Localnicii au fost bucurosi ca au avut o asemenea piesa de muzeu, pana in luna aceasta. Se pare ca acum a fost conservat pana la reluarea lucrarilor in 2018. Ma deplasez de la est la vest cu fotografierea.






Dupa ce am traversat Muresul, fotografiez podul tehnologic de langa terasamantul căii ferate (pozele anterioare sunt luate de pe podul CF).


aici se pot vedea cateva din marcajele pentru pilele viitorului viaduct si pod care va traversa raul Mures si calea ferata.


...un marcaj pt foraj...

teoneo

Dupa paranteză (postarea cu podul tehnologic), revin cu pozele cu foreza (luate de foarte departe; de aproape n-am fost lasat sa fotografiez). Sunt turnati aproape toti pilonii in pamant, dupa care foreza va fi mutata intre CF si râu (Mureș).
- de pe terasament:

- de pe dig:


- de pe pod CF:

- (idem) se zaresc capetele sparte ale pilonilor:

- (idem) cu mai mult zoom:


cam atat... pe azi (printre picaturi). restul in alt an.

TibiV

Quote from: Ionut on December 31, 2017, 07:13:32 AM
Tibi, capatul de vest al A3 este la Bors.
Nu am baut chiar atat de mult de Revelion ca sa nu stiu asta...
Dar deocamdata capatul real al A3 este la Nadaselu...
Din pdv al circulatiei rutiere, de la Nadaselu la Bors vorbim despre 50% carioci, 50% ramasite ale unei "baze a temeliei fundamentului" unei autostrazi.

In mometul vorbirii noastre, A3 incepe pe Sos. Petricani si se termina la Nadaselu, Cluj.
Cu "gauri mense" pe traseu. De fapt nici nu avem o autostrada A3, decat "intentii" - foarte costisitoare, de altfel.
Dar oricum, in ceea ce priveste lucrarile efectiv incepute in teren, deocamdata A3 (ca si denumire "A3") este fix asta: Sos. Petricani - comuna Nadaselu...
(Trist, dar adevarat...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

@teoneo

Asta da dedicare! Poze in noaptea de Revelion! :cheers:
Asteptam si continuarea...

Bulwyn

@teoneo good job. F faine pozele.
La multi ani pt toti forumistii

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


teoneo

Continuare lot Astaldi-Max Boegl.
Cateva poze de pe amplasamentul A3, la sud-est de Luduș, aproape de Bogata.
Primele poze sunt facute in zona km17+400 unde se va uni rambleul cu debleul. [Rambleul care se va executa imediat după terminarea viaductului care vine dinspre Bogata și care va traversa râul Mureș, până unde întâlnește dealul aflat la sud de Luduș].
Deci, pozele sunt luate spre Vest (catre Gheja, Chețani, Turda), deplasandu-ma cu fotografierea de pe partea nordica spre cea sudica a autostrazii (prima poza e luata din afara perimetrului expropriat, se vad depozite de materiale):





teoneo

Ne intoarcem cu 180 de grade "și și" (directia fotografierii catre Est, respectiv deplasare inapoi, spre partea nordica). Ce se vede in dreapta este un drum local relocat (practic eu ma deplasam pe fostul drum local de exploatare care ducea direct catre Pădurea Bogății). Tot in poza aceasta, in stanga, se zareste podul de cale ferata dintre Ludus si Bogata:


zoom din acelasi punct catre Bogata (peste Mureș):




De-aici am coborat in lunca Muresului (pe drumul local relocat, partea nordica a acestuia).

teoneo

Din zona km17+100:
- doua fotografii spre vest, spre zona de unde am coborat:

+zoom


- o fotografie spre est (Mures, Bogata); in stanga e "podul Bogății" de cale ferata:

teoneo

Dupa aproximativ 30km, din zona DC73 (Pasaj peste DC93 si Paraul Mare). Aici s-a progresat foarte mult cu terasamentul. Peisajul este complet diferit. Din masina l-am tot vazut, insa acum aveti ocazia sa il vedeti si voi.
Asadar, de sus, de pe terasament, spre vest:



Powered by API/PUM imgur uploader

Din acelasi loc, spre est (spre Targu-Mures):


teoneo

Aproximativ din zona km9+850
- cu vedere spre vest (comparati cu acest lot de poze din 16.08.2017):

+zoom




- cu vedere spre est (comparati cu alt lot de poze din 16.08.2017)


Ridicatura aceea este peste pasajul inferior de la km9+781 (prezentat in pozele urmatoare).

teoneo

Pasaj inferior km9+781 si Podet km9+800



E60, spre Cluj.

Powered by API/PUM imgur uploader

revenind la pasajul inferior. poze spre Sud.



poze spre Nord.



(in unele poze se poate observa iluzia optica data de marginile oblice ale capatului tubului).



teoneo

Din zona fostului pinten de deal de langa statia electrica (comparati cu acest lot de poze din 16.08.2017), vedere spre vest, cu deplasare spre est ("inapoi"):