Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

Horațiu 87

Acord de principiu pentru contractarea unui împrumut de la Banca Mondială, în vederea sprijinirii activităților preliminare construcției autostrăzii Ploiești-Brașov, proiect prioritar al Guvernului României

Guvernul a adoptat astăzi, printr-un memorandum, acordul de principiu pentru contractarea unui împrumut de la Banca Mondială în vederea sprijinirii activităților preliminare realizării proiectului de construcție a autostrăzii Ploiești-Brașov. Valoarea împrumutului este de până la 35 milioane EUR, acordat prin intermediul Băncii Internaționale pentru Reconstrucție și Dezvoltare, instituţie membră a Grupului Băncii Mondiale.

Ministerul Finanțelor Publice și Ministerul Transporturilor vor întreprinde demersurile necesare pentru pregătirea proiectului și pentru solicitarea asistenței financiare, urmând să se convină cu Banca Mondială instrumentul de finanțare care va fi utilizat, pentru a permite demararea cât mai rapidă a activităților.

În cadrul Ministerului Transporturilor va fi creată o Unitate de Management a Proiectului, care va dispune de experiența necesară în ceea ce privește implementarea unui astfel de proiect și aplicarea procedurilor Băncii Mondiale.

http://gov.ro/ro/guvernul/sedinte-guvern/acord-de-principiu-pentru-contractarea-unui-imprumut-de-la-banca-mondiala-in-vederea-sprijinirii-activitatilor-preliminare-constructiei-autostrazii-ploie-ti-bra-ov-proiect-prioritar-al-guvernului-romaniei

pasadia

Formularea asta, cu unitate de implementare in subordinea MT (deci nu CNAIR!) imi cam sugereaza ca au ajuns si ei la concluzia ca trebuie un CNIR. Evident, cu alti oameni, cu alt partener extern, dar tot e bine si asa rau.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Ionut

Stroe: Unitatea de implementare a autostrăzii Ploieşti-Braşov, operaţionalizată până în ianuarie 2018

"La Ministerul Transporturilor s-a efectuat o foaie de parcurs foarte concretă, un plan de măsuri şi termene care v-a fost prezentat. Azi vă supunem aprobării memorandumul pentru împrumutul de 35 de milioane de euro, care, în principal, este alocat efectuării de analize, studii geotehnice, topografice, exproprieri etc, documentaţii tehnico-economice. Vreau să informez că cel târziu la data de 15 ianuarie unitatea de implementare a proiectului va fi operaţionalizată şi în stare de funcţiune", a declarat ministrul Transporturilor, Felix Stroe, la începutul şedinţei de guvern.

Mediafax

marinul

cate o "unitate" pentru fiecare lot, poate asa vedem eficienta

Ionut

N-ai inteles. Aceste UIP-uri sunt pe fiecare proiect de autostrada. Avem UIP-uri peste UIP-uri.

voicul

Pai daca autostrazi nu prea avem, macar UIP-uri sa avem.

cristi5

As vrea sa remarc ceva in legatura cu eliberarea autorizatiei de construire pe loturile Ogra-Campia Turzii.

1) Pentru birocratia romaneasca este culmea proactivitatii sa dai AC la cateva zile dupa ce a iesit AM
2)  chiar daca nu ar fi fost problema AM, proiectare (probabil comunicare cu cei care faceau AM), avizarea proiectului, exproprieri suplimentare si eliberarea AC in 12 luni era o performanta in sine

Mi s-a parut miraculos dar apoi m-am gandit ca horatiu.cosma si cutter s-ar putea sa fi fost implicati...

Vasilem

#14737
Intrebare mai generala: unde se publica AC (Autorizatia de construire http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/1515) ?
si mai specifica: pentru loturile din A3.
L.E.: Multumesc @ horatiu.cosma


NGC

"Realizarea Autostrazii Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Lotul 1: Targu Mures - Ungheni si Drum de legatura - relicitare"

Quote from: NGC on November 13, 2017, 06:46:05 PM
Sambata a inceput o anumita numaratoare inversa. Nu dau detalii deocamdata, dar o sa revin. :p

Quote from: Morosanu on November 13, 2017, 07:35:28 PM
Avem vreun castigator pe ceva lot si noi muritorii de rand nu stim????  O:-)

Stiti de mult timp despre STRABAG. ;)

Quote from: NGC on November 15, 2017, 12:25:00 PM
Data de 15.11.2017 reprezinta de fapt termenul actual de evaluare a ofertelor.

Procesul TRAMECO la CAB este suspendat din 19.10.2017.

Quote from: Ionut on November 15, 2017, 12:41:20 PM
Wait, what? :o
Deci avem evaluarea ofertelor inchisa, corect? Ca avem castigator desemnat.

Si contestatia Trameco? Cum adica procesul e suspendat din 19.10?
Nu mai inteleg nimic. :lol:

Quote from: NGC on November 15, 2017, 12:46:52 PM
QuoteSolutia pe scurt: În temeiul art. 411 alin.1 pct.2 din Cpc, suspendă judecata. Cu recurs pe toată durata suspendării judecăţii. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 19.10.2017.

La licitatia asta ne-am intors de mai multe ori din etapa evaluarii financiare in etapa evaluarii tehnice. ;)

Am promis ca revin. Vrabiutele au raportat acum ceva timp un lucru interesant.

Surprize, surprize! :D

Noul termen la CAB pentru procesul TRAMECO este 14.12.2017.

Ionut

Am tot intrebat dar nu am primit raspuns.

1. Se poate semna contractul cu Strabag atat timp cat aceasta contestatie a celor de la Trameco se judeca la CAB?
2. Ce se intampla daca se admite contestatia Trameco?

NGC

Nu cred ca am vazut intrebarile astea pana acum, dar poate mi-a scapat.

1) Uite ce zice Legea 101 / 2016 pentru contestatiile la CNSC.

Quote
ART. 9
[...]
(4) Autoritatea contractantă are dreptul de a încheia contractul numai după comunicarea deciziei Consiliului privind soluţionarea contestaţiei şi cu respectarea termenului de aşteptare prevăzut pentru încheierea lui.
(5) Contractul încheiat cu nerespectarea prevederilor alin. (4) este lovit de nulitate absolută. Încheierea contractului anterior/ulterior formulării contestaţiei nu împiedică soluţionarea acesteia de către Consiliu.

Avand in vedere ca la CAB se judeca decizia CNSC, ar trebui sa fie exact la fel, desi nu am la indemana baza legala.

2) In principiu, s-ar reintra in faza de evaluare tehnica, s-ar reevalua oferta tehnica TRAMECO, ar aparea un nou raport la finalizarea etapei de evaluare tehnica, raport ce ar putea fi contestat, apoi s-ar trece in faza evaluarii financiare, s-ar evalua oferta financiara TRAMECO si ar aparea un nou raport la finalizarea etapei de evaluare financiara, raport care ar putea fi si el contestat.

Ionut

Super. Deci de fapt suntem departe de semnarea contractului.
Trameco poate contesta în plus și acum la faza desemnării castigatorului.

NGC

Oferta lor a fost respinsa in faza de evaluare tehnica, deci nu pot contesta acum.

Vasilem

Quote from: cristi5 on November 10, 2017, 02:57:05 PM

Va rog sa semnalati daca vedeti vreo problema.

Am gasit ceva: pe zona Fegernic, la click pe zona respectiva, in descriere is in plus cuvintele: "no AM".
Apoi ar mai fi zonele in care s-a emis AC zilele trecute ... daca se gaseste cineva sa le detalieze.