Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 20 Guests are viewing this topic.

laszlo.robert

 :DEu desfac o sampanie diseara cind ajung acasa !!!;;

voicul

Nu mi-e clar daca s-a emis AM sau este in dezbatere, dar oricum pare un pas inainte.

Deci o sa se poata intra curand la lucru pe tot amplasamentul TGM - CT (mai putin lot1 fara firma castigatoare)?

adiarc

mai este nevoie de AC...care se poate acorda repede ( asta e rolul ministrului sa faca presiune ,nu exercitii jalnice de imagine ),sau se poate sta cateva luni pe circuitul de avizare
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Ionut

AC se poate da in 2 saptamani dupa ce iese AM...

Iceman

Vesti foarte bune...Sper sa avem activitate cat mai intensa pe tronsoanele  Nasdasel-Bors....  8)

dr4qul4

Poate vrei sa spui Campia Turzii - Targu Mures.
Spre vest inca nu avem contracte semnate.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Vice33

O mică intrebare: care este stadiul celor 2 subloturi 3B3 și 3B4...?

Subsectiunea 3B3: Poarta Sălajului - Zalău (Km 25+500 – km 38+450) + Tunelul Meses
Subsectiunea 3B4: Zalău – Nuşfalău (km 38+450 – km 66+500) - 28.05 km

De ce nu au fost urcate și acestea în SEAP odată cu celelalte tronsoane...?

Iceman

Quote from: dr4qul4 on October 25, 2017, 09:16:49 PM
Poate vrei sa spui Campia Turzii - Targu Mures.
Spre vest inca nu avem contracte semnate.
Ai dreptate....Dar orice tronson scos la licitatie intre Nadasel-Gilau si castigat de un constructor cu acest AM totul altfel se misca, incepand de la AC si finalizare lucrare ca si termen de executie :)

Bogdan_Cluj

Ok, hai sa luam un calcul teoretic:
- in 5 zile iasa AM (1 noiembrie)
- dupa alte 14 zile iasa AC (15 noiembrie)

Intrebare: ce se poate face la acea data pana in primavara pe tronsoanele dintre Campia Turzii si Tg.Mures (ma refer cu costuri "normale"). Apuca constructorii sa faca ceva? La poduri, se pot apuca de pilonii forati, in speranta ca pot sa iasa din pamant? Se poate lucra la ei peste iarna, ca sa zicem in primavara ca vor avea toate structurile iesite din pamant? Sau se vor apuca doar in primavara si atunci practic nu conteaza acest AC ca e acum sau in primavara?

TibiV

Cu AC pe 15 noiembrie cred ca se pot apuca cel mult sa deseneze cum vor face organizrile de santier in martie 2018...

Vedeti pe forum cativa ani in urma...
Avem talentul asta sa "rezolvam" problemele birocratice fix in ajun de Craciun. :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Poti face o groaza si iarna... daca vrei. Poti inclusiv turna pilele. Nici nu zic de piloti forati... sapaturi... chiar si umpluturi (daca nu e foarte ger). Mai greu cu asfaltul iarna. In rest, poti baga mare. Evident, nu poti lucra in nameti de 2 metri si la -20 grade... dar astea sunt conditii timp de 2-3 saptamani maxim!

pbh

Important este ca de la emitere AC incepe sa ticaie ceasul. Depinde de constructor cum isi calculeaza timpul, ori incepe cu ce a spus Ionut mai sus, ori din martie trage tare sa recupereze 5 luni in care a hibernat.

cmd

Oare la Poarta Salajului au pus nod - ca nu era ultima data. Altfel sta si lotul asta muzeu vre-o zece ani pana termina tunelul Meses.

Ceva miscare la podul Gilau a vazut cineva? A trecut si octombrie.... Totusi, nu inteleg de ce "atata graba"?

ciprebbe

La Gilau inca nu au ordin de incepere. Comandamentul vrabiutelor nu a facut inca raportarea dar se vede in departare ca se apropie un stol cu vesti bune. Mai e foarte putin pana aterizeaza.:)
Oricum scopul a fost atins.... inceperea cat mai spre iarna a lucrărilor pentru a incurca la maxim graficul de lucrari al constructorului.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Tavi

#14429
In urma cu o ora pe Petricani :)



Pe aici va fi breteaua de intrare pe A3 din Petricani. Acum e o mare groapa acolo.
















Powered by API/PUM imgur uploader