Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 14 Guests are viewing this topic.

laurashgeo

Maine trebuie sa plece fratele meu din Piata presei libere spre casa si am inteles ca la Afumati sunt lucrari si traficul e groaznic. Merita sa mearga pe A3 inspre Ploiesti si de acolo sa o ia spre Buzau? Google maps spune sa iasa de pe autostrada prin dreptul lacului Snagov inspre satul Lipia si sa continue pe judetene pana la Mizil. Nu mai este alta iesire pana la Ploiesti?

mitsu

Da, e singura iesire, altfel se merge pana la Ploiesti, se iese in centura est, se merge inapoi spre centura vest, apoi in DN1B spre Mizil si Buzau.

Pe DJ-urile acelea de la Lipa spre Mizil nu stiu cum se merge. In toate cazurile, timpul de parcurs creste. Dupa parerea mea, daca se lucreaza doar la Afumati, mai bine sa mearga tot pe DN2. Nu cred ca se sta mai mult in Afumati decat pe drumurile din variantele de mai sus. Doar daca vrea sa vada cum e autostrada, atunci poate sa mearga pe ea :D.

verdiuc

Quote from: sage on April 29, 2013, 01:48:41 PM
Iar in nod, am intrat pe contrasens inca de la prima curba. Semnul de acolire prin dreapta lipsea... In giratoriul dreptunghiular nu exista indicatoare de preincadrare si abia la fiecare iesire vezi panouri mici (si strambe) care iti spun incotro te indrepti.

Pentru mine a fost o mica aventura - am dat cu spatele pe breteaua unei autostrazi (faceam asta sau ma ducea pana la Ploiesti), dar ei ar fi fost complet pierduti.

Sute de milioane de euro cheltuite ca sa pastrezi 100 km/h unde ai trei benzi si sa nu mai ai bani de semnalizare rutiera. Baietii de la minister, sunteti penibili!

Or fi ei, dar si tu ai partea ta de penibilitate, sa nu te prinzi ca intr-un sens giratoriu trebuie sa mergi prin dreapta acestuia !!

sebba

^^ crezi ca te-ai fi descurcat altfel?
nu stiu ce e acolo dar omul zice clar "giratoriu dreptunghiular"
daca e ce imi inchipui eu - din descrierea lui - imi pot inchipui cu usurinta o intersectie in T in care ai de ales
di daca nu ai indicator... e la ghici! ori-ori, lucru sigur!
omul a avut 50% sanse sa vireze corect! si tot atatea sanse sa greseasca!

cand au dat drumul la A1 intre Arad si Timisoara... crezi ca era vreun indicator pe undeva? CUCU! NIMIC!
iau si eu famelionu sa le arat "balta cu papura", autostrada la marginea orasului, pfff.... hai... sa vedem Timisoara!
si da-i sa iesi din oras, din Arad... spre Timisoara... si trezeste-te pe niste drumuri total necunoscute... fara indicatoare,,, fara nimic...
banuiesti corect ca am luat-o invers, da?
am incercat eu cu 2 zile inainte sa merg la o baba de ghiceste in cafea - sa-mi zica pe unde sa o iau sa ies pe autostrada - dar era ocupata si n-am mai stat la coada, m-am bazat pe indicatoare... si surpriza... nu erau!

abia acum... dupa mai bine de 1 an... au pus si ei indicatoare cu si catre A1... atat in oras cat si mai pe marginea lui....

e normal? e ca si cum ai cumpara o masina dar toate butoanele au pictogramele sterse... si incepi sa le apesi la ghici...


Sailing away! S/Y Haimana

verdiuc

Quote from: sebba on April 29, 2013, 11:41:00 PM
^^ crezi ca te-ai fi descurcat altfel?
nu stiu ce e acolo dar omul zice clar "giratoriu dreptunghiular"

Uita-te pe pagina anterioara la filmarea lui Ionut de pe Bucuresti-Ploiesti.
La min. 27:45 apare sensul giratoriu ...
Daca tu il vezi pe ala dreptunghiular sau daca iti vine sa o iei prin stanga pe-acolo ... :o

sage

1. Giratoriul despre care fac vorbire este in nodul de iesire de la Snagov si nu de la Ploiesti (cel din filmare)
2. Incadrarea pe contrasens a fost la o intersectie inainte de giratoriul dreptunghiular.
3. Ideea este ca navigarea prin nod se face dificil si nu facem nimic pentru a incuraja oamenii sa foloseasca autostrada.

Considerentele despre capacitatile mele de orientare in spatiu nu isi au locul aici. Indiferent cat de inapt sunt eu, semnalizarea se face pentru toata lumea. Oricine trebuie sa priceapa din semnele clare, mari si repetate. Ori, nodul acesta este o rusine.

panda80

#1446
Nodul Snagov este creat astfel pentru a se putea impune acolo taxarea cu porti. Il putem prezenta ca un argument de ce nu trebuie implementata aceasta metoda de taxare. La fel si nodul Gilau, care este de asemenea foarte complicat.

ciprebbe

Azi e ultima zi Bechtel in Romania? Cineva asa se lauda...........
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

tonică

Quote from: verdiuc on April 29, 2013, 06:30:21 PM


Or fi ei, dar si tu ai partea ta de penibilitate, sa nu te prinzi ca intr-un sens giratoriu trebuie sa mergi prin dreapta acestuia !!

verdiuc, nu esti tu cumva aceeasi persoana vestita pe ssc cum ca taie in linie dreapta autostrazile cica doar pentru a ajunge mai repede cu 3 secunde?  :lol: Ce tupeu....

penad2007

Quote from: ciprebbe on April 30, 2013, 05:09:10 PM
Azi e ultima zi Bechtel in Romania? Cineva asa se lauda...........

Daca nu mareste salariul mamei lui Sova.

nirolf

Si eu am luat-o fara sa vreau spre Ploiesti la nodul de la Snagov, desi stau bine cu orientarea de fel. Acolo semnalizarea este proasta.

iuli

Quote from: tonică on April 30, 2013, 05:30:57 PM
verdiuc, nu esti tu cumva aceeasi persoana vestita pe ssc cum ca taie in linie dreapta autostrazile cica doar pentru a ajunge mai repede cu 3 secunde?  :lol: Ce tupeu....

:lol:
Am şi uitat de postul ăla de troll...  :lol:
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

verdiuc

Quote from: iuli on April 30, 2013, 09:23:51 PM
Quote from: tonică on April 30, 2013, 05:30:57 PM
verdiuc, nu esti tu cumva aceeasi persoana vestita pe ssc cum ca taie in linie dreapta autostrazile cica doar pentru a ajunge mai repede cu 3 secunde?  :lol: Ce tupeu....

:lol:
Am şi uitat de postul ăla de troll...  :lol:

Da, sunt, dar si acolo vi s-a spus sa fiti on-topic, fiecare cu parerea lui despre cum sa abordeze o autostrada fara trafic.


ciprebbe

#1454
Poliţia clujeană, dotată cu un aparat cu laser ce poate depista vitezomanii de la o distanţă de 1,2 km testat pe Autostrada Transilvania.

Victor Ponta: "Rezilierea contractului cu Bechtel se va incheia imediat ce avem finalizata negocierea" Doamne ce PM(prim ministru) avem :lolz:

Quote"Din actualul exercitiu financiar al Uniunii Europene vom finanta, in perioada imediat urmatoare, acel tronson de autostrada Sebes - Campia Turzii. Deci, practic, legam ceea ce s-a facut, bucatica aceea facuta de Bechtel, de autostrada Arad - Sibiu si, mai departe, de la Gherla daca nu ma insel. Trebuie finalizat ceea ce a inceput Bechtel si n-a terminat", a subliniat premierul Victor Ponta, citat de Agerpres.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe