Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

7 Members and 21 Guests are viewing this topic.

Ionut

La Ungheni-Tg Mures o sa avem in curand vesti... sper ca bune.

alecu26

Parca zicea NGC sa pregatim o lada mare de bere. Asa bune sa fie?
Drumurile noastre POATE;

Mihai_C_Radu

#14357
@ Pasadia... poate imi joaca memoria feste, rog corectati daca este cazul... cred insa ca lista ta e incompleta... :((

8. una bucata reziliere Suplacu-Bors acum vreo 2 ani (firma aceea in insolventa... spaniola parca)
9. una bucata reziliere Nadaselu- Mihaiesti (Maltauro)

LE - am verificat :

pt pct 8: reziliere in noiembrie 2016

"La construcţia Suplacu de Barcău-Borş a fost selectat, în luna mai 2015, consorţiul compus din Corsan-Corviam Construccion SA, Consinit SRL, Road Consulting & Design Solution SRL şi Via Design SRL. Preţul contractului a fost stabilit la 701 milioane de lei fără TVA. Contractul a fost semnat în mai 2015."

pt pct 9: reziliere in iulie 2017

"Reaminitim faptul că acest contract cu asocierea dintre ICM SpA – Viaponte Rom SRL a fost semnat în data de 26 mai 2016. Ordinul de începere a construcției a fost emis în data de 7 octombrie 2016"

alecu26

In 2005 a fost ceva reziliere..... dar atunci Bucuresti - Brasov era mai impartit (Parca Strabag la Buc-Ploiesti, Vinci la Comarnic Predeal, si ceva consortiu izraelian la Predeal Brasov).

A mai fost o licitatie prin 2008 pe vremea lui Boc...cu Vinci castigator, doar pe Comarnic Brasov, la care in final prin 2010 a denuntat unilateral contractul.

In principal e corect ce spui, daca facem referinte doar la anul rezilierii si la contractele principale.

 
Drumurile noastre POATE;

adiarc

N-as face o evidenta..nu stiu daca s-a incheiat  >:(...cu rezilierile
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

ciprebbe

Quote from: pentium10 on October 17, 2017, 09:52:29 AM
apropo Ungheni -TgMs + drum de legature sta dupa ce? parca avem acolo o licitatie finalizata

Si un Strabag pe loc 1 la oferta.
Papagalii  mei (loro) urla ca deja am fi in perioada de contestatii si ca s-a comunicat ofertantilor rezultatul.

Par destul de seriosi....


Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

adiarc

cu Strabag in vecinatate e a doua cea mai buna veste posibila...prima ar fi AM,AC pt nodul Iernut si cei 600 deM de pe lotul Geiger...si asta pana prin februarie...ca sa nu pierdem si sezonul de constructii 2018
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

NGC

Quote from: Ionut on October 16, 2017, 07:28:56 PM
AC sta dupa AM... care AM trebuie emis pentru Bors-Ogra...

V-am zis ca daca totul merge bine, saptamana asta veti fi ocupat cu berile. :D

Pentru inceput, puteti vedea solutia finala avizata pentru zona cu pajistea Fegernic.

http://www.anpm.ro/documents/12220/2231306/Completari+Autostrada+Bucuresti-Oradea.rar

Solutia adoptata (in loc de viaduct, pod, etc) este "realizarea unui rambleu cu asigurarea unei deschideri de minim 5 m, de tipul unui podeț".



P.S. Saptamana inca nu s-a incheiat. ;)

Ionut

#14363
Bietul popândău... o sa il stresam cu mașinile.
Deci iese AM luna asta?

NGC

Chiar daca se ia decizia emiterii acordului de mediu, trebuie acordate cateva zile publicului pentru observatii.
Va tin la curent.

NGC

Quote from: ciprebbe on October 17, 2017, 12:29:29 PM
Quote from: pentium10 on October 17, 2017, 09:52:29 AM
apropo Ungheni -TgMs + drum de legature sta dupa ce? parca avem acolo o licitatie finalizata

Si un Strabag pe loc 1 la oferta.
Papagalii  mei (loro) urla ca deja am fi in perioada de contestatii si ca s-a comunicat ofertantilor rezultatul.

Par destul de seriosi....

Licitatia nu e finalizata.
Si prin alte locuri se aude, dar mai asteptati putin confirmarea. ;)

NGC

Quote from: Ionut on October 17, 2017, 08:57:34 AM
Pai am discutat aici acum ceva timp! N-ai fost atent?
Nu a aparut pe SEAP, de altfel articolul precizeaza clar:

Contactaţi de ECONOMICA.NET, oficialii CNAIR au menţionat că documentaţia este pregătită şi urmează să fie validată de către Agenţia Naţională pentru Achiziţii Publice (ANAP), pentru a putea fi publicată apoi în Sistemul Electronic de Achiziţii Publice (SEAP). Termenul estimat pentru lansarea licitaţiei este finalul anului.

Si mai precizeaza ceva in titlu.

QuoteCompania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) va scoate la licitație construcția a noi secțiuni din Autostrada Transilvania cu o lungime totală de peste 55 de kilometri, conform unor surse ale Asociației Pro Infrastructură.

:D

TibiV

Pai doar nu te asteptai sa scrie in articol:

conform unor vrabiute ale Asociației Pro Infrastructură...

:lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

:lol:

Ma refeream la faptul ca sursa pentru articolul lor este "surse ale Asociației Pro Infrastructură", dupa care au verificat la sursele lor de la CNAIR si nu invers.

NGC

P.S. Asteptam articolul nesemnat si despre VO Bacau. ;)