Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 8 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

Exact ce ziceam si eu mai sus.
In momentul in care apare in SEAP ca atribuita e oficial deja.
Acu el (Umbrarescu) are unda verde ca sa se apuce de lucru, insa nu stiu daca nu trebuie sa primeasca si ceva bani inainte pt a putea incepe.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Eurocopter

Daca nici 60 mil. EUR nu gasim in 2013+2014 pentru 9km de autostrada gata semnati, putem sa ne lasam pagubasi si sa renuntam la orice idee de a construi autostrazi.

Eu nu stiu de unde a aparut initial acest zvon cum ca se renunta la Gilau-Nadasel, eu unul nu am auzit nimic pe canale oficiale sau presa.

cricric

Pai nu circula un articol unde Sova zicea ca ar vrea sa renunte "unilateral", pentru ca UMB oricum "nu a avut costuri"?

Eurocopter


teocharis

Quote from: Eurocopter on April 25, 2013, 06:05:40 PM
Daca nici 60 mil. EUR nu gasim in 2013+2014 pentru 9km de autostrada gata semnati, putem sa ne lasam pagubasi si sa renuntam la orice idee de a construi autostrazi.


de ce e nevoie de acest ton apocaliptic?

se stie ca bugetul de stat e atat de sarac incat, practic, nu acopera nici pensiile+salariile in toatalite

autostrazi+alte infrastructuri se fac din fonduri europene+imprumuturi

cricric

Quote from: Eurocopter on April 25, 2013, 07:29:12 PM
Unde e sa-l vad si eu...

Nici nu mai conteaza acum.
Dar ma gandesc ca anul asta numai proiectarea se mai face. Si la anul vor vedea baietii de unde scot finantarea

StefanCelMare

Cunosc si eu aceasta idee, ca nu se mai face nici un km pe A3.
S-a vehiculat, nu mai stiu unde o fi articolul ala.
A se vedea acest articol de azi, sunt sanse sa nu se lucreze nimic, chiar daca contractul e semnat.
http://citynews.ro/eveniment/cecan-seful-drdp-cluj-cnadnr-va-decide-daca-se-va-lucra-sau-nu-la-tronsonul-gilau-nadasel

Ionut

WTF?! Eu nu inteleg nimic. Scurt, se face sau nu? ???

teocharis

Quote from: Ionut on April 25, 2013, 08:31:12 PM
WTF?! Eu nu inteleg nimic. Scurt, se face sau nu? ???

nu, nu sunt bani.

ciprebbe

#1419
Am intrebat si eu in seara asta persoane importante implicate direct in licitatii din SEAP si au zis ca e ceva normal sa apara atribuirea in urma procedurii de licitatie deschise si finalizarea contestatiilor insa daca nu sunt bani ramane asa.
Adica avem UMB constructor pe acest tronson 100% , peste el nu se va putea trece pe acest tronson (are ultmul cuvant in orice negociere viitoare, deci el decide daca vrea sa renunte sau nu la constructia lotului).
PPP(daca se doreste) nu se va mai putea face aici fara acordul )renuntarea) UMB si  nici o alta licitare in viitor pe aici nu se poate.
Conculuzia avem constructor, daca nu se vor aloca din banii de la A3 alocati in 2013 ramanem cu atat.

LE. Si sa nu uitam urmeaza pe 30.04 finalizarea "negocierilor" cu Bechtel.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

teocharis

Quote from: ciprebbe on April 25, 2013, 09:36:40 PM


LE. Si sa nu uitam urmeaza pe 30.04 finalizarea "negocierilor" cu Bechtel.

la ce negocieri te referi?

ciprebbe

Avioanele din capul unuia care conduce un minister care practic e doar pe hartie iar el (vorba lui sebba) habar nu are.
Ne ameninta cu rezilierea, si masa e avocata Bechtel ului.
In orice tara o astfel de incompatibilitate se solda cu DEMISIA,

Eu astept sa vad rezultatul.
Stim ca ne costa 250 mil sa terminam Suplacu-Vama.
Sunt curios cat va mai lasa din suma asta Bechtel ca sa plece iar apoi noi asiguram paza+ conservare+ relicitare pt cativa ani. :((

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

teocharis

au fost platite datoriile catre Bechtel?

cricric

^^ a fost bugetata pentru anul asta (zicea sova), dar nu stiu daca plata efectiva a avut loc

teocharis

sova si-a pierdut complet crediblitatea