News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 10 Guests are viewing this topic.

Morosanu

Astia se contrazic in declaratii cum nu ai mai vazut. Unu (Sova) reziliaza tot cu Bechtel oricat ar costa, ca sunt sau nu de acord ceilalti. Vine altu (Dragnea) si zice nu-i nicio problema facem mai departe A3 cu Bechtel. Ce sa mai zici? Sa razi sau sa plangi?
Politica distruge tot ce atinge.

ciprebbe

Sa fie asta oare un prim semn ca Bechtel nu se lasa si ca esueaza negocierile?
250 mil si face 64km sau foloseste clauza de 500mil si pleaca fara sa mai faca nimic.
Sapt. asta il auzisem si pe Boc ca ramanem cu 2 segmente facute de Bechtel si mi s-a aprins un beculet atunci, l-am stins repede, acu vine si Fenechiu ....hm
Se apropie termenul de 30 aprilie si vom afla, pana atunci doar speculatii.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Sova. Un nebun arunca o piatra in balta si 10 destepti forumisti se dau peste cap ca s-o scoata.

radutm

Quote from: Ionut on April 05, 2013, 09:00:33 PM
Sova. Un nebun arunca o piatra in balta si 10 destepti forumisti se dau peste cap ca s-o scoata.
ouch! nu cred ca asta ai vrut sa zici! :lol:
cont inchis

Ionut

La destepti ma includ si pe mine. :p Numai ca eu am decis sa ma las pagubas cand vine vorba de a comenta si/sau a intelege ineptiile spuse de Fenechiu ("vom finanta constructia M5 din capitala cu bani din fondul de mediu" - bani de fapt destinati programului Rabla) si mai ales de Sova (aici nici nu stiu ce exemplu sa dau mai intai).

CornelB

Daca tot am plecat pe drumurile patriei, mi-am zis eu sa nu merg cu mana goala, asa ca am luat cu mine niste fotografii.:lol:
Asadar, incep in ordinea fireasca dinspre Bucuresti spre Ploiesti.

Pe segmentul DNCB-Petricani, nu misca nimic, nu este picior de muncitor si nici o urma de utilaje:





De la Centura Bucuresti pana la Centura Ploiesti (cateva denivelari pe ici pe colo, in special la km 30 si 34) se merge bine:












ciprebbe

Excelente poze.....
MAMA ce vreme e in sud.......incredibil......... in ardeal nici nu mai stim cum arata soarele :(
De cand zbura eurocopter daca era si aici asa vremea......
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Aceleasi zvonuri, intentii si vorbe fara sfarsit cu chinezii si Autostrada Transilvania (si alte proiecte de infrastructura).

stangabriel

Au aparut cateva utilaje sub pasaj autostrada A3 cu centura Bucuresti.  excavator mare, un utilaj pe senile cu lama, 2 ridicatoare cu brate,nu stiu denumirile tehnice...poate se mai apuca de lucru.

Tavi

Panda no 5 e de prin zona. Daca nu e o coincidenta o sa aflam incurand. Din cate am inteles este singura bucata bugetata de anul acesta. Asa ca nu ar fi o mirare sa inceapa ceva ... Orice...

ciprebbe

Ma plimbam si eu pe  google street view , prin zona Clujului  mergand spre Oradea ajung la Gialu in zona unde acum e actualul nod pe A3. Rotesc imaginea citesc data (august 2009) si ma minunez. In august abea se forau pilonii in pamant si la 1 decembrie se circula pe acolo, practic astia in 4 luni au facut viaductul ala.....am si uitat de ce puteau face astia.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

cricric

Cu ce bani oare  sa se faca? Inafara de aia 40% sau cat fi pentu TENT- core? Sa mai scoata din ceva artificii dupa regionalizare?

Ca daca ar fi asa, poate ar putea introduce Gilau-Bors in TENT-core si sa faca acelasi lucru

CornelB

Spunea mai sus, colegul @stangabriel ca au aparut ceva utilaje sub pasajul de la Centura Bucuresti - A3.
Ieri dimineata am dat o fuga, sunt niste utilaje pe si sub pasaj, dar cam atat.



Dupa numarul pieselor imprastiate pe jos, o posibila victima a modului "genial" de intrare/iesire in si de pe centura, la intersectia cu Stefanesti:

Ionut

Ar fi ceva sa reia lucrarile... insa nu vad cum fara bani...

asztalos

http://www.realitatea.net/sova-companii-foarte-mari-din-lume-si-au-manifestat-interesul-pentru-autostrada-transilvania_1165368.html
Sa speram ca, pe bune, vor fi investitori straini care vor concesiona tronsoanele de autostrada. Poate asa mi se va indeplini visul sa ma duc pana la Bors pe autostrada...