Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

cosminn

#13785

dr4qul4

Nici un semn de interzis. Politia nu te poate amenda pentru ca ai ocolit acele semne care semnifica atentie ocoliti. Probabil a fost deschisa circulatia neoficial.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

panda_no 5

Nu este nici un semn de acces interzis!
Verificat de mine cap-coada.
Seara cand se reduce activitatea in santier intra cam 3-4 autovehicule la fiecare jumatate de ora.
Ba chiar au inceput sa intre si cei de la Fan Curier care scurteaza pina la sediul lor de pe CB.
Nu stiu ce ar putea sa iti faca Politia Rutiera atata timp cat nu este nici un semn de interzicere.
Balizele din plastic sunt date la o parte pentru ca inclusiv camioanele care aprovizioneaza santierul folosesc sensul de iesire spre centura.
Vineri seara am avut surpriza sa constat ca un Logan venea pe sens contrar , dinspre centura spre Popasului , dar pe cele 3 benzi care duc spre centura!!!!!
Si nu imi pot inchipui cum a reusit sa ajunga acolo!

cezar.ionescu

Calitatea e in toate:
- balariile mai au putin si ajung pe prima banda
- hop la urcare si coborare pasaj peste DNCB
- e vreun gard de protectie pentru oile de pe campul dintre centura si Popasului?
- banda de iesire dinspre Popasului spre autostrada numai de accelerare nu e. Nu se putea indulci curba? La fel la iesire de pe autostrada in popasului.

panda_no 5

Da exista gard dar e cam de forma.
Trec dulaii de la stana dintr-o parte in alta fara probleme.

disney

Quote from: euromau on August 02, 2017, 10:25:31 AM
Ati vazut careva comunicatul CNAIR despre lotul Maltauro???
Am ceva informatii ca inca se negociaza...s-ar putea continua!Cel putin in teren sunt in stand by toate utilajele si oamenii.

E reziliat, dupa cum s-a mai scris. Acum avem si motivele oficiale ale rezilierii.



cosminn

Un vecin mi-a spus că ieri a încercat să o ia pe A3, până spre centură, de pe Popasului. La nici 200 de metri după ce a ieșit de pe Popasului s-a intersectat cu 3 mașini de poliție, care l-au oprit și i-au spus că încă nu e permis accesul și să întoarcă mașina.

twinsen

Cateva poze cu autostrada la intersectia Petricani - Mobexpert surprinse aseara



Using Tapatalk

laszlo.robert

Vrabiute,vulturi :ceva AM in vizor ?

panda_no 5

Se lucreaza la rampa dinspre Bucuresti a pasajului de peste Popasului.In prima poza se vede si rampa de pe partea cealalta a str Popasului.
Se lucreaza si la canalizarea de pe marginea A3.
Se inainteaza si cu balastul stabilizat.
Pe cealalta rampa se finiseaza terasamentul si lasa impresia ca s-ar putea apuca de balastul stabilizat nu peste mult timp si acolo
Se lucreaza continuu si la coloanele forate de la pasajul de peste calea ferata.
Din spusele constructorului grinzile depozitate linga centura vor fi aduse doar cand vor fi gata pilele pentru ca nu au un alt loc de depozitare.

30 (4) by florin_apo,

30 (5) by florin_apo,

30 (6) by florin_apo,

30 (7) by florin_apo,

30 (8) by florin_apo,

NGC


NGC

In alta ordine de idei, avem o alta gafa birocratica.

"Proiectul de Hotărâre pentru completarea Hotărârii Guvernului nr. 67/2016 privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional "Secţiunea 2A Ogra - Câmpia Turzii pe teritoriul localităţilor Bogata, Cheţani, Cucerdea, Cuci, Iernut, Luduş şi Ogra din judeţul Mureş şi pe teritoriul localităţii Luna din judeţul Cluj din cadrul obiectivului de investiţii de interes naţional «Autostrada Braşov-Târgu Mureş – Cluj - Oradea»", precum şi suplimentarea sumei prevăzuta in Hotărârea Guvernului nr. 67/2016"

http://mt.gov.ro/web14/transparenta-decizionala/consultare-publica/acte-normative-in-avizare/1673-hg30082017dirtac

QuoteDintr-o eroare, Primăria Luna nu a transmis date pentru toate imobilele afectate de construcţia obiectivului de investiţii antemenţionat. Astfel, un număr de 44 de imobile care fac parte din coridorul de expropriere aprobat prin Hotărârea Guvernului nr.67/2016, nu au fost identificate la momentul iniţierii Hotărârii Guvernului 67/2016.
In prezent, pentru continuarea realizării obiectivului de investiţii ,, Secţiunea 2A Bogata, Cheţani, Cucerdea, Cuci, Iernut, Luduş şi Ogra din judeţul Mureş şi pe teritoriul localităţii Luna din judeţul Cluj din cadrul obiectivului de investiţii de interes naţional «Autostrada Braşov-Târgu Mureş-Cluj - Oradea»", este necesar a se aproba declanşarea procedurii de expropriere pentru un număr de 44 de imobile, în suprafaţa totala de 46.928 mp si a se aproba suplimentarea sumei aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 67/2016 cu suma totala de 193.111,74 lei aferenta justelor despăgubirii rotunjita la valoarea de 194 mii lei.

cmd

Oare podul de la Gilau se mai face?

Sent from my HUAWEI MT7-L09 using Tapatalk


Cristi N

#13798
Baietii de la santierul A3, intrarea in Bucuresti au avut un mic incident in dimineata asta:


Sursa este grupul de Facebook: Info Trafic Bucuresti si Ilfov

Cred ca din cauza incendiului a fost oprita alimentarea cu energie electrica in toata zona Pipera vreo 20 min. Asta ma duce cu gandul ca totusi acea linie electrica paralela cu Popasului este inca in uz si va trebui deviata la un moment dat.

ciprebbe

Quote from: cmd on August 31, 2017, 09:13:09 AM
Oare podul de la Gilau se mai face?

Asteapta pe cineva din CNIR sa se trezeasca din b.... si sa semneze contractul.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe