Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 10 Guests are viewing this topic.

Ionut

De ce sa se grăbească? Au timp până la finalul lui 2018.

Tavi

#13771
Corect, Ionut.
Au timp dar am observat ca au "iesit din pamant" cam cu toate structurile.
Ar mai ramane trei zone mai in urma:
. una din pilele de la Balta Saulei,
. cele de langa linia CF (unde ziceau muncitorii ca ar fi risc de arc electric si unde trebuie oprit curentul ca sa se poata lucra), si
. pilonul central din Popasului.

Acum la Saulei se inainteaza (incet dar sensul e pozitiv), la CF se poate lucra in orele fara trafic CF (noaptea?) si ar mai fi ramas la Popasului unde se putea profita de concedii dar nu s-a profitat.

LE: repun plansa cu nodul Popasului ca sa inteleaga mai bine ce mai este de facut acolo in materie de structuri.

zuma80

#13772
Un scurt filmulet cu A3 la intersectia cu Popasului.

https://www.youtube.com/watch?v=ODZhD2Pl5u4
Pentru A6!

panzer

Quote from: Tavi on August 25, 2017, 11:10:08 AM
Daca o incepeau la inceputul verii pana acum era gata. De ce n-ar fi atacat-o?
Din pozele de pe forum e foarte clar de ce nu s-au apucat: tevi si ingropat utilitati. Dupa ce dispar utilajele lui Verta Tel o sa se apuce si de pilele centrale.

olea10

Pana la urma pe sectorul 3C care e situatia cu nodurile?
Conform planselor vechi avem: nod biharia, nod salard si nod chiribis.
Se face nodul de la Salard in portiunea cu probleme de la Fegernic? Sau s-a renuntat de tot la el?
Stie cineva?




SkyPilot

#13775
Quote from: olea10 on August 25, 2017, 09:22:55 PM
Se face nodul de la Salard in portiunea cu probleme de la Fegernic? Sau s-a renuntat de tot la el?
Stie cineva?
In documentele anpm din 2016 si 2017 nu apare. Probabil ca s-a renuntat.
Fegernic este mentionat, dar nu se specifica felul in care se va rezolva problema (cel putin pe cele pe care m-am uitat eu).

panda_no 5

Astazi doar 3 poze.
Se inainteaza cu balastul stabilizat. Au ajuns pina aproape de rampa dinspre calea ferata. e vorba de pasajul peste str Popasului.
Cu fiecare strat se micsoreaza distanta pina la firele de inalta tensiune.

30 (1) by florin_apo,

Fix din acelasi loc poza spre calea ferata

30 (2) by florin_apo,

Pe o bucata s-au apucat si de sensul celalalt

30 (3) by florin_apo,

Pe bucata asta ( capatul dinspre sos Petricani ) au adus deja boxpaleti cu borduri.E posibil ca de zilele viitoare sa se apuce de montat bordurile

28 (4) by florin_apo,


danutzu_1069

Linia aia de inalta, nu mai este activa de ceva vreme.

panda_no 5

Totusi ar trebui date jos cablurile?

rocklee

#13779
panda-no 5......de la mare un pahar rece :cheers: pentru tine si un mare +1 :gj: :thumbsup:

Cristi N

Panda_no 5 ai cumva vreo informatie daca sensul de iesire dintre Popasului si centura este deschis circulatiei?
Am trecut azi dimineata prin zona si la sensul giratoriu din Popasului erau doar indicatoare de drum in lucru/limitare de viteza fara sa fie vreun semn de acces interzis pe bretea sau vreo bariera iar la coborarea de pe pasajul peste centura spre Ploiesti erau niste baliza rosii dar se putea trece printre ele.
Din punctul meu de vedere as spune ca avem o deschidere "neoficiala" din Popasului spre Centura  O:-)

alexbb

Quote from: Cristi N on August 26, 2017, 11:01:51 PM
Panda_no 5 ai cumva vreo informatie daca sensul de iesire dintre Popasului si centura este deschis circulatiei?
Am trecut azi dimineata prin zona si la sensul giratoriu din Popasului erau doar indicatoare de drum in lucru/limitare de viteza fara sa fie vreun semn de acces interzis pe bretea sau vreo bariera iar la coborarea de pe pasajul peste centura spre Ploiesti erau niste baliza rosii dar se putea trece printre ele.
Din punctul meu de vedere as spune ca avem o deschidere "neoficiala" din Popasului spre Centura  O:-)

Am observat si eu cel putin 2 masini care au intrat pe A3 din Popasului, si nu pareau sa fie de santier. Dar grija mare, la balizele de pe A3 cum cobori podul peste DNCB se intampla des sa fie o masina de la rutiera, fix in dreptul balizelor rosii.

danutzu_1069

Eu vazusem si niste NJ care blocau intrarea pe podul de peste DNCB,  pe senspul dinspre Ploiesti. Sun balizele alea dar te opresti in parapeti...
Daca aia au disparut...

Cristi N

Din pacate camera mea a facut figuri si nu am putut recupera niste imagini mai ok  :(

Sensul giratoriu de la Popasului, avem 2 indicatoare si un stalp liber:


Zoom pe cele 2 indicatoare, iar in planul 2 se mai vad 2 indicatoare: drum in lucru si o limitare:


Limitarea temporara la 60 de mai devreme:


Iesirea spre Ploiesti, se pare ca au fost cativa viteji care au ignorat indicatorul de mai devreme :D


Din pacate nu am putut sa salvez imagini si cu restul indicatoarelor care au urmat celui de limitare la 60, dar nici unul nu era acces interzis sau drum inchis circulatiei publice.

NJ sunt doar pe sensul de intrare spre Pipera.

voicul

Dar din Popasului spre DNCB (adica iesirea spre DNCB), cum e blocata (NJ sau balize)?