Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 11 Guests are viewing this topic.

Neufunk

Si mie imi pare ca sunt cam putine noduri. Cum sa avem si noi comune cu uzine cand orice transportator are de ocolit foarte mult pana ce ajunge acolo, pe drumuri de pietris?

olea10

Ar mai trebui sa fie un nod in apropiere de Salard.
A disparut?

marinul

#13757
Ce ma surprinde este devierea dn19b vreo 3 4 km merge paralel cu autostrada pentru a nu face 2 pasaje pe actualul amplasament al dn-ului. Oare e mai ieftin sa faci 3 4 km de dn, fata de 2 pasaje sau doua subtraversari?

Singurul nod logic ar fi cu dn1h, drumul care ar face legatura cu dn1

Ionut

Sunt multe astfel de devieri...

marinul

Ma refeream la cea de la km30 de langa Chislaz

Trimis de pe al meu SM-J710F folosind Tapatalk


cristi5

Daca vrea cineva sa ajute sa punem pe OSM nodul Biharia si ce mai e din Chiribis, plus structurile majore de pe Suplac-Bors, si eventual plansele recente de pe A8, dati de stire pe PM. Am sa intreb si la OSM Romania pe facebook.

Interesant ar fi de pus plansa cumva sub editorul OSM... dar astea pe A3 sunt f detaliate, nu prea au destule repere (alte drumuri) in jur.

Xenos

Prefer un tun decat sa nu se faca nimic...daca se lasa concesiunea Vinci din 2004 pana acum aveam autostrada - si cativa insi la puscarie, asta este. Banii oricum s-au spart de zece ori.

panda_no 5

Linga Sos Petricani au mai defrisat o zona pentru breteaua care o sa vina dinspre bd Lacul Tei

29 (1) by florin_apo,

Pregatire pentru ballast stabilizat pe tronsonul dintre Popasului si calea ferata

29 (4) by florin_apo,

Si pe aceeasi bucatica primii metri de balast stabilizat vedere spre str Popasului

29 (9) by florin_apo,

In rest se lucreaza la coloanele forate, se cara la greu agregate, rampa dinspre CB este aproape gata ( la nivel de terasament )

marinul

Quote from: Xenos on August 24, 2017, 09:27:30 PM
Prefer un tun decat sa nu se faca nimic...daca se lasa concesiunea Vinci din 2004 pana acum aveam autostrada - si cativa insi la puscarie, asta este. Banii oricum s-au spart de zece ori.

cata siguranta  :lol: chiar cand discutam de Suplacu-Bors inceput in 2004 si care nu e gata inca

Neufunk

Daca chiar se semna contractul, cred ca pana in 2010 mergeam pe autostrada completa.

De ce? Pentru ca aia trebuie sa scoata bani si asta repede. Daca aia din CNADNR nu rezolvau rapid cu hartiile, nu mai primeau spaga, deci garantat veneau toate autorizatiile pe banda rulanta. Iar cu tehnologia si munca nu e problema, ca daca s-ar mobiliza companiile mari din domeniu facem toate autostrazile care ne trebuie noua in 2, maxim 3 ani, implicand ca au mereu cale libera.

cmd

Da! Dar mai aveam noi 1000 de pagini pe A3 - never!

tividan

Quote from: Ionut on August 23, 2017, 09:11:53 AM
SUPLACU DE BARCAU-BORS
SUBSECTIUNEA 3C3: Biharia - Bors (km 59+100 - km 64+450): 5,35 km

Nod Biharia (Oradea)


original image

Powered by API/PUM imgur uploader

Exista un motiv tehnic pentru care nu se proiecteaza "elegant". Exemplu aceste benzi care nu au aceeasi raza de curbura. Ca sofer trebuie sa tot ajustezi directia in curba.

Tavi

Multumim @panda no_5!
Pare strat de proba intre Popasului si CF. In Popasului au inceput forajele pentru pila centrala?

panda_no 5

Quote from: Tavi on August 25, 2017, 09:25:25 AM
Multumim @panda no_5!
Pare strat de proba intre Popasului si CF. In Popasului au inceput forajele pentru pila centrala?

Inca nici o miscare pentru pila centrala.

Tavi

Daca o incepeau la inceputul verii pana acum era gata. De ce n-ar fi atacat-o?
Dupa concedii creste aglomeratia, iarna nu ca e pauza in constructii, primavara ploua... poate vara viitoare  :-[