Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 19 Guests are viewing this topic.

voicul

Stiu ca avem castigator, din procedura. Nu avem contract cu castigatorul, inca. De vreo 2 sau aproape 3 saptamani?

panda_no 5

Vineri 21.07 ora 20,15 - 20,30 la capatul A3 dinspre bucuresti se turnau betoane.

20 (1) by florin_apo,

20 (3) by florin_apo,

Chiar si dincolo de calea ferata se turnau betoane

20 (5) by florin_apo,

Se adanceste decopertarea

20 (2) by florin_apo,

20 (4) by florin_apo,

Tot pamantul din decopertare s-a strans aici intr-o mare movila

20 (9) by florin_apo,

S-a inceput timid cu biscuitii si la rampa dinspre Bucuresti

20 (10) by florin_apo,

La cealalta rampa se urca tot mai sus

20 (11) by florin_apo,

20 (12) by florin_apo,

20 (13) by florin_apo,


Si inca un aspect interesant.
In mai putin de 20 de minute 3 autoturisme au intrat pe zona inchisa circulatiei.
Accesul din sensul giratoriu nu este blocat, asa ca un Renault Megane de prahova un Lexus alb cu o blonda cu numere de Bucuresti si o Skoda Octavia tot de Bucuresti au trecut lejer spre CB.
Maine ma duc sa vad daca chiar se poate iesi in A3.
Poate ca unii scurteaza seara pe aici.

yetiman

Acum si graficul bazat pe cifrele CNAIR:
Pentru loturile Aktor si UMB am pus cifrele din raport dar nu le-am inclus in grafic, pentru ca sunt, evident, gresite (au fost preluate cifrele din ianuarie)
@CNAIR - ati face bine sa corectati si sa actualizati raportul cu cifrele corecte si aici. Altfel va faceti (din nou) de ras.


,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

panda_no 5

In primele 2 poze am prins fara sa vreau si cablurile de inalta tensiune care trec peste A3.
Sa speram ca sunt scoase de sub tensiune si trebuiesc doar indepartate.

NGC

Quote from: __dir on July 21, 2017, 01:46:03 PM
QuoteÎn cursul serii de ieri (joi-n.r.) s-a transmis către ANAF pentru a fi evaluat și ridicat pe sistemul SEAP tronsonul de autostradă Suplacu de Barcău-Borș.

@NGC e ceva pe radarul tau?

Da, dar mai trebuie sa aveti rabdare.

ANAF inca lucreaza la marcarea granitelor judetului Biharia. :lol:

NGC

Dupa pozele de la capatul A3, trebuie sa vin si cu o ploaie rece.







Se face achizitie directa. Vedeti durata contractului. In principiu proiectul de HG ar trebui sa fie gata mai repede.

NGC

@CNAIR: Aveti ceva sa ne spuneti? ;)

Sau aplicam art. 143 din HG 395 / 2016?

QuoteART. 143

[...]

(2) În cazul în care autoritatea contractantă nu poate încheia contractul de achiziţie publică/acordul-cadru cu ofertantul a cărui ofertă a fost stabilită ca fiind câştigătoare, ca urmare a faptului că ofertantul în cauză se află într-o situaţie de forţă majoră sau în imposibilitatea fortuită de a executa contractul/acordul-cadru, aceasta are obligaţia să declare câştigătoare oferta clasată pe locul doi, în condiţiile în care aceasta există şi este admisibilă.

panda_no 5

Daca acest contract prevede un termen de 170 de zile calendaristice de la semnare cum puii mei pot arunca cu nonsalanta termene de finalizare a acestui tronson atat de apropiate, unele chiar la sfarsitul acestui an?????

pentium10

Ieri s-au pus 10 grinzi la km5 lotul Strabag



Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

ciprebbe

La Gilau avem uzura pe tot lotul cap coada (minus portiunea de 300-350m unde e alunecarea), la fel si parapetele si antiorbirea.
Daca nu era alunecarea in 2 saptamani puteau inchide santierul. Asa ne mai lungim 3 luni.
Majoritatea oamenilor sunt mutati la Deva.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

realfanady

Din pacate 3 luni in plus nu conteaza din cauza podului peste Somes ...  :(

TibiV

Quote from: ciprebbe on July 22, 2017, 02:03:49 PM
La Gilau avem uzura pe tot lotul cap coada (minus portiunea de 300-350m unde e alunecarea), la fel si parapetele si antiorbirea.

Ceva sanse sa le vedem si noi ?....  O:-)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ciprebbe

va  urma..... inca nu stiu exact cand  :) dar avem dovada :))
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Allex

Quote from: realfanady on July 22, 2017, 02:22:04 PM
Din pacate 3 luni in plus nu conteaza din cauza podului peste Somes ...  :(

Conteaza. Ar fi fost niste oameni (si utilaje) in plus la Deva.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

panda_no 5

Cred ca de luni se apuca de forajele pentru pilonul central din mijlocul sensului giratoriu.